Prof. Mariusz WOŁOS
Powrót polskich prezydentów
12 listopada 2022 r. do Polski zostały uroczyście sprowadzone szczątki trzech polskich prezydentów na uchodźstwie. Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski, wcześniej pochowani na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii.
Prof. Mariusz WOŁOS
Historyczne metamorfozy Kaliningradu
W czasach sowieckich historia Kaliningradu rozpoczynała się od 1945 roku. Historycy sowieccy mieli zakaz pisania o wcześniejszych czasach. W wymiarze praktycznym niszczono pomniki dziejowe: budynki, muzea, monumenty, tablice, cmentarze itd. W Kaliningradzie miano zapomnieć o Königsbergu i Królewcu
Prof. Mariusz WOŁOS
Patriota nie szowinista
„Każde pokolenie obowiązane jest wysiłkiem własnym wzmóc siłę i powagę Państwa” – tak brzmiały słowa polskiej Konstytucji z 1935 roku.
Prof. Mariusz WOŁOS
Skąd się wziął zwrot Cud nad Wisłą?
Wojna polsko-sowiecka rozpoczęta na przełomie 1918 i 1919 r., a zakończona traktatem ryskim podpisanym 18 marca 1921 r., to dobry przykład funkcjonowania mitów, stereotypów, błędnych i nieprecyzyjnych pojęć nie tylko w prasie czy publicystyce, ale nawet w literaturze naukowej.
Prof. Mariusz WOŁOS
„Wyprawa kijowska”, czyli niezrealizowane marzenie Piłsudskiego o wolnej Ukrainie
Wojna 1920, jak zwykło się błędnie nazywać „wyprawę kijowską” miała na celu udzielenie Ukraińcom wsparcia w budowie niepodległego państwa.
Prof. Mariusz WOŁOS
Walka o granicę wschodnią w cieniu konferencji wersalskiej
Polacy jechali na paryską konferencję pokojową w Wersalu z postulatami o wiele ambitniejszymi niż te realne, w pełni zdając sobie z tego sprawą. Jednak nawet mimo tego, wiele istotnych terenów ostatecznie nie weszło w skład terytorium Polski w granicach, których oczekiwaliśmy.