Mariola SERAFIN

Doktor teologii w zakresie biblistyki. Część studiów doktoranckich odbyła w École Biblique et Archéologique w Jerozolimie. Pasjonatka Bliskiego Wschodu. Pilot wycieczek. Podróżniczka.

Mariola SERAFIN: Znikające morze. O historii Morza Martwego
Mariola SERAFIN

Mariola SERAFIN

Znikające morze.
O historii Morza Martwego

By uniknąć całkowitej degradacji środowiska, poszukiwane są środki zaradcze. Największym podjętym przedsięwzięciem jest budowa kanału łączącego Morze Martwe z Morzem Czerwonym, które dzieli niecałe 200 kilometrów – pisze Mariola SERAFIN.

Mariola SERAFIN: Wszystkie sekrety sukcesu szczepień w Izraelu
Mariola SERAFIN

Mariola SERAFIN

Wszystkie sekrety sukcesu szczepień w Izraelu

Izrael należy do czołówki państw odnoszących największe sukcesy w walce z pandemią, przede wszystkim w szczepieniu przeciw COVID-19. Przeszkolenie wojskowe sprawia, że Izraelczycy potrafią się zmobilizować w sytuacjach kryzysowych.

Mariola SERAFIN: Stajenka, która była grotą
Mariola SERAFIN

Mariola SERAFIN

Stajenka, która była grotą

Nam, współczesnym Europejczykom, stajenka, w której narodził się Jezus, kojarzy się z szopką zbitą z desek. To fałszywy obraz.

Mariola SERAFIN: Dlaczego nie wszystko w Biblii czytamy dosłownie?
Mariola SERAFIN

Mariola SERAFIN

Dlaczego nie wszystko w Biblii czytamy dosłownie?

Czy możliwe było stworzenie świata w sześć dni? Czy istnieje gatunek wieloryba zdolny połknąć człowieka? Czy brzemienna Maryja szła sama przez góry, by spotkać się z kuzynką Elżbietą? To tylko kilka z wielu pytań, które często pojawiają się podczas lektury Pisma Świętego.

Mariola SERAFIN: Miejsce łączenia rodzin i leczenia ran. Dom Polski w Jerozolimie
Mariola SERAFIN

Mariola SERAFIN

Miejsce łączenia rodzin i leczenia ran. Dom Polski w Jerozolimie

Dwa miejsca w Jerozolimie mają dla Polaków szczególne znaczenie. To Stary Dom Polski i Nowy Dom Polski. Powstawały w pierwszej połowie XX wieku. Nowy Dom Polski był budowany przez Wojsko Polskie stacjonujące w Jerozolimie w czasie II wojny światowej.

Mariola SERAFIN: Cud nad Wisłą w objawieniach Wandy Malczewskiej
Mariola SERAFIN

Mariola SERAFIN

Cud nad Wisłą w objawieniach Wandy Malczewskiej

„Uroczystość dzisiejsza wnet stanie się świętem narodowym, dla was, Polaków, bo w tym dniu odniesiecie zwycięstwo nad wrogiem, dążącym do waszej zagłady”. Słowa te skierowała Matka Boża do Wandy Malczewskiej w jednym z objawień 15 sierpnia 1873 r. Dziś zgodnie z tym proroctwem świętujemy tę datę jako Cud nad Wisłą.

Mariola SERAFIN: Historia Grobu Pańskiego
Mariola SERAFIN

Mariola SERAFIN

Historia Grobu Pańskiego

25 marca 2020 roku, w święto Zwiastowania Pańskiego, Bazylika Bożego Grobu została zamknięta. Jej ponowne otwarcie nastąpi dopiero po ustaniu pandemii wywołanej koronawirusem. Tak więc niech w te święta towarzyszy nam pozdrowienie: Na przyszły rok przy Grobie Pański!

Mariola SERAFIN: Na Boże Narodzenie do Betlejem
Mariola SERAFIN

Mariola SERAFIN

Na Boże Narodzenie do Betlejem

Ziemia Święta jest miejscem, do którego w miarę możliwości każdy chrześcijanin powinien choć raz przybyć. Dopiero fizycznie spotkanie z rzeczywistością miejsc świętych pozwoli na pełniejsze i głębsze rozumienie doktryny chrześcijańskiej i Pisma Świętego, które przecież swój początek miało w środowisku semickim.