Edward LUCAS

Brytyjski dziennikarz, europejski korespondent tygodnika „The Economist”. Autor “The New Cold War: Putin’s Russia and the Threat to the West”

Ryc. Fabien CLAIREFOND

Edward LUCAS: Era elżbietańska
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Era elżbietańska

Brytyjska monarchini oddała nam to, co odebrało nam barbarzyństwo.

Edward LUCAS: Przypadkowy bohater. Spuścizna Gorbaczowa pod lupą
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Przypadkowy bohater.
Spuścizna Gorbaczowa pod lupą

Twierdzenie, jakoby Gorbaczow pozwolił na upadek imperium sowieckiego bez rozlewu krwi, pośrednio sugeruje, że Gruzini, Łotysze i Litwini, których rzesze zabito i zraniono w nieudanych zamachach stanu w latach 1989–1991, są podludźmi.

Edward LUCAS: Psy wojny
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Psy wojny

Kreml traci kontrolę nad sytuacją. Ani jeden element początkowego planu inwazji na Ukrainę nie przetrwał zderzenia z rzeczywistością.

Edward LUCAS: Zamieszanie w Madrycie
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Zamieszanie w Madrycie

Rosja otrzymuje niewłaściwy przekaz. Zauważa rosnące „zmęczenie Ukrainą” w coraz większej liczbie zachodnich krajów. Dla wielu rządów priorytetem jest uniknięcie głodu na świecie i zimowego kryzysu energetycznego. Nie zdają sobie one sprawy, że problemy te są jedynie symptomami gotowości Kremla do zaburzania i niszczenia życia innych w pogoni za swoimi geopolitycznymi celami.

Edward LUCAS: Rosyjskie oczarowanie
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Rosyjskie oczarowanie

Kreml używa wpływów języka, kultury i historii jako broni do zastraszania sąsiadów – pisze Edward LUCAS.

Edward LUCAS: W gabinecie Putina
Edward LUCAS

Edward LUCAS

W gabinecie Putina

Obok biurka Putina znajduje się kurek, którym można wyłączyć rosyjski eksport energii do Europy. Może to sprawić, że kraje takie jak Francja, Włochy i Niemcy staną się zimniejsze, biedniejsze i bardziej skłócone. Ale nie bardziej skłonne do współpracy – odcięcie dostaw tylko utwierdzi społeczeństwa tych krajów oraz ich przywódców w spóźnionym przekonaniu o niebezpieczeństwach wynikających z zależności od imperialistycznego sąsiada ze Wschodu.

Edward LUCAS: Putin ustawia sobie Zachód, jak chce
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Putin ustawia sobie Zachód, jak chce

Ignorancja, apatia, poczucie winy, cynizm, arogancja, chciwość i tchórzostwo. To jest właśnie najmocniejsza broń Kremla wobec Zachodu. Wcale nie wojsko, żołnierze, czołgi, samoloty bojowe czy rakiety. Emocje.

Edward LUCAS: Chiny wchodzą w Europę Środkową, gdy wycofuje się stąd Ameryka
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Chiny wchodzą w Europę Środkową, gdy wycofuje się stąd Ameryka

Amerykańscy urzędnicy reagują irytacją, gdy pyta się ich o Trójmorze. Chińscy zaś chichoczą. Niepowodzenie Inicjatywy Trójmorza daje przestrzeń chińskiemu projektowi. Dotąd tylko Litwa formalnie wycofała się z forsowanego przez Pekin formatu 17+1. Estonia mówi, że ograniczy swoje zaangażowanie „do minimum”, Łotwa zaś, że preferuje format 27+1 obejmujący wszystkie kraje UE.