Prof. Jeffrey SACHS

Jeden z najbardziej znanych, wpływowych ekonomistów. Doradzał rządom Ameryki Łacińskiej, Azji, Afryki, Europy Wschodniej i obszaru post-ZSRR. Ostatnio zajmuje się zrównoważonym rozwojem i polityką zdrowotną.Autor m.in. The End of Poverty oraz Common Wealth.

Ryc. Fabien Clairefond

Jeffrey D.SACHS: "Grecja. Ostateczna rozgrywka"
Prof. Jeffrey SACHS

Prof. Jeffrey SACHS

"Grecja. Ostateczna rozgrywka"

Niemal wiek temu, pod koniec I wojny światowej, John Maynard Keynes sformułował ostrzeżenie, które jest aktualne również dzisiaj. I wtedy, i obecnie, kraje-wierzyciele (głównie USA) domagały się, by zadłużone kraje wywiązywały się ze swych zobowiązań. Keynes wiedział, że w powietrzu wisi tragedia. „Czy rozczarowane społeczeństwa Europy zechcą przez kolejne pokolenie żyć tak, by część codziennych osiągnięć oddawać na spłatę zagranicznego zadłużenia?” – pytał.

Jeffrey D.SACHS: "Ebola. Jak pomóc?"
Prof. Jeffrey SACHS

Prof. Jeffrey SACHS

"Ebola. Jak pomóc?"

W pierwszej kolejności i najsilniej epidemia dotyka ubogich. Wiejska biedota żyje najbliżej zakażonych zwierząt, od których choroba przenosi się na człowieka. Ci ludzie często polują na dzikie zwierzęta, jedzą ich mięso i w ten sposób narażają się na infekcję. Są biedni, często niepiśmienni i nie zdają sobie sprawy, jaką drogą przenoszone są choroby zakaźne. Ponadto z racji niedożywienia i braku dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej mają słabsze systemy odpornościowe, łatwo więc ulegają infekcji, którą osoby lepiej odżywione i leczone mogą przeżyć.

Jeffrey D.SACHS: "Lot malezyjskiego Boeinga pokazał, że świat oszalał"
Prof. Jeffrey SACHS

Prof. Jeffrey SACHS

"Lot malezyjskiego Boeinga pokazał, że świat oszalał"

Los malezyjskiego boeinga 777 przeraża, bo po pierwsze, jest okrutny, a po drugie świadczy o tym, że świat oszalał… Przemoc rozpętana przez wojnę Putina na Ukrainie pociągnęła za sobą śmierć setek niewinnych istnień i o krok przybliżyła świat do katastrofy.