Marek KACPRZAK

Naukowo zajmuje się ekonomiką kultury, w szczególności zarządzaniem w mediach i ekonomiką mediów. Pracował m.in. w Wirtualnej Polsce, Polsat News, TVN24, TVP, RMF FM, Polska The Times. Od 2021 r. rzecznik prasowy Klubu Parlamentarnego Lewica.

Ryc.: Fabien Clairefond

Marek KACPRZAK: Groźna ideologia singli
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Groźna ideologia singli

Arcybiskup Marek Jędraszewski najbardziej uciszany jest przez tych, którzy najgłośniej domagają się prawa do wolności słowa i głoszenia własnych prawd. Jego słowa nie są miłe dla ucha. Ale on nie mówi ich po to, żeby było miło.

Marek KACPRZAK: Katedra. Świątynia Boga
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Katedra. Świątynia Boga

Zbiorowe przebudzenie rozprzestrzeniające się w internecie stało się swoistym symbolem, przypomnieniem i wyrzutem sumienia nie tylko paryżan, Francuzów, ale ludzi na całym świecie. Przypomnieniem, czym katedra jest, czym być powinna i dlaczego należą się jej szacunek i troska. Pożar przyszedł w najlepszym momencie.

Marek KACPRZAK: Zbliżamy się do punktu krytycznego w dewaluacji słowa
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Zbliżamy się do punktu krytycznego w dewaluacji słowa

Chciałbym wierzyć głęboko w to, że zbliżamy się właśnie do punktu krytycznego, w którym nastąpi odwrót od niesprawdzonych informacji, powierzchownej wiedzy i krzykliwych tytułów. Na naszych oczach dzieje się rewolucja. Tylko ci, którzy ją dostrzegą i zaczną w niej uczestniczyć, mają szansę na nowo wygrać. Bo niestety kolejny rok umocni podziały i rozwarstwienie już nie tylko ekonomiczne, ale też intelektualne.

Marek KACPRZAK: O ludziach, którzy przejmują nasz świat. Moje prognozy na 2018
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

O ludziach, którzy przejmują nasz świat.
Moje prognozy na 2018

Ci, którzy właśnie przejmują nasz świat, rozumieją go lepiej niż wszystkie parlamenty świata, w których to zasiadający skupiają się jedynie na tym, jak utrzymać status quo. Ci nowi, którzy już nadeszli, są groźni nie dlatego, że mają w ręku broń. Są groźni, bo tak jak kiedyś Jobsowi, a teraz Muskowi, Zuckerbergowi i każdemu takiemu jak oni chodzi w gruncie rzeczy o to samo. Chcą zmienić świat, bo ten, w którym o wszystkim decydują polityczne układy, im się nie podoba.

Marek KACPRZAK: Inteligencja to unikanie prostych recept, zwykłych ścieżek, emocji tłumów
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Inteligencja to unikanie prostych recept, zwykłych ścieżek, emocji tłumów

Obserwując to, co dzieje się wokół nas, w medialnej przestrzeni internetu, możemy się czuć jak na karnawałowym placu, gdzie każdy zakłada maskę i gdzie z niewiadomych powodów zniesiono wszelkie zasady hierarchii, bariery obyczajowości i kwestię wartości, jaką stanowi inteligencja sama w sobie.

Marek KACPRZAK: The ballad about Łódź
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

The ballad about Łódź

Łódź takes in anyone: natives and strangers. It is like a train station. Without asking questions of who you are and why you came or where you want to leave for, it accepts under its roof a burgher and a peasant, a worker and an artist, a Pole, a Jew, and a German.

Marek KACPRZAK: Ballade sur Łódź
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Ballade sur Łódź

Łódź donne une place à chacun. Le Polonais, le Juif, l’Allemand ou les étudiants du monde entier qui ont ici leur résidence universitaire appelée, non sans raison, « Tour de Babel » où se croisent des langues, des cultures et des chemins de vie. Elle donnera refuge, ne serait-ce qu’un instant, au catholique et à l’orthodoxe. Et c’est ainsi depuis toujours.

Marek KACPRZAK: La balada de Łódź
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

La balada de Łódź

Lodz acoge a todo el mundo. A los suyos, a los de fuera, a los nativos y a los inmigrantes. Como cualquier estación.

Marek KACPRZAK: Ballada o Łodzi
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Ballada o Łodzi

Łódź to miasto, w którym przecinają się drogi niepotrzebnych już nikomu robotników i szwaczek, którym zabrano maszyny, przez co nie mają czym zająć swych spracowanych rąk. Krzyżują się tu szlaki filmowców marzących o Oscarze, którego dostali już Polański czy Wajda, ze szlakami prządek, które nie mają dla kogo prząść.

