Peter SINGER

Profesor bioetyki na Uniwersytecie Princeton. Wykładowca Uniwersytetu w Melbourne. Jeden z najwybitniejszych etyków na świecie. Autor Practical Ethics, Animal Liberation: A New Ethics for Our Treatment of Animals oraz One World, The Ethics of What We Eat (napisanej wspólnie z Jimem Masonem).

Peter SINGER: Sztuczna inteligencja może być etyczna?
Peter SINGER

Peter SINGER

Sztuczna inteligencja może być etyczna?

Perspektywa osiągnięcia przez AI poziomu superinteligencji może wydawać się zbyt odległa, by się nią przejmować, zwłaszcza że jest wiele pilniejszych problemów. Ale warto zastanowić się, jak możemy zaprojektować AI, tak by brała pod uwagę interesy ludzi i w ogóle wszystkich istot myślących (łącznie z maszynami, jeśli staną się także istotami świadomymi, z własnymi interesami).

Peter SINGER: "Uczciwość według Volkswagena"
Peter SINGER

Peter SINGER

"Uczciwość według Volkswagena"

Od wybuchu skandalu akcje Volkswagena straciły ponad jedną trzecią wartości. Firma będzie musiała naprawić 11 mln samochodów, a kary, jakie przyjdzie jej zapłacić, tylko w USA mogą sięgnąć nawet 18 mld dolarów. Najbardziej kosztowny będzie jednak uszczerbek na reputacji spółki. Rynek daje własną odpowiedź na pytanie „Czy uczciwość jest dla mięczaków?”.

Peter SINGER: "Wracają pomniki Stalina?"
Peter SINGER

Peter SINGER

"Wracają pomniki Stalina?"

„Władimir Putin pytany o zamiar postawienia pomnika Stalina w Moskwie wskazał na Olivera Cromwella i spytał: – Jaka jest różnica między Cromwellem i Stalinem? Absolutnie żadna”.