Jacek SUTRYK

Prezydent Wrocławia. Były dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu a następnie Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta. Działał w zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant SGH.

Jacek SUTRYK: Wrocław pamięci i Wrocław przyszłości
Jacek SUTRYK

Jacek SUTRYK

Wrocław pamięci i Wrocław przyszłości

Nie potrafię patrzeć spokojnie, gdy widzę, jak pod sztandarami, pod którymi oni walczyli, a ich koledzy tracili życie, bijąc się z godnością i po rycersku – jakieś bandziory wykrzykują, kto Polakiem jest, a kto nie jest, atakując przy tym przedstawicieli policji. Z szacunku dla flagi Polski, z szacunku dla odważnych ludzi ja nie mogę się na to godzić. Nikt z nas nie może.

Jacek SUTRYK:  Szukając nadziei – w miesiąc po pożegnaniu Pawła Adamowicza
Jacek SUTRYK

Jacek SUTRYK

Szukając nadziei – w miesiąc po pożegnaniu Pawła Adamowicza

Zwracajmy uwagę na język, którym do siebie mówimy, na język, którego używamy w internecie. Bądźmy za siebie nawzajem odpowiedzialni. Jesteśmy to winni Pawłowi Adamowiczowi, jesteśmy to winni wszystkim innym ofiarom przemocy, szczególnie tym anonimowym. To, jak będzie wyglądał nasz codzienny język, jak będzie wyglądał język polityki, jakimi słowami będziemy budować nasze wartości, jest naszą wspólną sprawą.

Jacek SUTRYK: W 100 lecie niepodległości - nowa racja stanu!
Jacek SUTRYK

Jacek SUTRYK

W 100 lecie niepodległości - nowa racja stanu!

Nowoczesna polityka społeczna, to w moim – wrocławskim – rozumieniu działalność inwestycyjna państwa i samorządu, która jest motorem rozwojowym miast. To pobudzanie do aktywności lokalnych wspólnot i organizacji pozarządowych, to określanie długofalowych celów, uczynienie jej efektywnym narzędziem polityki dobrobytu, aktywnie radzącym sobie z wyzwaniami, które dostrzeże zanim staną się problemem.

Jacek SUTRYK: Wrocław zbudował się na nowo po 1945 roku. Jako miasto i jako wspólnota.
Jacek SUTRYK

Jacek SUTRYK

Wrocław zbudował się na nowo po 1945 roku. Jako miasto i jako wspólnota.

Oto nasze rozumienie „Twierdzy Wrocław” – miasta gotowego bronić swojej otwartości na przekór tym, którzy karmią nią swoje własne lęki. Z tak ufortyfikowanego zdrowym rozsądkiem Wrocławia jest dumny. Bo dzięki temu lepiej rozumiem, dlaczego naszego miasta nie ma na liście wyludniających się miejscowości. Dlaczego Wrocław daje nadzieję tym wszystkim, którzy przybywają doń z Polski czy zagranicy. I dlaczego Wrocław wciąż się rozwija.

Jacek SUTRYK: Otwarte miasto w zamknięte niedziele
Jacek SUTRYK

Jacek SUTRYK

Otwarte miasto w zamknięte niedziele

Fundusz Wolnego Czasu to program grantów w wysokości od 5 do 20 tys. zł, dzięki któremu rady osiedli, parafie czy organizacje pozarządowe mogą finansować lokalne wydarzenia weekendowe: wspólne czytanie książek, osiedlowe zawody sportowe czy targi wymiany odzieży. Koszt uruchomienia Funduszu Czasu Wolnego to w przypadku Wrocławia 600 tys. zł. Każda niedziela niehandlowa to dla miasta okazja do pokazania się z jak najlepszej strony. Zamknięte galerie handlowe to okazja, aby zorganizować aktywności dla mieszkańców i gości miasta. We Wrocławiu to się udało.

Jacek SUTRYK: O demokracji we Wrocławiu
Jacek SUTRYK

Jacek SUTRYK

O demokracji we Wrocławiu

Wrocław, jak zresztą wszystkie miasta świata, nie jest miastem skończonym, urządzonym kompletnie. Ma swoje problemy i wady, ale również wiele zalet. Jedną z nich jest odwaga w podejmowaniu wyzwań. Dążenie do decentralizacji, podzielenia się władzą i odpowiedzialnością, możliwość samostanowienia mieszkańców najmniejszych nawet osiedli. To przecież tam rodzi się i wciąż odnawia demokracja.