Cezary KOŚCIELNIAK

Filozof, kulturoznawca, publicysta. Profesor na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor książki Przemiany idei uniwersytetu (PWN 2020).

Ryc.Fabien Clairefond

Cezary KOŚCIELNIAK: Rankingi niszczą ideę uniwersytetu
Cezary KOŚCIELNIAK

Cezary KOŚCIELNIAK

Rankingi niszczą ideę uniwersytetu

Młodym uczonym rzadko dziś zaszczepia się marzenia, np. by w przyszłości stali się mistrzami, by kiedyś mogli stworzyć swoje opus vitae, wzorem nie są już uczeni pokroju Leszka Kołakowskiego. Zamiast tego uczy się skuteczności, by od początków swojej kariery, a nawet od czasów studenckich adepci nauki potrafili zdobywać punkty i granty.

Cezary KOŚCIELNIAK: U bram cywilizacji sanitarnej
Cezary KOŚCIELNIAK

Cezary KOŚCIELNIAK

U bram cywilizacji sanitarnej

Walka z pandemią musi opierać się na ograniczeniach życia społecznego, których w obecnych realiach nie powinno się kwestionować.

Cezary KOŚCIELNIAK: Uczelnie pozostają kluczowym narzędziem tworzenia elit przyszłej Polski
Cezary KOŚCIELNIAK

Cezary KOŚCIELNIAK

Uczelnie pozostają kluczowym narzędziem tworzenia elit przyszłej Polski

Przez wiele lat spieraliśmy się, czy uniwersytet powinien działać jak przedsiębiorstwo, zastanawialiśmy się, czy powinien być kopią sprawnych korporacji, narzekaliśmy na jego niepraktyczne cele. Zdaje się, że przeoczyliśmy debatę nad rolą formacyjną uniwersytetu, przekazem idei itp.

Cezary KOŚCIELNIAK: Bio-laïcité
Cezary KOŚCIELNIAK

Cezary KOŚCIELNIAK

Bio-laïcité

Uruchomienie tego projektu rozegra się jednak nie w laboratoriach, lecz w salonach politycznych. Rewolucja biologiczna będzie musiała dysponować usprawiedliwiającą doktryną polityczną, apologią zmiany kulturowej i mieć nową agendę polityczną. I z całą pewnością nie będzie ona polegała na ewolucyjnej i stopniowej liberalizacji obecnego prawa. Fundamentem ideologicznym transhumanistycznej zmiany stanie się nowa forma sekularyzacji – można ją nazwać bio-laïcité.