James RICKARDS

Autor bestsellera "Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu", przetłumaczonego na 12 języków i wysoko ocenionego przez „Financial Times”, agencję Bloomberga i „Politico”. Jest menedżerem portfela w firmie West Shore Group oraz doradcą do spraw międzynarodowych zagrożeń ekonomicznych i finansowych w Departamencie Obrony i służbach wywiadowczych Stanów Zjednoczonych. Brał udział w pierwszej finansowej grze wojennej przeprowadzonej przez Pentagon.

James RICKARDS: Droga do ruiny maluczkich. Tajny plan na wypadek globalnego kryzysu finansowego
James RICKARDS

James RICKARDS

Droga do ruiny maluczkich.
Tajny plan na wypadek globalnego kryzysu finansowego

Wygląda na to, że rządy w oczekiwaniu na następną panikę przygotowują się do zastosowania innego niż dotychczas sposobu działania: zamknięcia rynków. Podczas następnego kryzysu rząd powie po prostu: „Nie, nie dostaniecie swoich pieniędzy. System jest zamknięty. Dajcie nam czas na uporządkowanie bałaganu; wkrótce się do was odezwiemy”.

James RICKARDS: Najtwardsza waluta świata. Jak mądrze inwestować w złoto?
James RICKARDS

James RICKARDS

Najtwardsza waluta świata.
Jak mądrze inwestować w złoto?

Chiny próbują kupić wystarczająco dużo złota, by w przypadku załamania się międzynarodowego systemu walutowego i negocjacji w sprawie kształtu nowego systemu mogły zająć poczesne miejsce przy stole rozmów. Trzy tysiące ton złota kupione przez Chiny w ciągu ostatnich siedmiu lat stanowią prawie 10% oficjalnych światowych rezerw kruszcu.

James RICKARDS: "Wojny walutowe. Trzy najważniejsze waluty świata. Na nich opiera się wszystko"
James RICKARDS

James RICKARDS

"Wojny walutowe. Trzy najważniejsze waluty świata. Na nich opiera się wszystko"

Rozpoczyna się trzecia światowa wojna walutowa w ciągu ostatnich stu lat. Nie wiadomo jeszcze, czy zakończy się ona tragicznie, tak jak pierwsza, czy też uda się doprowadzić do pokojowego rozwiązania konfliktu gospodarczego, jak w przypadku drugiej. Biorąc pod uwagę szybki rozwój gospodarek narodowych w latach 80., drukowanie pieniędzy oraz powszechność lewarowanych inwestycji w instrumenty pochodne, będzie ona miała globalny zasięg i niespotykaną skalę.

James RICKARDS: "Wojny walutowe. Siła G20. Jedyna siła zdolna władać światową ekonomią"
James RICKARDS

James RICKARDS

"Wojny walutowe. Siła G20. Jedyna siła zdolna władać światową ekonomią"

Grupa G20 działa na kilku poziomach. Kilka razy w roku ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw członkowskich spotykają się, aby omówić ważne kwestie techniczne, i próbują osiągnąć konsensus dotyczący wyboru konkretnych celów oraz sposobu ich osiągania. Najwyższą rangę mają jednak szczyty z udziałem przywódców państw — prezydentów, premierów i królów — odbywające się rzadziej i poświęcone globalnym problemom finansowym, w tym zwłaszcza strukturze międzynarodowego systemu monetarnego oraz potrzebie powstrzymania wojen walutowych.

James RICKARDS: Śmierć pieniądza. Wojna przyszłości - czy jesteśmy na nią gotowi?
James RICKARDS

James RICKARDS

Śmierć pieniądza.
Wojna przyszłości - czy jesteśmy na nią gotowi?

Kryzys finansowy z 2008 roku nie był aktem wojny finansowej, ale uświadomił amerykańskim urzędnikom, jak złożony i wrażliwy jest globalny system finansowy. Od najwyższego punktu cyklu koniunkturalnego w październiku 2007 roku do punktu najniższego w marcu 2009 roku zubożeliśmy o jakieś 60 bln dolarów. Skoro tak niewinny instrument jak kredyty hipoteczne mógł być przyczyną takiej katastrofy, łatwo sobie wyobrazić, jakie konsekwencje mogłyby mieć złośliwe manipulacje rynkowe zaplanowane przez ekspertów znających system na wylot.