Katarzyna DOMAŃSKA

Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz London School of Public Relations. Dyplomowany coach chrześcijański i doradca filozoficzny. Wykładowca akademicki. Ekspert w dziedzinie zarządzania, marketingu i PR. Członkini Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu oraz Fundacji Komisariat Ziemi Świętej.

Katarzyna DOMAŃSKA: Św. Edyta Stein – kobieta niezwykła
Katarzyna DOMAŃSKA

Katarzyna DOMAŃSKA

Św. Edyta Stein – kobieta niezwykła

Święta i jedna z najwybitniejszych kobiet XX wieku. O św. Edycie Stein i jej filozofii pisze w 80. rocznicę jej śmierci Katarzyna DOMAŃSKA.

Katarzyna DOMAŃSKA: Edyta Stein pomaga integrować Europę
Katarzyna DOMAŃSKA

Katarzyna DOMAŃSKA

Edyta Stein pomaga integrować Europę

W czasach, gdy na oczach Stein Europa się rozpadała, ona poszukiwała – tak na gruncie nauki, filozofii, jak i wiary – prawdy o człowieku i nadziei.

Katarzyna DOMAŃSKA: Nowy feminizm w ujęciu Jana Pawła II i Edyty Stein. W rocznicę urodzin i kanonizacji Edyty Stein oraz pontyfikatu Jana Pawła II
Katarzyna DOMAŃSKA

Katarzyna DOMAŃSKA

Nowy feminizm w ujęciu Jana Pawła II i Edyty Stein. W rocznicę urodzin i kanonizacji Edyty Stein oraz pontyfikatu Jana Pawła II

Nowość papieskiego feminizmu zaznaczała się przede wszystkim w wydobyciu prawdziwego „geniuszu” kobiety. Jan Paweł II włączał biologiczną i psychiczną odmienność kobiety w takie rozumienie człowieczeństwa, które broni swej godności, ale nie nienawidzi; podkreśla swą oryginalność, ale nie dominuje; walczy o równouprawnienie, ale nie wyrzeka się powołania do macierzyństwa.

Katarzyna DOMAŃSKA: Postanowienia noworoczne. Jak postanawiać, żeby się udało?
Katarzyna DOMAŃSKA

Katarzyna DOMAŃSKA

Postanowienia noworoczne.
Jak postanawiać, żeby się udało?

Dlaczego mielibyśmy zaczynać wprowadzać jakieś zmiany właśnie od stycznia? Nowy rok i tak się zacznie, czy tego chcemy, czy nie, ale czy od razu musimy poddawać się presji sporządzania listy postanowień? Zresztą najlepszym okresem na zmiany nie jest przełom grudnia i stycznia, lecz… sierpień. Wówczas bowiem mamy najwięcej energii i motywacji. Jeśli jednak chcemy poddać się magii nowego roku i naprawdę pragniemy coś w nim zmienić, to najpierw zastanówmy się, po co chcemy to robić, czemu ta zmiana ma służyć i czy to jest aby na pewno nasza potrzeba, a nie potrzeba męża albo teściowej czy przyjaciółki.

Katarzyna DOMAŃSKA: Edyta Stein. Odkrycie macierzyństwa
Katarzyna DOMAŃSKA

Katarzyna DOMAŃSKA

Edyta Stein.
Odkrycie macierzyństwa

Edyta Stein, fenomenolog, Żydówka, ateistka, katoliczka, pedagog, tłumacz, ofiara nazistowskiego reżimu; według rektora Papieskiej Akademii św. Tomasza, ojca Abelarda Lobato, jedna z najwybitniejszych kobiet XX wieku. Karmelitanka, święta. Czy miała prawo wypowiadać się na temat macierzyństwa, sama nie będąc matką?

Katarzyna DOMAŃSKA: Edyta Stein. Praktykowanie prawdy
Katarzyna DOMAŃSKA

Katarzyna DOMAŃSKA

Edyta Stein. Praktykowanie prawdy

Zorientowana na obronę i rozwój człowieczeństwa, w centrum świata stawia człowieka, podkreśla godność osoby ludzkiej i jej wyjątkową rolę – o Edycie Stein pisze Katarzyna DOMAŃSKA.

Katarzyna DOMAŃSKA: Niech się stanie światłość...
Katarzyna DOMAŃSKA

Katarzyna DOMAŃSKA

Niech się stanie światłość...

Odwołania do symbolu światła — rozumianego jako światło duchowe claritas — odnajdujemy w dziełach filozoficznych i teologicznych. Czytamy w nich, że tworzywem i podłożem każdego istnienia jest światło, a przejawia się ono w postaciach światła duchowego i światła cielesnego.