Marek KACPRZAK: Rewolucja w USA
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Rewolucja w USA

To, co wydarzyło się za sprawą Donalda Trumpa, to coś więcej niż zwykłe przejęcie władzy. To już bunt przeciwko wszystkiemu temu, co miało być takie zbawienne, przeciwko kolejnej utopii. Tym razem utopii kapitalizmu, który nauczył ludzi tego, że każdy ma prawo do szczęścia i spełnienia tu i teraz.

Marek KACPRZAK: Andrzej Wajda — człowiek z przekonań
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Andrzej Wajda — człowiek z przekonań

Potrzebujemy szybko kolejnego Andrzeja Wajdy. Kogoś, kto zadba, byśmy nie popadali w samouwielbienie i samozachwyt. Kogoś, kto będzie nam nieustannie przypominał, że nie jesteśmy doskonali. Bo tylko na silnej świadomości własnej niedoskonałości można doskonałość zbudować

Marek KACPRZAK: Oriana Fallaci na dziś
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Oriana Fallaci na dziś

Wyzywa polityków od palantów, głupków, kretynów, błaznów, „pluje im w twarz” po to, by nimi potrząsnąć, by zmusić ich do działania. Po latach widać, jak bardzo potrzebny znów jest jej głos. Jej lub kogoś, kto wreszcie się wścieknie na to, że ktoś chce zawłaszczyć naszą, budowaną przez wiele tysiącleci kulturę.

Marek KACPRZAK: Papież i media. Tajemnice skutecznego przekazu
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Papież i media.
Tajemnice skutecznego przekazu

Papież w swoim przekazie trafił do mediów swoją autentycznością i pokorą. Swoją postawą komunikował jedno: „Nie jestem wcale najmądrzejszy. Nie będę was pouczał. Powiem wam, co najwyżej, jak żyję i dlaczego daje mi to radość. Jeśli chcecie jej doświadczyć, to zapraszam. Choć nie mówię, że to będzie łatwe. I co ważniejsze, niczego od was nie chcę dla siebie”.

Marek KACPRZAK: Europa. Utopijna wizja, która nie przechodzi próby czasu
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Europa.
Utopijna wizja, która nie przechodzi próby czasu

Amerykanin z dumą wciąga co rano na maszt flagę amerykańską. Co ma z dumą robić Europejczyk? Europejczyk co najwyżej z dumą mówi o własnym kraju. Bycie Europejczykiem to pusty slogan, za którym nie idą żadne wartości. Budowanie jedności jedynie na wartości materialnej, a nie na ideach i wartościach wyższych, musi skończyć się fiaskiem.

Marek KACPRZAK: "Biblioteka Umberta Eco"
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

"Biblioteka Umberta Eco"

Każde zdanie, każde słowo, które napotkał, rodziło w jego umyśle setki pytań o sens, znaczenie i pochodzenie. Łączył je i eksperymentował, jednocześnie dochodząc, a właściwie próbując dochodzić do prawdy. Poznał sposób myślenia filozofów, przywódców, literatów, ale też języki i kultury. Właśnie to, jak traktował słowo, jak je rozumiał, a wręcz wielbił, czyniło go tym, kim był.

Marek KACPRZAK: "Siła narracji. Powrót do ogniska"
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

"Siła narracji. Powrót do ogniska"

Jeśli tekst pisany przestaje być używany, to oralność zyskuje na znaczeniu. Telewizja w tym wypadku zastępuje opowiadającego przedstawiciela starszyzny ludu, a właściwie jest świetnym nośnikiem treści mówionych. Mimo że potrafimy czytać i pisać, duża część z nas przestaje korzystać z tych umiejętności. Cofa się w swych formach komunikacji tylko do oralności. Przekazów słownych i to tylko do tych, które komunikują jednostronnie. Stajemy się oralnymi odbiorcami.

Marek KACPRZAK: "Dekalog dla "Wiadomości"
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

"Dekalog dla "Wiadomości"

Przed ekipą Wiadomości stoi ogromna szansa i zarazem okazja, by właściwie zmienić wszystko. Zrobić dziennik nowatorski i inny. Taki, który na nowo zdefiniuje wartość informacyjnego przekazu publicznego nadawcy, który wyznaczy nowe standardy i nową jakość. Najgorsze, co może spotkać wiadomości i widzów, to jedynie wymiana ludzi, a pozostawienie formy w dotychczasowym kształcie.