Paulina PONIEWSKA

Aktywistka miejska, zaangażowana w działania kolektywu Siostry Rzeki, koordynatorka akcji Laptopy dla Ukrainy, była działaczka Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Uczestniczka Ekologicznej Akademii Kobiet.

Paulina PONIEWSKA: Dawid przegrał z Goliatem. Jeszcze o wyborach prezydenckich w Krakowie
Paulina PONIEWSKA

Paulina PONIEWSKA

Dawid przegrał z Goliatem. Jeszcze o wyborach prezydenckich w Krakowie

Po 22 latach 21 kwietnia 2024 r. zakończyła się pod Wawelem era prezydenta Jacka Majchrowskiego. 5434 głosy zadecydowały o tym, kto będzie rządził w milionowym Krakowie. Dzięki nierównej walce i brudnej kampanii, jakiej jeszcze krakowianie i chyba cała Polska nie widzieli, Aleksander Miszalski z Platformy Obywatelskiej wygrał o włos z Łukaszem Gibałą, kandydatem bezpartyjnym.

Paulina PONIEWSKA: Rządy centralne przychodzą i odchodzą. Bezpartyjny prezydent Krakowa gwarantuje, że zmiany w mieście będą od tego niezależne
Paulina PONIEWSKA

Paulina PONIEWSKA

Rządy centralne przychodzą i odchodzą. Bezpartyjny prezydent Krakowa gwarantuje, że zmiany w mieście będą od tego niezależne

Kraków zaskoczył wszystkich. Łukasz Gibała, niezależny kandydat na prezydenta, faworyt wszystkich przedwyborczych sondaży, zdobył o 10 proc. mniej głosów niż Aleksander Miszalski, członek Platformy Obywatelskiej i obecny poseł PO. W wyborach do Rady Miasta zwyciężyło także PO, zdobywając bezwzględną większość. Przed nami druga tura wyborów prezydenckich – jeszcze wszystko może się zdarzyć.

Paulina PONIEWSKA: Krakowska akcja #LaptopyDlaUkrainy, czyli nieziemska dawka endorfin
Paulina PONIEWSKA

Paulina PONIEWSKA

Krakowska akcja #LaptopyDlaUkrainy, czyli nieziemska dawka endorfin

Rok temu do Krakowa przybyły tysiące osób. Po pierwszym szoku dla wszystkich było jasne, że dorośli będą musieli podjąć pracę, aby zdobyć fundusze na życie, a dzieciaki kontynuować naukę. Przypuszczaliśmy, że mało kto, pakując się w pośpiechu i strachu, pomyślał, by zabrać ze sobą komputer. Nie pomyliliśmy się.

Paulina PONIEWSKA: Kraków z fatalnie zorganizowanym transportem publicznym
Paulina PONIEWSKA

Paulina PONIEWSKA

Kraków z fatalnie zorganizowanym transportem publicznym

Kraków wydaje setki milionów na inwestycje drogowe, zapożycza się na ten cel – i twierdzi, że nie ma pieniędzy na komunikację miejską. Władze miasta zapominają, że transport publiczny to nie usługa dobroczynna, lecz inwestycja w przyszłość, jeden z głównych elementów strategii adaptacji miasta do zmian klimatu. Nie samochód, tylko tramwaj i autobus. Czas na zmiany.

Paulina PONIEWSKA: To, co się dzieje z budżetem obywatelskim w Krakowie, stawia pod znakiem zapytania słowo „obywatelskość”
Paulina PONIEWSKA

Paulina PONIEWSKA

To, co się dzieje z budżetem obywatelskim w Krakowie, stawia pod znakiem zapytania słowo „obywatelskość”

Po prawie 10 latach funkcjonowania budżetu obywatelskiego (BO) w Polsce okazuje się, że nie wszędzie działa on tak, jak powinien, a idea partycypacji obywatelskiej staje się coraz bardziej „problematyczna” dla władz lokalnych, zwłaszcza krakowskich. Od kilku lat prezydent Jacek Majchrowski „majstruje” w jego regulaminie, ale ostatnie zmiany w praktyce to przejęcie nad nim całkowitej kontroli.