Maciej TWARÓG

Nowohucianin, w latach 2002-2006 radny miasta Krakowa z Nowej Huty. Zainicjował proces wpisania Nowej Huty na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO (2005). Twórca pierwszej nowohuckiej inicjatywy tożsamościowej I LOVE NH (2005). Autor książek: „Alfabet nowohuckiego przedmieścia” (2012) oraz „Album nowohuckiego przedmieścia” (2015). Obecnie pracuje na książką zat. „Lokalna tożsamość mówi, »dzień dobry«”. Jest współzałożycielem i szefem Inicjatywy Magistrat Nowohucki, które dąży do odłączenia Nowej Huty od Krakowa.

Maciej TWARÓG: Nowa Huta dla nowohucian
Maciej TWARÓG

Maciej TWARÓG

Nowa Huta dla nowohucian

Myśląc Nowa Huta, widzę samodzielny organizm miejski wyłączony z krakowskich regulacji, kombinacji, machinacji i manipulacji. To, czego my, nowohucianie, nie otrzymamy w należytym wymiarze, to logiczna, konkretna strategia rozwoju Nowej Huty. I nie chodzi o strategię zapisaną na papierkach urzędowych. Chodzi o realny rozwój, o uruchomienie mądrych procesów, które pomogą w rozwoju.

Maciej TWARÓG: Kalekie miasto Kraków
Maciej TWARÓG

Maciej TWARÓG

Kalekie miasto Kraków

Dzisiejszy Kraków budują deweloperzy — okropnie nachalni, bezczelni i bezwzględni. Dzisiejszy Kraków to miasto niejasnych powiązań i korupcji, gdzie kariery robią ludzie byle jacy, dla których zmienia się prawo i statuty miejskich spółek, by mieli gdzie pracować. Dzisiejszy Kraków to miasto zepsute nie tylko mentalnie, ale i systemowo.