Prof. Andrzej NOWAK

Historyk, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN. Laureat Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego, Kawaler Orderu Orła Białego.

Ryc.Fabien Clairefond

Prof. Andrzej NOWAK: Historia Ukrainy. Potrzebne są nam zgoda i sojusz
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Historia Ukrainy.
Potrzebne są nam zgoda i sojusz

Musimy być gotowi na próby kompromitacji współpracy polsko-ukraińskiej i odnawianie starych strachów, jakoby ukraińscy nacjonaliści przy pierwszej nadarzającej się okazji chcieli „wyrżnąć Lachów”, skoro tylko uda im się odeprzeć „Moskali”. Jednocześnie w stronę Ukrainy będą adresowane sugestie, „że ci Polacy, którzy przyjęli Ukrainki w swoich domach, zechcą na pewno je wykorzystać i odbiorą je ich prawowitym mężom, bohatersko teraz walczącym z rosyjskim agresorem”.

Prof. Andrzej NOWAK: To od Zachodu zależy, czy Rosja przestanie być skuteczna w swej imperialnej rekonkwiście
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

To od Zachodu zależy, czy Rosja przestanie być skuteczna w swej imperialnej rekonkwiście

Nie da się nasycić imperialnego apetytu i Rosja nie zadowoli się Ługańskiem, Donieckiem i Krymem, nie zadowoli się Ukrainą, kiedy w następnym etapie ją połknie – jeśli będzie się jej ustępowało. Nie zadowoli się również Polską czy całym byłym obozem sowieckim. Zadowoli się dopiero po podporządkowaniu sobie całej Europy. Dopóki tego nie zrozumieją elity w Paryżu czy Berlinie, dopóty będą wracały do pokusy appeasementu, czyli sprzedawania mniejszych sąsiadów agresywnemu imperializmowi rosyjskiemu.

Prof. Andrzej NOWAK: 1920 – polski „annus mirabilis”
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

1920 – polski „annus mirabilis”

Polska musiała stawić czoła wielkiej ofensywie bolszewickiej praktycznie sama. Lenin nie chciał porozumienia z Wielką Brytanią. Chciał zanieść rewolucję do Berlina – przez „trupa białej Polski”, jak głosił rozkaz dla Frontu Zachodniego. Był przygotowany już drugi rząd sowiecki dla Polski, pod faktycznym kierownictwem Feliksa Dzierżyńskiego.

Проф. Анджей НОВАК: Це від заходу залежить, чи Росія перестане ефективно відвойовувати імперію
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Це від заходу залежить, чи Росія перестане ефективно відвойовувати імперію

Росію може змінити, тобто врятувати від самої себе, лише ліквідація своєї здатності до реімперіалізації. А це може статися тільки за допомогою обмеження територіальних можливостей Росії – каже проф. Анджей НОВАК в інтерв’ю з Міколаєм ЧИЖОМ.

Prof. Andrzej NOWAK: C'est à l'Occident de rendre la reconquête impériale de la Russie inefficace
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

C'est à l'Occident de rendre la reconquête impériale de la Russie inefficace

La Russie ne peut être changée – ou sauvée d’elle-même – que par la suppression de son aptitude à la ré-impérialisation. Et cela ne peut se faire qu’à travers une limitation de ses  capacités à élargir son territoire – affirme le professeur Andrzej NOWAK dans un entretien avec Mikołaj CZYŻ.

Prof. Andrzej NOWAK: Arsenał rosyjskiego imperializmu
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Arsenał rosyjskiego imperializmu

Rosja argumentuje, że zabezpiecza swoim wyzwoleniem, w imię ideologii postępu, kolejne kraje przed nazizmem. Towarzyszy temu propaganda wykorzystująca postkolonialną mentalność części elit w Brukseli, Paryżu i Berlinie.

Prof. Andrzej NOWAK, Dorota TRUSZCZAK: Żywoty równoległe. Stefan Wyszyński i Edward Gierek
Dorota TRUSZCZAKProf. Andrzej NOWAK

Dorota TRUSZCZAK
Prof. Andrzej NOWAK

Żywoty równoległe.
Stefan Wyszyński i Edward Gierek

Edward Gierek nawet tuż przed wymuszoną rezygnacją z funkcji pierwszego sekretarza, na przełomie sierpnia i września 1980 roku, rozpaczliwie prosił prymasa Stefana Wyszyńskiego o spotkanie. Prymas się zgodził i doszło do ich ostatniej rozmowy — w Klarysewie, gdzie już niemal jak ucznia kardynał instruował pierwszego sekretarza o zagrożeniu, jakie ściągną na niego nie robotnicy na Wybrzeżu, ale jego najbliżsi towarzysze z Politbiura, Kania czy Jaruzelski.

Prof. Andrzej NOWAK: Uniwersalne przesłanie wolności
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Uniwersalne przesłanie wolności

I Rzeczpospolita to niezwykle ciekawy eksperyment życia obywatelskiego. Wprawdzie ograniczony do jednej grupy społecznej, ale jednak liczącej setki tysięcy wolnych ludzi, czyli więcej niż wówczas w jakimkolwiek kraju europejskim.

Prof. Andrzej NOWAK: Neoimperialny projekt Putina
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Neoimperialny projekt Putina

Na tym polega sukces Rosji Władimira Putina – nie dość, że doprowadza do końca Nord Stream 2, to jeszcze pokazuje ogrom słabości, także moralnej, Zachodu.

Prof. Andrzej Nowak: 1920, l’année de tous les miracles
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

1920, l’année de tous les miracles

Pour l’Occident, la Grande Guerre s’acheva en novembre 1918. S’ensuivaient un colossal traumatisme et la question : à quoi bon tout cet horrible carnage ? Pour les Polonais, cette période était une réalité légèrement différente.

Prof. Andrzej NOWAK, Piotr ZAREMBA: Naszymi wrogami są lenistwo i niecierpliwość
Piotr ZAREMBAProf. Andrzej NOWAK

Piotr ZAREMBA
Prof. Andrzej NOWAK

Naszymi wrogami są lenistwo i niecierpliwość

Piotr ZAREMBA: – Czasem padają w Polsce twierdzenia, że gdybyśmy bardziej gorliwie opowiadali Zachodowi naszą historię, nakręcili pięć filmów czy napisali trzy książki, zostalibyśmy wysłuchani. A może na naszą historię tam wcale nie czekają?

Prof. Andrzej NOWAK: – Odpowiedź jest złożona. Na pewno nie czekają, przeżywają zalew różnych historii. Nasza jest malownicza, ale jedna z wielu. I są wpływowe kręgi odczuwające do naszej tradycji instynktowną niechęć. Bo katolicka, bo szlachecka, bo republikańska, a nie liberalna. Dla nich atrakcyjna może być tylko Polska zaprzeczająca samej sobie. Rozliczająca się z grzechów. Walcząca z ciemnotą. Niektórzy Polacy uważają, że warto iść w tym kierunku, bo tylko tak pozyskamy innych do naszego wizerunku. Ja sądzę, że ceną byłoby zakłamanie. Nasza historia ani nie zaczyna się od Holocaustu, ani do niego nie prowadzi. A dziś świat tak na to patrzy, a niektórzy w Polsce uważają to za właściwe i naturalne. To błąd. Tak samo nie mieli racji stańczycy patrzący na historię z perspektywy upadku Polski w XVIII wieku.