

Eryk MISTEWICZ
250 lat walki z rosyjskim despotyzmem
Od ponad 250 lat Europa Centralna zmaga się z tym samym. 160 lat temu wybuchło powstanie, w którym Polacy, Ukraińcy, Litwini i Białorusini wystąpili wspólnie przeciw despotyzmowi rosyjskiego cara i rosyjskiemu imperializmowi. Dziś jednoczą się w pomocy dla Ukrainy.

Eryk MISTEWICZ
250 років боротьби з російським імперіалізмом
Вже понад 250 років Центральна Європа бореться з тим самим. 160 років тому спалахнуло повстання, в якому поляки, українці, литовці та білоруси разом виступили проти деспотизму російського царя та російського імперіалізму. Сьогодні вони єднаються в допомозі Україні.

Eryk MISTEWICZ
250 years of fighting Russian imperialism
For more than 250 years, Central Europe has been struggling with the same problem. 160 years ago, an uprising sparked off in which Poles, Ukrainians, Lithuanians and Belarusians stood together against the despotism of the Russian tsar and Russian imperialism. Today those nations are uniting to support Ukraine.

Eryk MISTEWICZ
250 ans de lutte contre l’impérialisme russe
Depuis plus de 250 ans, l’Europe centrale fait face à la même adversité. Il y a 160 ans, a éclaté une insurrection par laquelle les Polonais, les Ukrainiens, les Lituaniens et les Biélorusses ont ensemble affronté le despotisme du tsar et l’impérialisme russe. Aujourd’hui, ils s’unissent pour soutenir l’Ukraine

Eryk MISTEWICZ
Dekalog antytrollingu. Propozycja
Nie etykietuj. Nie pogłębiaj podziałów. Rozmawiaj, poznawaj ludzi i ich punkty widzenia. Szukaj tego, co łączy, nie skupiaj się na tym, co dzieli. Buduj mosty porozumienia. Także w sferze języka. Nie wyzywaj inaczej myślących, przyjmujących inną niż Ty postawę życiową. Zasypuj dobrem. A może wręcz przyjmij zasadę, że jedynie pokazujesz, rekomendujesz wyłącznie dobre przykłady, że przekazujesz dobre wiadomości?

Eryk MISTEWICZ
Głos Polski w świecie jest coraz lepiej słyszany
O wiele łatwiej jest wyjaśnić dziennikarzom na całym świecie „nierozliczoną II wojnę światową”, jeśli wcześniej i oni, i ich czytelnicy mieli sposobność przeczytać w tekstach z Warszawy, tekstach ze „Wszystko co Najważniejsze”, o Janie Karskim, rtm. Witoldzie Pileckim, o bohaterstwie polskich lotników, o rozszyfrowaniu Enigmy przez polskich kryptologów, o odwadze polskich żołnierzy na wielu frontach, a jednocześnie o Auschwitz i zbrodniach niemieckich i sowieckich na Polakach w czasie II wojny światowej. W ponad 70 krajach pojawiły się bowiem w ostatnim czasie teksty z projektu „Opowiadamy Polskę Światu” o nierozliczeniu tej wojny.

Eryk MISTEWICZ
To emocje decydują o wygraniu wyborów
Nazwałem to kiedyś „wektorem obciachu”. Nie jestem w stanie podać definicji najważniejszego czynnika decydującego o wyniku wyborczym, ale też każdy, kto usłyszy to określenie, intuicyjnie wie, o co chodzi.

Eryk MISTEWICZ
My wiemy, co będzie dalej
Każdy Polak zna te zdjęcia odkopywanych ludzkich zwłok ze śladami po strzałach w tył głowy z bliskiej odległości, ciał wydobywanych z piachu, ze zbiorowych dołów wypełnianych wapnem, w środku lasu, aby szybciej zniknęły po nich ślady. Tylko że nie pochodzą one z 2022 roku, ale z roku 1940. I nie były zrobione w Buczy, ale czterysta kilometrów dalej, w Katyniu, Ostaszkowie, Smoleńsku. Każdy Polak, każdy mieszkaniec Europy Środkowej zna te nazwy. Tekst opublikowany na łamach dziennika “Le Figaro” 6 maja 2022 r.

