Jean-Paul OURY

Jeden z czołowych francuskich ekspertów komunikacji strategicznej. Konsultant strategii korporacyjnych i nowych mediów. Doktor historii nauk i technologii.

Ryc.: Fabien Clairefond

Jean-Paul OURY: Czy wyliczyłeś już swój ślad węglowy?
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Czy wyliczyłeś już swój ślad węglowy?

Wystarczy przyjrzeć się klęsce, jaką było Energiewende – niemiecki program transformacji energetycznej – aby zrozumieć, że nie tędy droga. Niemcy zainwestowały w OZE ponad 500 mld euro po to, żeby stać się całkowicie zależne od gazu rosyjskiego.

Jean-Paul OURY: Zielona dystopia, czyli o tym, jak manipuluje się naszymi lękami
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Zielona dystopia, czyli o tym, jak manipuluje się naszymi lękami

Zielony marketing strącił cywilizację nauki i postępu z piedestału, narzucając swoją agendę technologiczną pełną rozwiązań „made in Nature”. Gdy te okazują się niedoskonałe, szybko znajdują wsparcie ze strony polityków. To wtedy zielona ideologia przejmuje władzę i zaczyna dyktować warunki.

Jean-Paul OURY: Nutri-Score. Polski stół cenzurowany przez Brukselę?
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Nutri-Score.
Polski stół cenzurowany przez Brukselę?

Jeżeli Bruksela przyjmie system Nutri-Score, wówczas produkty sztandarowe dla polskiej tradycji kulinarnej, jak na przykład kabanosy, kiełbaski śląskie, ptasie mleczko czy sławne oscypki z Zakopanego dostaną najniższą ocenę: E na czerwonym tle. To groźne dla polskiej kuchni i polskich producentów.

Jean-Paul OURY: Przychodzenie na świat i umieranie w dobie utopii ekologizmu
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Przychodzenie na świat i umieranie w dobie utopii ekologizmu

Ekologizm – rozumiany jako ideologia polityczna – z każdym dniem zdobywa coraz to nowe przyczółki. Dziś jednak nie chodzi już wyłącznie o ograniczenie rozwoju technologicznego, ale przede wszystkim o wpływy i o przejęcie kontroli nad obyczajowością. Każdy sposób jest dobry, w tym podważanie tak istotnych etapów w życiu człowieka, jak narodziny i śmierć.

Jean-Paul OURY: Dlaczego Francja nie pomogła Polsce w roku 1939?
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Dlaczego Francja nie pomogła Polsce w roku 1939?

„Tak bardzo was uwielbiamy… ale nie rozumiemy, dlaczego Francja, nasz historyczny sojusznik, nie przyszła nam z pomocą w 1939 roku, gdy zostaliśmy napadnięci przez Niemców” – gdy usłyszałem to pytanie po raz pierwszy, jeszcze nie mówiłem po polsku na tyle dobrze, by je zrozumieć i na nie odpowiedzieć. Ale pytanie się powtarzało. Trudno było mi uwierzyć, że to prawda. Tematyka roku 1939, a nawet lat 1939–1945 przedstawiana jest na lekcjach historii we francuskich liceach inaczej niż w Polsce. Niestety, młodym Francuzom nie opowiada się o tej „zdradzie”.

Jean-Paul OURY: Pourquoi n’êtes-vous pas venus nous aider en 1939?
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Pourquoi n’êtes-vous pas venus nous aider en 1939?

La première fois que j’ai entendu cette question, je ne parlais pas encore suffisamment bien Polonais pour comprendre et répondre, donc j’ai dû esquiver et me réfugier sans trop de peine dans un commode « nie rozumiem ». Mais cette échappatoire n’a pas duré trop longtemps.

Jean Paul OURY: Europa w pułapce paradoksu sztucznej inteligencji
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Europa w pułapce paradoksu sztucznej inteligencji

Francja planuje do 2022 roku zainwestować w sektor sztucznej inteligencji 1,5 miliarda euro. Dla porównania Chiny w latach 2016 – 2019 zainwestują w ten sektor 13 miliardów euro, a gigant handlowy Alibaba ogłosił, że przeznacza na ten cel 15 miliardów dolarów. Inicjatywa Francji zasługuje jednak na uwagę, ponieważ w dużym stopniu podważa przekonanie, że Stary Świat jest skazany na to, by stać się kolonią państw dominujących w sferze technologii.

Jean-Paul OURY: God bless America and Polska
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

God bless America and Polska

Kochacie wolność. Polska z wynikiem 68,3% i Francja 63,3%, a więc 45. (Polska) i 72. (Francja) miejsce w Indeksie Wolności Gospodarczej. Ależ drogę przeszliście, ależ drogą idziecie. Ależ widać i czuć tu w Polsce wasze umiłowanie wolności!

