Agata CZARNACKA

Filozofka, tłumaczka, analityczka polityki. Od marca 2012 r. redaktor naczelna portalu Lewica24.pl. Naukowo – w Instytucie Filozofii UW – bada normalność.

Ryc.: Fabien Clairefond

Agata CZARNACKA: "Francuski językiem polityki, angielski - postpolityki?"
Agata CZARNACKA

Agata CZARNACKA

"Francuski językiem polityki, angielski - postpolityki?"

“Mówienie w obcej sobie angielszczyźnie, eliminujące tłumaczy, mieszczące się gdzieś, nie wiadomo gdzie, na skali między kiepską a niezłą, z góry skazuje nas na niezdefiniowaną, a więc słabszą, pozycję negocjacyjną”

Agata CZARNACKA: "POLSKA. 25 lat treningu w niechęci do państwa"
Agata CZARNACKA

Agata CZARNACKA

"POLSKA. 25 lat treningu w niechęci do państwa"

“Uformowało nam się społeczeństwo, które niechęć do instytucji pomyliło z niechęcią do polityki, i władza, która obywatelską bierność pomyliła z przyzwoleniem na jej własną bierność”.

Agata CZARNACKA: "Panaceum innowacyjności. Na marginesie „Listu w obronie filozofii”
Agata CZARNACKA

Agata CZARNACKA

"Panaceum innowacyjności. Na marginesie „Listu w obronie filozofii”

“To właśnie „miękkie”, generowane przez humanistów zmiany przynoszą realne społeczne efekty znacznie szybciej niż „twarde” innowacje technologiczne. Zazwyczaj też ich dobroczynne skutki obejmują znakomicie większe grupy ludzi. Nie tylko elitę przemysłu czy finansów”

Agata CZARNACKA: "2014: Rok nowych słów"
Agata CZARNACKA

Agata CZARNACKA

"2014

“Bez wątpienia świat przyspieszył. Nasze powojenne instytucje się zużywają. Prawie nikt przecież nie pamięta już II wojny. Kłopot w tym, że w ogóle niewiele pamiętamy. Pędzimy przed siebie, pozbawieni mocnych punktów odniesienia”