Bożena NITKA

"Mieszkanka Gliwic zafascynowana swoim miastem. Fotograf-samouk, który jednakże często idzie pod prąd i łamie zasady fotograficznego świata. Kocham ludzi i ich emocje. Mam wrażenie, że aby zrobić prawdziwy portret, staję po drugiej stronie nie jako fotograf, lecz jako psycholog. Dotarcie do człowieka jest dla mnie podstawą dobrej fotografii. Nie wyobrażam sobie niemej fotografii. Ona musi żyć a osoba portretowana nie może czuć skrępowania i strachu. Tworzę swój własny fotograficzny azyl - świat czasów, których już nie ma, a które staram się zatrzymać".

Bożena NITKA: Wchodzimy w świat opowieści. I opowiadamy ukochane książki
Bożena NITKA

Bożena NITKA

Wchodzimy w świat opowieści. I opowiadamy ukochane książki

Biblioteka jako ciemna, lekko zatęchła sala, w której unosi się zapach starego papieru? O nie, pracownicy Biblioteki Miejskiej w Gliwicach pokazują że bibliotekarze to nie nudziarze! Z dużą dozą dystansu do samych siebie i poczuciem humoru pokazują, że każdy może wcielić się w bohatera swojej ulubionej książki, pożartować z konwencji i formy, jednocześnie popularyzując czytelnictwo.

Bożena NITKA: "Piękno ukryte w każdym z nas"
Bożena NITKA

Bożena NITKA

"Piękno ukryte w każdym z nas"

Każdy z nas jest inny, każdy na swój sposób piękny. Czasami widzimy to od razu, czasami po chwili, czasami do odkrycia drugiego człowieka potrzebujemy czasu. Piękno w róznorodności, piękna poznawanie. Ale też piękno wybuchające wiosną. Warte zatrzymania w kadrze.

Bożena NITKA: "Projekt: Moje Miasto"
Bożena NITKA

Bożena NITKA

"Projekt

Wiem, że nie każdy chce oglądać te brzydsze części miasta – w szczególności urzędnicy. Gdy na co dzień panuje chaos i wieczna gonitwa a ludzie pędzą i nie mają się czasu zastanowić nad najprostszymi sprawami – ja chciałabym widzieć tu spokój i harmonię. Wiem co niektórzy mogą powiedzieć: że moje miasto jest opuszczone i smutne, nie tętni życiem, gwarem, ale z drugiej strony: czy życie to chaos? gonitwa? a gdzie drugi człowiek?

Bożena NITKA: Jak mors w zimie
Bożena NITKA

Bożena NITKA

Jak mors w zimie

Wprawdzie akurat tegoroczna zima niekoniecznie nas raczy śniegiem ale dla morsów jest to pogoda w sam raz. Mieszkańcy Gliwic i okolic skrzykują się na Facebooku na wspólne “kąpiele w endorfinach” czyli w tym przypadku w jeziorze Czechowice – temperatura wody 1 stopień.

Bożena NITKA: Gliwicka opowieść świąteczna. Boże Narodzenie
Bożena NITKA

Bożena NITKA

Gliwicka opowieść świąteczna. Boże Narodzenie

Polskie miasta żyją w grudniu nie tylko w okolicach centrów handlowych a Święta Bożego Narodzenia stanowią okazję do wspólnego przeżywania nie tylko Pasterki. Oto poetycki, fotograficzny zapis Bożeny Nitki atmosfery tych dni w Gliwicach.