George SOROS

Szef Fund Management oraz Open Society Foundations, jeden z pierwszych graczy na rynku funduszy hedgingowych. Jest autorem m.in. The Alchemy of Finance, The New Paradigm for Financial Markets: The Credit Crisis of 2008 What it Means oraz The Tragedy of the European Union.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

George SOROS: Jak Europa straciła impet. I co dalej?
George SOROS

George SOROS

Jak Europa straciła impet. I co dalej?

Od zewnątrz UE otaczają wrogie potęgi – Rosja Putina, Turcja Erdogana, Egipt As-Sisiego i Ameryka, którą Trump chciałby stworzyć, ale nie potrafi. Od wewnątrz UE od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. podlega literze przestarzałych traktatów, które coraz mniej przystają do panujących warunków. Unia Europejska potrzebuje nowych zasad, które będą nośnikiem jej wartości.

George SOROS: "Rosja gra na rozbicie Unii Europejskiej. To dla Putina jedyna szansa przetrwania"
George SOROS

George SOROS

"Rosja gra na rozbicie Unii Europejskiej. To dla Putina jedyna szansa przetrwania"

Putin to utalentowany taktyk, ale już nie strateg. Nie ma powodu wierzyć, że interweniował w Syrii, by zaostrzyć kryzys migracyjny w Europie. Jego interwencja była wręcz strategiczną wpadką, bo w ten sposób wszedł w konflikt z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoǧanem, który szkodzi interesom obu stron. Ale kiedy Putin dostrzegł szansę na przyspieszenie dezintegracji UE, wykorzystał ją.

George SOROS: "Mniej paniki, więcej strategii. Brak europejskiej polityki azylowej"
George SOROS

George SOROS

"Mniej paniki, więcej strategii. Brak europejskiej polityki azylowej"

UE musi wziąć na siebie odpowiedzialność za brak wspólnej polityki azylowej. To dlatego rosnący napływ uchodźców zmienił się z problemu, który da się rozwiązać, w kryzys polityczny. Każde państwo broni własnych interesów, często wbrew innym. To wywołało panikę wśród azylantów, społeczeństwa i władz odpowiedzialnych za utrzymanie prawa i porządku. Jej główną ofiarą padli uchodźcy.