Marek SARJUSZ-WOLSKI

Redaktor naczelny niezależnego magazynu strategicznego PARABELLUM. Pracował w „Życiu Warszawy”, „Przeglądzie Tygodniowym", tygodnikach „Spotkania”, „Wprost” i „Fakty”. W latach 1998 - 2008 kierował Niezależnym Magazynem Europejskim „UNIA&POLSKA”. W 2008 był szefem Redakcji Wojskowej MON, a do 2013 - Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Opublikował zbiory reportaży z Moskwy epoki pierestrojki „Zapiski na konkretach”, z Izraela z początków intifady „Kuchnia żydowska” oraz o życiu polskiej wsi („Wielu jest świętych”). Jest także autorem książki o katastrofie lotniczej w Lesie Kabackim („Cisza po życiu”) oraz współautorem zbioru wywiadów „W cztery oczy”.

Marek SARJUSZ-WOLSKI: Lipcowe decyzje NATO zamkną wschodnią narrację aliantów
Marek SARJUSZ-WOLSKI

Marek SARJUSZ-WOLSKI

Lipcowe decyzje NATO zamkną wschodnią narrację aliantów

Kluczem do rosyjskiej strategii jest jej niemoc. Anachronizm strukturalny rewizjonistycznego mocarstwa nie pozwala nawet na nieśmiałe próby reformowania systemu. Algorytm 3N (copyright: Adam Daniel Rotfeld) czyli niepewność, niejasność i nieprzewidywalność, jest niestety skuteczny.

Marek SARJUSZ-WOLSKI: Historia niezwykła płk. Leopolda Lisa-Kuli
Marek SARJUSZ-WOLSKI

Marek SARJUSZ-WOLSKI

Historia niezwykła płk. Leopolda Lisa-Kuli

„Pamiętam tę chwilę. Żegnał się, wychodził, wracał do drzwi i znów się żegnał. Po prostu, jakby nie mógł odejść”. Z Rzeszowa pojechał do Warszawy, gdzie skarcił go w swym stylu Piłsudski: „Cóż ty sobie myślisz chłopcze? Najpierw do matki jedziesz, a dopiero potem do mnie!”. Marszałek mawiał, że kiedyś będzie jego następcą.

Marek SARJUSZ-WOLSKI: "Ostro: kogo będą atakować dzielni polscy partyzanci? Szkołę w Biesłanie czy Teatr na Dubrowce?
Marek SARJUSZ-WOLSKI

Marek SARJUSZ-WOLSKI

"Ostro

Rozkaz podjęcia działań militarnych jest najtrudniejszym z możliwych. Oznacza pogodzenie się ze śmiercią ludzi. Na szczęście odważnych urzędników cywilnych i wojskowych, nie ma w Polsce zbyt wielu. Za to część Polaków przejawia gotowość do czynów zbrojnych, przypominającą nieco nastroje Europejczyków poprzedzające wybuch dwóch wojen światowych. Państwo powinno im powiedzieć: nie tak szybko!

Marek SARJUSZ-WOLSKI: "Dotyk osobliwości. Polityka w czasie zmiany"
Marek SARJUSZ-WOLSKI

Marek SARJUSZ-WOLSKI

"Dotyk osobliwości. Polityka w czasie zmiany"

Jeden gest, jedno słowo, jedna mina wystarczy. Dlaczego zmiana? A choćby „for fun”! Nie rozumiesz, to się odsuń. Nazywasz nas gówniarzami, ale to dopiero początek. Nie ma znaczenia, że siedziałeś w więzieniu za wolność. To było po powstaniu styczniowym? It doesn’t fucking matter. My sami zadbamy o naszą wolność. Spróbujcie wybudować elektrownię atomową, a zobaczycie prawdziwy Sajgon! Kukiz? Dziś on prowadzi na barykady, by za chwilę bronić się zza nich przed nowymi idolami.