Prof. Ryszard BUGAJ
Niezbędny jest nowy początek
Warunkiem poprawy perspektyw dla naszego kraju jest złagodzenie poziomu politycznej polaryzacji. Wyjście z obecnego impasu wymaga reform przekraczających horyzont powrotu do „Trzeciej Rzeczypospolitej”. Oczekiwanie, że po wyborach prezydenckich obecna koalicja uzyska zdolność swobodnego działania i uchwalania ustaw, nie jest oparte na mocnych przesłankach.
Prof. Ryszard BUGAJ
Czekając na IV RP
Program transformacji gospodarki podporządkowany został doktrynie neoliberalnej, traktowanej jako bezalternatywna. Również wybór modelu politycznej demokracji nie był poprzedzony szerszą refleksją.
Prof. Ryszard BUGAJ
Nasza pomoc dla Ukrainy to znacznie więcej niż 1 procent PKB
Wojna na Ukrainie będzie miała ogromny wpływ na naszą gospodarkę, zwłaszcza jeśli się przedłuży. I będziemy zmuszeni do wysiłku, ale to nie będzie tylko wysiłek dla Ukrainy.
Mikołaj A. CZYŻ
Prof. Ryszard BUGAJ
#RozmowyNajważniejsze. Gospodarka światowa – wielki eksperyment post-pandemiczny
Po pandemii COVID-19 wzrosły oczekiwania, że trzeba zrobić coś wielkiego. Pojawiło się zapotrzebowanie na jakiś wielki projekt sanacyjny. Ten najbardziej znany dotyczy dochodu podstawowego.
Prof. Ryszard BUGAJ
Niewielkie szanse wzmocnienia polskiego państwa dobrobytu
Dyskusję, która przetoczyła się na naszych łamach po tekście „Czy Polska może stać się państwem dobrobytu” (nr 27), podsumowuje jej Autor.
Prof. Ryszard BUGAJ
Czarne łabędzie
Nie ukształtował się jak dotąd – powszechnie intelektualnie akceptowany – nowy standard ustrojowego modelu kapitalizmu i zalecanej polityki społeczno-gospodarczej. Tymczasem Polska ma obecnie potencjalnie szersze pole wyboru, niż gdy dokonywała wyboru programu transformacji.
Prof. Ryszard BUGAJ
Czy Polska może stać się państwem dobrobytu?
O losach polskiego państwa opiekuńczego po roku 1990 zdecydowały dwa czynniki: dominacja neoliberalnej ideologii i presja zachodnich sojuszników.
Prof. Ryszard BUGAJ
Narasta polaryzacja. Gasną nadzieje wiązane z demokracją
Być może wyczerpała się zdolność ukształtowanego po roku 1989 systemu demokratycznego do rozwiązywania obecnych konfliktów. Nic nie jest przesądzone, ale niebezpiecznie zbliżamy się do anarchizacji życia politycznego.
Prof. Ryszard BUGAJ
Un mouvement des valeurs simples
Un mouvement qui en appelait à l’idée de justice sociale ne pouvait pas continuer à cautionner des réformes reposant sur la doctrine néolibérale. La première « Solidarité » a été, certes, un mouvement d’idées, mais un mouvement très dynamique et ancré dans des valeurs simples. Il reposait sur cette unique conviction : nous avons raison. Ce qui nous guidait, c’était les rêves d’un pays gouverné démocratiquement qui nous permettrait de vivre mieux. Nous savions que notre vision de la Pologne était la bonne, mais…
Prof. Ryszard BUGAJ
Ruch prostych wartości
Na dłuższą metę ruch odwołujący się do idei sprawiedliwości społecznej nie mógł swoją nazwą firmować reform opierających się na neoliberalnej doktrynie.
Prof. Ryszard BUGAJ
Movimento di valori semplici
A lungo andare, il movimento per la giustizia sociale non poteva apporre il proprio marchio sulle riforme basate sulla dottrina neoliberale.