Aleksander GLEICHGEWICHT

Absolwent fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim, działacz przedsierpniowej opozycji demokratycznej i „Solidarności”. Działacz Komitetu Helsińskiego w Polsce, a po wyjeździe do Norwegii w 1984 roku – sekretarz Norweskiego Komitetu Helsińskiego i wiceprzewodniczący „Solidarności” Polsko-Norweskiej. Od 2001 roku na stałe w Polsce. Przewodniczący Gminy Żydowskiej we Wrocławiu. Odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aleksander GLEICHGEWICHT: Świat pełen napięć, rosnących nierówności. I Polska dwóch plemion
Aleksander GLEICHGEWICHT

Aleksander GLEICHGEWICHT

Świat pełen napięć, rosnących nierówności. I Polska dwóch plemion

Niespotykane wcześniej nierówności (1% ludzkości posiada 50% majątku światowego) wewnątrz krajów, ale i między krajami i regionami wywołują nowe napięcia, nie mniej ważne niż zakorzenione w historii konflikty polityczne i religijne. Ich natężenie będzie tylko rosło.

Aleksander GLEICHGEWICHT: Solidaritet Norge – Polen
Aleksander GLEICHGEWICHT

Aleksander GLEICHGEWICHT

Solidaritet Norge – Polen

Współpraca z Norwegami uczyła nas, że można działać dla dobrej sprawy ponad podziałami, że są wartości, które przekraczają swym wymiarem i znaczeniem różnice poglądów, spory ideologiczne. Że demokracja nic nie znaczy bez solidarności, a ta jest pustym słowem bez ludzkiej przyjażni i życzliwości. Że codzienna praca i współpraca więcej znaczy niż górnolotne hasła.

Aleksander GLEICHGEWICHT: Bente od Białego Bociana
Aleksander GLEICHGEWICHT

Aleksander GLEICHGEWICHT

Bente od Białego Bociana

Bente Kahan. Aktorka, pieśniarka, autorka sztuk teatralnych, oddana bez reszty kulturze żydowskiej Norweżka, pierwszy raz zobaczyła Wrocław i zrujnowaną synagogę w kwietniu 1989 roku. Gdy ja musiałem jeszcze pół roku czekać na możliwość zobaczenia ukochanego miasta po długiej przerwie, ona, wraz z naszym pięciomiesięcznym synem Danielem dotarła do Wrocławia tuż przed czerwcowym przełomem.

Aleksander GLEICHGEWICHT: "O Wrocławiu. O wrocławskich Żydach. O tolerancji"
Aleksander GLEICHGEWICHT

Aleksander GLEICHGEWICHT

"O Wrocławiu. O wrocławskich Żydach. O tolerancji"

“Jesteśmy. Rozwijamy się. Odbudowujemy żydowskie życie religijne i kulturalne we Wrocławiu. We wspaniale odbudowanej Synagodze pod Białym Bocianem, wokół której tętni życie naszego wspaniałego miasta. Mamy ok. 300 członków, liczba ta rośnie. Jesteśmy częścią większej społeczności, jako wrocławianie, Dolnoślązacy, przede wszystkim zaś – Polacy. Europejczycy? Czemu nie?”