Dariusz SZYMCZYCHA

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, były redaktor naczelny "Trybuny". Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Dariusz SZYMCZYCHA: Ukraińcy w Polsce. Pracownicy, sąsiedzi, partnerzy
Dariusz SZYMCZYCHA

Dariusz SZYMCZYCHA

Ukraińcy w Polsce.
Pracownicy, sąsiedzi, partnerzy

W przypadku rosyjskiej agresji nie wyobrażam sobie masowej ucieczki Ukraińców za granicę. Zadziała system mobilizacyjny, który może powołać do różnych zadań w zakresie obrony państwa do 2,5 miliona osób. Bliski współpracownik prezydenta W. Zełenskiego podkreślił, że 420 tys. rezerwistów zdobyło już doświadczenie bojowe w walce z rosyjskimi najemnikami we wschodniej Ukrainie, a ok. 1 miliona Ukraińców ma licencje łowieckie, a więc i pozwolenie na broń. Nie, w przypadku kolejnej rosyjskiej agresji nie będzie masowej ucieczki do Polski.

Dariusz SZYMCZYCHA: Polsko-ukraińskie sąsiedztwo, czyli slow reset
Dariusz SZYMCZYCHA

Dariusz SZYMCZYCHA

Polsko-ukraińskie sąsiedztwo, czyli slow reset

Polska wspiera sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu. Jednak nie znajduję uzasadnienia, dlaczego w ciekawej, polskiej inicjatywie Trójmorza nie znalazło się miejsce dla Ukrainy. Strategiczne wykluczenie? W ostatnich latach z powodu zmian na Ukrainie, ale też za sprawą własnych zaniechań Polska przestała być ambasadorem interesów Ukrainy w Europie i mediatorem w jej wewnętrznych sporach.

Dariusz SZYMCZYCHA: Dlaczego przegrała lewica?
Dariusz SZYMCZYCHA

Dariusz SZYMCZYCHA

Dlaczego przegrała lewica?

Dziś rządzi Polską prawicowo-lewicowa partia o nachyleniu katolicko-narodowym. Dostrzegam w niej sporo podobieństw do PZPR. Może w tym jest szansa dla partii lewicowej, która będzie pamiętała o gospodarce? – pisze Dariusz SZYMCZYCHA