Eryk MISTEWICZ
My wiemy, co będzie dalej
Buczę i Katyń dzieli 400 km i 82 lata. Mariupol i Warszawę niewiele więcej – zauważa Eryk MISTEWICZ na łamach dziennika “Le Figaro”, dostępnego w podcastach Wszystko co Najważniejsze.

Eryk MISTEWICZ
От Катыни до Бучи
Сегодня у всех на устах раздел Украины. Польшу таким же образом четыре раза делили между собой Германия и Россия.

Eryk MISTEWICZ
Jak publicyści zniszczyli debatę publiczną
Ze zwaśnienia żyje, on się zwaśnieniem żywi. On to zwaśnienie, ten niepokój, to wzajemne wkurzanie się jednych na drugich podtrzymuje. Dzięki zwaśnieniu publicysta może być na fali. Im zwaśnienie większe, tym jego fala wyższa.

Eryk MISTEWICZ
Et si l'Ukraine l'emportait ?
En misant mal sur le futur vainqueur, la France peut perdre un énorme marché de la reconstruction de l’Ukraine après la guerre.

Eryk MISTEWICZ
Co straciliśmy w dziennikarstwie?
Ideologia ponad prawdą. Świat służący do inkrustacji opowieści powodującej strach i obawy. Opowieści tym łatwiej uruchamianej, im mniej odbiorcy wiedzą o otaczającym świecie, im gorzej są zorientowani, im mniejsze potrzeby orientacji w świecie mają w sobie, im mniejsze aspiracje.

Eryk MISTEWICZ
#NajważniejszeDnia. Wybory we Francji nie przyniosły radykalnych zmian
W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Eryk MISTEWICZ, prezes Instytutu Nowych Mediów, komentuje wyniki francuskich wyborów parlamentarnych. – Te wybory pokazały żółtą kartkę dla polityki Emmanuela Macrona. […] Francuzi powiedzieli “nie” dla jego rządów absolutnych – mówi Eryk MISTEWICZ.

Eryk MISTEWICZ
Tam nie ma miejsca. Felieton na drugą stronę (42)
Słyszałem to zdanie po wielekroć. Pierwszy raz, gdy próbowałem wytłumaczyć kolegom na studiach we Francji, gdzie leży Polska: „Między Niemcami a Rosją”. „Ale tam nie ma miejsca” – usłyszałem.

Eryk MISTEWICZ
Czy Francja gotowa jest do rezygnacji z olbrzymiego rynku odbudowy Ukrainy?
Zełenski widzi, na kogo może liczyć, kto w krytycznej godzinie zachowuje się przyzwoicie i jest prawdziwym przyjacielem. Francja ma jeszcze wielką szansę zapisać się w zeszytach Zełenskiego konkretnym wsparciem działań sankcyjnych wobec Rosji, konkretnym, poważnym wsparciem w zakresie solidnej liczby sprzętu wojskowego, porównywalnym choćby ze wsparciem Wielkiej Brytanii, Polski, nawet mniejszych Czech – pisze Eryk MISTEWICZ we francuskim dzienniku “L’Opinion”.

Eryk MISTEWICZ
Noi sappiamo che cosa sta per accadere
400 km e 82 anni separano Bucha e Katyn. Mariupol e Varsavia non molto di più.

Eryk MISTEWICZ
Ми знаємо, що буде далі
Бучу і Катинь ділять 400 км і 82 роки. Маріуполь і Варшаву не набагато більше – пише Ерик МІСТЕВІЧ в щоденнику “Le Figaro”

Eryk MISTEWICZ
Nosotros sabemos lo que vendrá a continuación
Bucza y Katyń están a 400 km y 82 años de distancia. Mariupol y Varsovia no mucho más.

Eryk MISTEWICZ
Ostatni nabój Emmanuela Macrona
Emmanuel Macron po debacie telewizyjnej, w ciszy wyborczej, opowiada się za porzuceniem obowiązującego w sprawie eutanazji, wypracowanego przez wiele środowisk kompromisu. W to miejsce prezydent proponuje „model belgijski” – “prawo do swobodnej i wolnej eutanazji”.