Prof. Guy MILLIÈRE

Wybitny neokonserwatywny eseista francuski. Profesor historii kultury i filozofii prawa na Uniwersytecie Paryż VIII. Ekonomista, geopolitolog, były prezes Institut Turgot w Paryżu. Jest jednym z liderów Alliance France-Israël. Autor kilkunastu książek o radykalnym islamie i geopolityce.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

Prof. Guy MILLIÈRE: Donald Trump jest bardzo przewidywalny
Prof. Guy MILLIÈRE

Prof. Guy MILLIÈRE

Donald Trump jest bardzo przewidywalny

W Europie panuje głębokie niezrozumienie tego, czym jest polityka amerykańska, a to niezrozumienie ma bardzo poważne konsekwencje. Cała retoryka, którą słyszę na temat Donalda Trumpa i administracji Bidena, we Francji i w innych krajach europejskich jest błędna, nie opiera się na rzeczywistości. Ci, którzy wygłaszają te słowa, są inspirowani przez lewicowe amerykańskie media głównego nurtu. Media te wydają się ich jedynymi źródłami. Jest to ideologiczna stronniczość, która prowadzi do rażących stereotypów.

Prof. Guy MILLIÈRE: Donald Trump est très prévisible
Prof. Guy MILLIÈRE

Prof. Guy MILLIÈRE

Donald Trump est très prévisible

Dans le numéro 61 de „Wszystko co Najważniejsze”, nous avons publié des textes d’Anne APPLEBAUM („Trump va abandonner l’OTAN) et de Nicolas BAVEREZ („L’inquiétude pour la démocratie augmente”). Les élections aux États-Unis approchent et les sujets d’importance se multiplient, y compris concernant la securité de l’Europe Centrale, estime le professeur Guy MILLIÈRE dans un entretien avec Nathaniel GARSTECKA.

Prof. Guy MILLIÈRE: Europejski środek ciężkości przesuwa się w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej
Prof. Guy MILLIÈRE

Prof. Guy MILLIÈRE

Europejski środek ciężkości przesuwa się w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej

Pod względem militarnym i strategicznym europejski środek ciężkości przesuwa się w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej, a w tym przesunięciu należy uwzględnić Finlandię, Szwecję i Kraje Bałtyckie. W centrum tego środka ciężkości znajduje się Polska, którą można dziś uznać za główny europejski filar NATO i Sojuszu Atlantyckiego.

Prof. Guy MILLIÈRE: Francja coraz bardziej uległa wobec islamu
Prof. Guy MILLIÈRE

Prof. Guy MILLIÈRE

Francja coraz bardziej uległa wobec islamu

Gdy za kilka lat jakiś niezorientowany przechodzień natknie się na tablicę przed teatrem Bataclan, czy gdziekolwiek indziej, będzie się zastanawiał, kto i dlaczego zabijał ludzi w listopadzie 2015 roku. Jeśli sam nie sprawdzi, pozostanie w niewiedzy. W taki sposób wymazuje się pamięć zbiorową. W taki sposób ludzie stają się coraz bardziej ulegli.