Jean-Paul OURY: Wszyscy przeciw Fillonowi. Kulisy kampanii we Francji
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Wszyscy przeciw Fillonowi.
Kulisy kampanii we Francji

Ktoś niezorientowany we francuskiej polityce, widząc jak każdego tygodnia przed wyborami media są w stanie informować o jakiejś nowej aferze, dotyczącej jednego i tego samego kandydata, mógłby być pod wrażeniem skuteczności dziennikarstwa śledczego i systemu, który umożliwia prześwietlanie kandydatów.

Jean-Paul OURY: Kto chce kontrolować digital influence?
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Kto chce kontrolować digital influence?

Obserwujemy, jak do historii przechodzi system, w którym władza mogła korzystać z potęgi mediów w celu oddziaływania na opinię publiczną w taki sposób, aby trzymać ją w ryzach poprawności politycznej.

Jean-Paul OURY: Zwycięstwo François Fillona.  Albo zamęt kontynuowany
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Zwycięstwo François Fillona.
Albo zamęt kontynuowany

W ślad za wydarzeniami w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych, wybory we Francji mogą być interpretowane jako wznosząca fala „konserwatywnego liberalizmu”: wyborcy chcą, aby politycy zostawili ich wolnych w działaniach gospodarczych a sami zajęli się lepszym funkcjonowaniem tego, do czego zobowiązało się państwo.

Jean-Paul OURY: Kolejne argumenty, by przeprowadzić się do Polski
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Kolejne argumenty, by przeprowadzić się do Polski

Jeśli nie czuję się pewnie we Francji, jeśli nie widzę dobrego zarządzania kwestią bezpieczeństwa, a polityka imigracyjna z dnia na dzień staje się coraz bardziej absurdalna, z podziwem i ogromną zazdrością patrzę na Polskę. Na Waszą radość, na Wasz spokój, na to, że możecie spokojnie wypić w knajpce, na deptaku, poranną kawę.

Jean-Paul OURY: Polityka cyfrowa. Jeśli chcemy mieć wpływ, musimy stworzyć sprawniejsze narzędzia
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Polityka cyfrowa.
Jeśli chcemy mieć wpływ, musimy stworzyć sprawniejsze narzędzia

Ciągle czekamy na rozwiązanie, które pozwoli na prawdziwe zaangażowanie wszystkich i oddziaływanie internautów na rzeczywistość, na politykę. Chcemy, by przyszłe rozwiązania cyfrowe asystowały obywatelom w oddziaływaniu na świat polityki tak samo, jak dziś pewne rozwiązania pozwalają znaleźć łatwiej taksówkę, restaurację czy zamówić daną usługę.

Jean-Paul OURY: Gdzie oni są? Ci wszyscy wielcy politycy...
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Gdzie oni są?
Ci wszyscy wielcy politycy...

Wystarczy przejrzeć LinkedIn, serwis młodych profesjonalistów, aby znaleźć tam cytaty np. ze Steve’a Jobsa i przekonać się, że internauci posługują się nimi tak, jakby cytowali Churchilla, Reagana albo De Gaulle’a. Może więc czas najwyższy uznać, że obecnie elitą świata są wielcy przedsiębiorcy epoki nowych mediów?

Jean-Paul OURY: Kocham Wrocław. Widziałem, jak przez 20 lat to miasto się zmieniało
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Kocham Wrocław. Widziałem, jak przez 20 lat to miasto się zmieniało

Po raz pierwszy przybyłem do tego miasta w roku 1996, a więc równe, okrągłe i pełne symboliki dwadzieścia lat temu. W tym bardzo krótkim i zarazem bardzo długim czasie obserwowałem tak wielką zmianę, że gdy teraz o tym myślę, trudno jest w tę metamorfozę uwierzyć – pisze Jean-Paul OURY, Francuz zafascynowany Polską, a szczególnie Wrocławiem.

Jean Paul OURY: "Wroclaw. J’ai vu une Capitale européenne se construire en vingt ans"
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

"Wroclaw. J’ai vu une Capitale européenne se construire en vingt ans"

„Un proverbe dit « aide-toi et le ciel t’aidera » s’il peut s’appliquer à un pays, c’est bien aux habitants de Wroclaw. Car pendant des années je les ai vu bosser durement pour redresser leur ville sans aucune aide. Et ça a marché. Encore une fois, la ville de Wroclaw en est la preuve vivante”.