Adam CHMIELECKI

Politolog, publicysta, wydawca, były pracownik IPN i Komisji ds. Likwidacji WSI, autor lub współautor książek "Wokół Solidarności", „Moim powołaniem jest służba publiczna. Rzecz o Macieju Płażyńskim", "Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949–2005", "Prezydent Lech Kaczyński 2005–2010", „Tygodnik Solidarność. 35 opowieści na 35 lat ", "Zbrodnia Lubińska 1982. Śmierć w rocznicę Sierpnia".

Adam CHMIELECKI: Droga do Nowego Państwa
Adam CHMIELECKI

Adam CHMIELECKI

Droga do Nowego Państwa

Za datę powstania Porozumienia Centrum, jednej z najważniejszych partii politycznych w historii Polski po 1989  roku, przyjmuje się 12 maja 1990 roku – pisze Adam CHMIELECKI. W tym dniu inicjatorzy nowego ugrupowania zwołali konferencję prasową i jednocześnie opublikowali w „Tygodniku Solidarność” Deklarację Porozumienie Centrum. W ten sposób ogłosili program przyspieszenia zmian politycznych i gospodarczych w Polsce, który zaczęto określać mianem „programu przyspieszenia”. Powstały zręby oferty programowej, która bardzo szybko została uzupełniona o nowe elementy. Porozumienie Centrum już w pierwszej połowie…

Sławomir CENCKIEWICZ, Adam CHMIELECKI: Wielki Strajk 1980. Walentynowicz przeciw Wałęsie
Adam CHMIELECKISławomir CENCKIEWICZ

Adam CHMIELECKI
Sławomir CENCKIEWICZ

Wielki Strajk 1980.
Walentynowicz przeciw Wałęsie

W Gdańsku iskrą, na którą tak czekali działacze WZZ Wybrzeże, iskrą, która doprowadziła do wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej, było dyscyplinarne zwolnienie z pracy Anny Walentynowicz, które nastąpiło 7 sierpnia 1980 r.