Magdalena KOŚMIDER

Socjolog. Pasjonatka języka francuskiego i Paryża. Absolwentka Akademii Dyplomacji Uniwersytetu Śląskiego. Zawodowo związana z branżą informatyczną.

Magdalena KOŚMIDER: Emmanuel Macron przed pierwszym poważnym testem wyborczym
Magdalena KOŚMIDER

Magdalena KOŚMIDER

Emmanuel Macron przed pierwszym poważnym testem wyborczym

W 2019 roku średnia cena za metr kwadratowy w stolicy Francji przekroczyła symboliczny próg 10 000 euro, a jednocześnie wedle danych francuskiego Instytutu Statystycznego od roku 2011 Paryż traci średnio 12 000 mieszkańców rocznie. Zauważalny jest stały odpływ mieszkańców w kierunku tańszych, jednak wciąż dobrze skomunikowanych z Paryżem przedmieść oraz miasteczek regionu Île-de-France. To będzie fascynująca kampania!

Magdalena KOŚMIDER: Pozwolenie sobie na offline to dziś prawdziwy luksus
Magdalena KOŚMIDER

Magdalena KOŚMIDER

Pozwolenie sobie na offline to dziś prawdziwy luksus

W świecie, w którym czujemy się zobowiązani (możliwość zamienia się w obowiązek) do eksponowania swoich przekonań, uczuć i osobistych przeżyć w sposób naturalny rodzi się napięcie, powstają konflikty. Bardzo emocjonalne, rzecz jasna. Nie dostrzegając granicy między tym, co prywatne, a tym, co publiczne, traktujemy bardzo osobiście każdą niepochlebną uwagę dotyczącą naszego publicznego działania, reagujemy emocjonalnie, czasem histerycznie, postrzegając każde krytyczne słowo jako obrazę.

Magdalena KOŚMIDER: Życie jako jednorazowy produkt komercyjny
Magdalena KOŚMIDER

Magdalena KOŚMIDER

Życie jako jednorazowy produkt komercyjny

Uniwersytet nie powinien przeistaczać się w korporację ani fabrykę, bo zdradzi wówczas swe posłannictwo, które polega na poszukiwaniu prawdy i kształceniu przyzwoitych ludzi o szerokich horyzontach intelektualnych. Racja rynku bywa bowiem zabójczynią jakości, a umasowienie kształcenia niewiele ma wspólnego z faktycznym rozkwitem kompetencji.