

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Krucha demokracja. Rzecz (nie tylko) o Brazylii
Brazylijska demokracja przetrwała. To dobra wiadomość. Zła wiadomość jest taka, że demokracja wyszła z ostatniej bitwy osłabiona i nadwerężona. Ale w regionie Ameryki Łacińskiej nie tylko Brazylia będzie musiała znaleźć dobry sposób, aby przezwyciężyć kryzys polityczny, który uderza w podstawy systemów demokratycznych

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Lula da Silva. Nowy stary prezydent Brazylii
Lula wyszedł z więzienia jako polityk znacznie bardziej pragmatyczny i coraz mniej sentymentalny. Stworzył szeroką koalicję centrolewicową, obejmującą lewicowe ruchy społeczne i jego centrowego rywala z wyborów w 2006 roku, który pomógł uspokoić inwestorów obawiających się bardziej interwencjonistycznej polityki gospodarczej – pisze prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK „Próbowali pogrzebać mnie żywcem, ale oto jestem, aby rządzić tym krajem” – rozpoczął swoje przemówienie Lula da Silva po ogłoszeniu wyników wyborów. Luiz Inácio Lula da Silva to dziś już 77-latek, doświadczony polityk zaprawiony w…

Mateusz M. KRAWCZYK
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Czy zapomnieliśmy o Wenezueli?
O Wenezueli nie słyszymy już na co dzień. Nie zmienia to jednak faktu, że Wenezuelczycy wciąż uciekają z kraju – mówi Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Gra wstępna czy płatna miłość? Chiny w Ameryce Łacińskiej
Chiny do swoich wielkich inwestycji i budowania rynków zbytu umiejętnie dodają narzędzia z obszaru soft power. Podjęły wiele inicjatyw, aby zwiększyć – z powodzeniem – wpływ na lokalne media, nawiązać współpracę z uniwersytetami, politykami i decydentami w regionie Ameryki Łacińskiej.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Jair Bolsonaro. Wybory w Brazylii
Czy Jair Bolsonaro, idąc w ślady swojego politycznego guru Donalda Trumpa, rzeczywiście będzie próbował zakwestionować wynik październikowych wyborów, jeśli będzie on dla niego niekorzystny? Wydaje się to całkiem prawdopodobne.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Czy kubańskie szczepionki uratują świat Południa?
Kubańskie produkty biotechnologiczne, w tym szczepionki stosowane w programach szczepień dziecięcych, były eksportowane do 49 krajów już przed pandemią. Kuba nie kryje swoich planów, w ramach których jej szczepionki przeciw COVID-19 mają być eksportowane, nie tylko do zaprzyjaźnionych Wenezueli czy Iranu.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Zawsze wiatr w oczy. Zapomniane Haiti
Francja uznała niepodległość swojej byłej kolonii niechętnie, domagając się w zamian bardzo wysokiego odszkodowania finansowego, które Haiti musiało spłacać przez wiele dziesięcioleci i które stanowiło ogromne obciążenie dla gospodarki kraju.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Rosyjski Sputnik krąży nad Ameryką Łacińską
Rosja jako uważny i aktywny obserwator stosunków międzynarodowych uważa, że Ameryka Łacińska znajduje się w punkcie zwrotnym, a stawka wzrostu wpływów w regionie jest olbrzymia.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Koronawirus pustoszy rdzenną Amerykę
Pod względem liczby zakażeń koronawirusem Brazylia jest na niechlubnym drugim miejscu na świecie po Stanach Zjednoczonych, z ponad 12,2 mln potwierdzonych przypadków i ponad 300 tys. zgonów związanych z COVID-19.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Ameryka Łacińska. W poszukiwaniu optymizmu
Po raz pierwszy w niedawnej historii regionu udało się odwrócić trend wzrostu nierówności. Ponad 50 milionów mieszkańców Ameryki Łacińskiej wyszło z biedy i powiększyło klasę średnią.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Pokojowa Nagroda Nobla. Przypomnijmy sytym o głodzie, który każdego dnia zabija
Istnieją narzędzia i strategie, które mogłyby problem głodu rozwiązać. Potrzebne byłyby wola polityczna oraz świadomość społeczeństw, które mogłyby wywrzeć nacisk na swoich liderów politycznych. Czy tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla odegra taką rolę?

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Porzucone uniwersytety. Skutki pandemii w Ameryce Łacińskiej
Od początku XXI wieku ponad dwukrotnie wzrósł odsetek studentów w Ameryce Łacińskiej. Na uczelnie wyższe trafiły dzieci z biedniejszych rodzin. Teraz z powodu pandemii muszą rezygnować z nauki.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Brazylijski fenomen. Jair Bolsonaro
Trump Tropików? Brazylijska mieszanka filipińskiego Duterte i tureckiego Erdoğana? Otóż nie. Jair Bolsonaro – mimo wielu krytycznych opinii, porównań do populistów i niepochlebnych etykietek mu przypisywanych – to nie lokalna karykatura Donalda Trumpa, tylko Brazylijczyk z krwi i kości, świetnie rozumiejący niepokoje i troski swojego narodu i sprawnie korzystający z okazji, które stwarza mu historia.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Urugwaj i Paragwaj wygrywają z pandemią
Dwa małe kraje, Urugwaj (3,5 mln mieszkańców) i Paragwaj (7,2 mln mieszkańców), przełamały regionalny trend i mogą pochwalić się niemal całkowitym zwycięstwem nad koronawirusem.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Ameryka Łacińska nowym światowym centrum pandemii
W obliczu nowych zagrożeń i wręcz przerażającej niewydolności państwa w wielu dzielnicach biedy rolę służb policyjnych przejęły gangi narkotykowe. W slumsach Rio czy São Paulo gangi wprowadziły godzinę policyjną, pilnują przestrzegania kwarantanny i dystrybucji żywności. W meksykańskich dzielnicach biedy gangi rozdają potrzebującym paczki żywnościowe i środki higieniczne i dezynfekujące.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Radosław POWĘSKA
Głód to nie tylko brak jedzenia
Dla najbiedniejszych obowiązkowa kwarantanna to pułapka bez wyjścia.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Wszystkie grzechy Ekwadoru
Ekwador trafił na nagłówki mediów na całym świecie za sprawą dramatycznych doniesień o zwłokach zalegających na ulicach Guayaquil, które nie nadąża z pogrzebami osób zmarłych.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Ameryka Łacińska boi się europejskiego wirusa
W Brazylii coraz częściej pojawiają się doniesienia o tym, że biedni mieszkańcy ulegają oparzeniom chemicznym z powodu źle przygotowanych środków dezynfekujących ręce. W wielu miejscach przychodnie i szpitale często nie mają nawet bieżącej wody. Apele o częste i dokładne mycie rąk mydłem są tu nie do wypełnienia. I brzmią złowrogo – bo jeśli nie będziemy myć rąk tak często, jak apelują Europejczycy, ba, jeśli nie będziemy mogli myć rąk mydłem nawet raz dziennie, to czy jesteśmy skazani na zakażenie?

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Sekrety peruwiańskiej dyplomacji kulinarnej
Sztukę dyplomacji kulinarnej do perfekcji opanowały kraje takie jak Korea Południowa, Tajlandia, Malezja oraz Peru.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Nie tylko Rio. Karnawał w Panamie
Specyfiką panamską jest zwyczaj „mojadera”, czyli oblewanie się wodą, co bardzo przypomina nasz śmigus-dyngus. Przygotowane są specjalne balony z wodą, wiadra i węże strażackie.