

Prof. Łukasz HARDT
Koniec z dogmatyką. Jaka gospodarka na czas wojny?
Czas wojny wymaga od polityki gospodarczej przede wszystkim cierpliwości i umiejętności patrzenia poza horyzont tego, co tu i teraz.

Prof. Łukasz HARDT
Siła pieniądza
Polityka monetarna musi pozostać wierna swojemu podstawowemu celowi, a więc ochronie wartości pieniądza. Nie można ulec również pokusie, aby wykorzystywać politykę monetarną do zasypywania problemów strukturalnych gospodarki nadmierną emisją pieniądza.

Prof. Łukasz HARDT
Polski Ład a polityka pieniężna
Ważnym składnikiem Polskiego Ładu jest program inwestycyjny o wartości do 770 mld złotych, który może w istotny sposób przyczynić się do modernizacji gospodarki. Z jednej strony w krótkim i średnim okresie będzie on zwiększał stopień ekspansji fiskalnej, a więc może stymulować inflację, ale z drugiej strony, choć już w długim okresie, może zwiększać wydajność produkcji, a tym samym oddziaływać potencjalnie dezinflacyjnie.

Prof. Łukasz HARDT
Polska korzysta gospodarczo na członkostwie w Unii Europejskiej
Biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania, a zwłaszcza trwającą pandemię i wszelkie jej reperkusje, to, co osiągnął rząd Mateusza Morawieckiego na grudniowym szczycie Rady Europejskiej, jest korzystne dla polskiej gospodarki.

Prof. Łukasz HARDT
Myśl św. Jana Pawła II jako inspiracja dla polityki gospodarczej i ekonomii
Na nowo odczytana myśl św. Jana Pawła II stanowi bogaty rezerwuar idei, które mogą nam wszystkim pomóc w lepszym zrozumieniu znaków czasu (zwłaszcza ich sensu), w tym tych związanych z pandemią koronawirusa – pisze prof. Łukasz HARDT Gdy chwieją się mury starego porządku, przychodzi czas na zmianę. Szok pandemii koronawirusa sprawił, że wiele podstawowych zasad konstytuujących fundamenty sytemu gospodarczego zaczyna być poddawanych w wątpliwość. Jeszcze przecież niedawno tak silny jak obecnie wzrost wielkości bilansów banków centralnych mógł być uważany wyłącznie…

Prof. Łukasz HARDT
Polityka gospodarcza czasu epidemii
Obecny kryzys dobrze pokazuje, że korzystna koniunktura nie jest dana raz na zawsze, że bezrobocie nie odeszło do annałów historii i że konsumenci i firmy powinni w dobrych czasach budować finansową poduszkę bezpieczeństwa na okres kryzysu, nawet jeśli miałoby to odbywać się kosztem krótkookresowej niższej efektywności.

Prof. Łukasz HARDT
Jedna teoria czy wiele teorii ekonomii?
Skoro ekonomista, a zwłaszcza ten zaangażowany publicznie ma być bardziej artystą niż rzemieślnikiem, to nie tylko trudno o precyzowanie granic pomiędzy poszczególnymi obszarami ekonomii, ale również pomiędzy ekonomią a innymi naukami. Ekonomia jest jedna, ale możliwych do zastosowania metod i problemów wartych analizy jest wiele.

Prof. Łukasz HARDT
Polityka pieniężna gospodarki nie zbawi
Banki centralne gospodarki same zbawić nie mogą, bo sama polityka pieniężna nie może być gwarancją wzrostu, choć może go wspierać.