Nick BOSTROM

Szwedzki filozof, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, kierownik Instytutu Przyszłości Ludzkości działającego w ramach Oxford Martin School. Autor licznych prac dotyczących transhumanizmu (idei zakładającej wykorzystanie osiągnięć nauki i techniki w celu przezwyciężenia ludzkich ograniczeń). Magazyn „Foreign Policy” umieścił go na liście 100 czołowych myślicieli świata.

Nick BOSTROM: Superinteligencja. Jaki system wartości powinniśmy jej wszczepić?
Nick BOSTROM

Nick BOSTROM

Superinteligencja.
Jaki system wartości powinniśmy jej wszczepić?

Możemy się mylić w kwestiach moralnych. Możemy błędnie rozpoznać, co jest dla nas dobre. Możemy nawet nie zrozumieć, czego tak naprawdę pragniemy. Wydaje się, że określenie celu ostatecznego wymaga przedarcia się przez gąszcz najeżonych trudnościami problemów filozoficznych. Wybór celu ostatecznego dla superinteligentnych maszyn, które ukształtują przyszłość całej ludzkości, jest okolicznością zupełnie dla nas nową.

Nick BOSTROM: Superinteligencja (2). Przewaga AI nad homo sapiens?
Nick BOSTROM

Nick BOSTROM

Superinteligencja (2).
Przewaga AI nad homo sapiens?

Bardzo to krępujące dla naszego gatunku, ale prawa Asimova pozostały naszym szczytowym osiągnięciem w tym zakresie przez ponad pół wieku — i to pomimo oczywistych problemów powstających przy tym podejściu, z których część została przeanalizowana przez samego Asimova w jego kolejnych utworach.

Nick BOSTROM: Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia
Nick BOSTROM

Nick BOSTROM

Superinteligencja.
Scenariusze, strategie, zagrożenia

Ludzki mózg to dzieło idealne, najdoskonalszy twór w przyrodzie. Jego dominacją zachwiał komputer Deep Blue, który w 1997 roku pokonał w szachy mistrza świata, Garriego Kasparowa. Od tego czasu sztuczna inteligencja jest na ścieżce intensywnego rozwoju. Czy dominacja superinteligencji nad człowiekiem jest realną perspektywą naszej przyszłości? Czy ta przewaga skończy się kresem naszego gatunku?