Igor LIPIŃSKI

Mieszkający w USA pianista polskiego pochodzenia. Ukończył studia Master of Music z fortepianu i literatury w Eastman School of Music na University of Rochester w Nowym Jorku. Jego amerykański debiut z Orkiestrą Buffalo Philharmonic transmitowało National Public Radio, zaś PBS – zwycięski występ podczas nowojorskiego Festiwalu na Broadwayu. Jest asystentem na Wydziale Fortepianu Northwestern University w Evanston, Illinois.

Ryc.: Fabien Clairefond

Igor LIPIŃSKI: "Moja muzyka (8). Listy dla ocalałych"
Igor LIPIŃSKI

Igor LIPIŃSKI

"Moja muzyka (8). Listy dla ocalałych"

List przegranej szansy i list do ocalałych to listy, których nigdy nie wysłałem, listy muzyczne, które nie mogą już zmienić przeszłości ani wpłynąć na wydarzenia rzeczywistości.

Igor LIPIŃSKI: "Moja muzyka (7). Tylko najważniejsze pytania. Arvo Pärt"
Igor LIPIŃSKI

Igor LIPIŃSKI

"Moja muzyka (7). Tylko najważniejsze pytania. Arvo Pärt"

„… to obszar, po którym czasami błądzę, kiedy szukam odpowiedzi na dręczące mnie pytania – w życiu, w muzyce, w pracy. W najmroczniejszych godzinach mam przeczucie, że wszystko poza tą jedną rzeczą nie ma znaczenia. Złożoność i wielowątkowość tylko mnie dezorientuje i muszę szukać jedności”

Igor LIPIŃSKI: "Moja muzyka (4). Zimno. Oddalenie. Schubert"
Igor LIPIŃSKI

Igor LIPIŃSKI

"Moja muzyka (4). Zimno. Oddalenie. Schubert"

„Gdy gram Schuberta, słyszę wołanie o pomoc. Widzę jego niespełnione życie w cieniu wielkich mistrzów. Niedocenione i nieustannie samotne. „Wydaje nam się, że możemy dotrzeć do siebie, ale możemy tylko się do siebie zbliżyć i przejść obok” mówił Schubert”.

Igor LIPIŃSKI: "Moja muzyka (3). Chopin"
Igor LIPIŃSKI

Igor LIPIŃSKI

"Moja muzyka (3). Chopin"

„Po wysłuchaniu muzyki Chopina chciałbym opłakiwać grzechy, których nigdy nie popełniłem, rozdzierać szaty z powodu tragedii, które nie były moimi tragediami. Muzyka zawsze, moim zdaniem, wywołuje taki efekt. Stwarza przeszłość, której nie znaliśmy, napełnia nas bólem, który leżał ukryty przed naszymi łzami”

Igor LIPIŃSKI: "Moja muzyka (2). Letter to Love"
Igor LIPIŃSKI

Igor LIPIŃSKI

"Moja muzyka (2). Letter to Love"

„Moja muzyka inspirowana jest zazwyczaj impulsem z zewnątrz, wydarzeniem w moim życiu, które mnie poruszyło i o którym nie mogę zapomnieć. Idąc za myślą Victora Hugo, muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć. Czasami słowa są po prostu niewystarczające, dlatego uciekam w fortepian i piszę listy.”

Igor LIPIŃSKI: "Moja muzyka (1). Milonga del Angel"
Igor LIPIŃSKI

Igor LIPIŃSKI

"Moja muzyka (1). Milonga del Angel"

„Z koncertu na żywo, który zagrałem 7 kwietnia 2009 roku w Kilbourn Hall, sali koncertowej mojej Alma Mater, Eastman School of Music w Rochester, New York. Muzyka Astora Piazzolli (1921-1992) jest połączeniem wieloletniej tradycji argentyńskiego tanga z elementami muzyki klasycznej i jazzu”

Igor LIPIŃSKI: "Moja Muzyka (5). Ignacy Jan Paderewski. Pasja"
Igor LIPIŃSKI

Igor LIPIŃSKI

"Moja Muzyka (5). Ignacy Jan Paderewski. Pasja"

„Uwielbiam grać ten koncert w Stanach, nie tylko z powodów artystycznych, ale również z racji możliwości rozmowy o samym Paderewskim. I nie tylko o Paderewskim – wybitnym pianiście, którego pokochała cała Ameryka, ale przede wszystkim o Paderewskim – zasłużonym mężu stanu, któremu wdzięczni jesteśmy my – Polacy”.