Dariusz P. PŁOCHOCKI

Zajmuje się tematyką historii Związku Radzieckiego i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, procesami twórczymi "historii wynalezionej" na obszarze postradzieckimi. Absolwent nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Dariusz PŁOCHOCKI: RUSEXIT. Ani kroku wstecz?
Dariusz P. PŁOCHOCKI

Dariusz P. PŁOCHOCKI

RUSEXIT. Ani kroku wstecz?

Dziś można mieć nadzieję, że któraś ze stron się cofnie, jednak sprawa autokefalii jest już właściwie przesądzona. Oby nie doprowadziła do długiej i trwałej schizmy w Kościele wschodnim. Zrywanie jedności eucharystycznej wbrew pozorom nie jest rzadką metodą ostrego protestu Cerkwi lokalnych. Za każdym razem jest to bardzo smutne i bolesne wydarzenie, pokazujące tarcia o charakterze czysto politycznym i ambicjonalnym w łonie Cerkwi. 

Dariusz P.PŁOCHOCKI: Rosja. Dyktat braku wyboru?
Dariusz P. PŁOCHOCKI

Dariusz P. PŁOCHOCKI

Rosja. Dyktat braku wyboru?

Dziś można było zająć Krym, wkroczyć na teren wschodniej Ukrainy, spacyfikować Czeczenów, ale każde z tych działań było rozpaczliwym krzykiem: „Zacznijcie nas doceniać, zobaczcie w nas imperium” (chociaż w działaniu XIX-wieczne), była to prowizorka, a nie długofalowa polityka.

Dariusz P. PŁOCHOCKI: Rewolucja róż 2.0 Wybory w najważniejszym kraju Partnerstwa Wschodniego
Dariusz P. PŁOCHOCKI

Dariusz P. PŁOCHOCKI

Rewolucja róż 2.0
Wybory w najważniejszym kraju Partnerstwa Wschodniego

Nie wolno nam zapominać o Gruzji – najważniejszym kraju regionu w Partnerstwie Wschodnim. W najbliższych wyborach dwa największe ugrupowania, koalicja Gruzińskie Marzenie — Demokratyczna Gruzja i Zjednoczony Ruch Narodowy, mogą liczyć na podobny wynik. Kampania wyborcza koalicji rządzącej skupia się głównie na osobie kontrowersyjnego miliardera Bidziny Iwaniszwilego.

Dariusz PŁOCHOCKI: Sobór (prawie) wszechprawosławny
Dariusz P. PŁOCHOCKI

Dariusz P. PŁOCHOCKI

Sobór (prawie) wszechprawosławny

Obrady soboru miały głównie służyć pokazaniu jedności Cerkwi prawosławnych, pokazać wspólny głos w najważniejszych sprawach i zagrożeniach dzisiejszego świata, jednak widać, że w dużej mierze będą koncentrować się na kwestiach o charakterze politycznym.

Dariusz P.PŁOCHOCKI: "Lux oriente. Ekumenizm i dialog z prawosławiem"
Dariusz P. PŁOCHOCKI

Dariusz P. PŁOCHOCKI

"Lux oriente. Ekumenizm i dialog z prawosławiem"

Ekumenizm i dialog z prawosławiem są niezmiernie ważne. Powiedziałbym nawet, że wizyta i spotkanie na Kubie warte były mszy, a nawet ustępstw. Pytanie tylko, dla kogo bardziej. Dyplomacja watykańska, przez wielu uważana za najlepszą na świecie, spotkała się z godnym przeciw… sojusznikiem w formułowaniu wspólnych wartości i tekstu.