Rafał GÓRSKI

Społecznik i kampanier, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO). Zaangażowany w działalność na rzecz dobra wspólnego od 1996 roku.

Rafał GÓRSKI: "Polska Akademia Służby Publicznej"
Rafał GÓRSKI

Rafał GÓRSKI

"Polska Akademia Służby Publicznej"

Marzy mi się Polska Akademia Służby Publicznej (PASP), w której obywatele, zainteresowani służbą publiczną, mogliby nabywać i rozwijać swoje kompetencje: postawę, wiedzę i umiejętności. Postawę w duchu polityki rozumianej jako roztropna służba dla dobra wspólnego. Postawę związaną z odpowiedzialnością za słowo i z odwagą czynów. Postawę, której bliska jest zasada: „Jeśli chcesz zmienić Polskę, zacznij od siebie”.

Rafał GÓRSKI: "Rady pracowników. O dialogu społecznym w Polsce"
Rafał GÓRSKI

Rafał GÓRSKI

"Rady pracowników. O dialogu społecznym w Polsce"

Warto dostrzec, że silne rady pracowników mogą stać się efektywnym narzędziem kształtowania postaw obywatelskich w miejscu pracy i poza nim. Rady są też swoistą szkołą aktywności społecznej.

Rafał GÓRSKI: "Pseudopolityka buksuje w miejscu. Czas na politykę po stronie obywateli"
Rafał GÓRSKI

Rafał GÓRSKI

"Pseudopolityka buksuje w miejscu. Czas na politykę po stronie obywateli"

Marzy mi się Akademia Elit Politycznych. Kuźnia polityków, hartująca ich umysły, charaktery i ducha w służbie dla państwa i obywateli. Akademia, która ma strukturę i kapitał żelazny, uniezależniający ją od bieżących walk partyjnych. Akademia, w której wykorzystywany jest potencjał ludzi z różnych środowisk.

Rafał GÓRSKI: "Obywatelu, rozlicz swojego polityka!"
Rafał GÓRSKI

Rafał GÓRSKI

"Obywatelu, rozlicz swojego polityka!"

Gdy przyglądam się kandydatom startującym w wyborach do Parlamentu Europejskiego i do samorządów, mam mieszane uczucia. Brak im doświadczenia, brak CV z rezultatami pracy, brak kompetencji do służby publicznej. Zadaję sobie często pytanie, co zrobić, żeby było więcej polityków, a mniej pseudopolityków.

Rafał GÓRSKI: "Łodzianie decydują", czyli długi marsz"
Rafał GÓRSKI

Rafał GÓRSKI

"Łodzianie decydują", czyli długi marsz"

Jako zwykli obywatele oczekiwaliśmy jednak, że błędy te zostaną skorygowane przez urzędników. Okazało się to niemożliwe. Procedura składania obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych była przyjazna, ale tylko dla mieszkańców dysponujących zespołem prawników.

Rafał GÓRSKI: "Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich. Demokracja. Partiokracja. Facebookokracja"
Rafał GÓRSKI

Rafał GÓRSKI

"Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich. Demokracja. Partiokracja. Facebookokracja"

„Blokada naszej inicjatywy przez Facebooka to dla nas – niezależnie od tego jak sprawa ta się zakończy – dobry motywator do zmiany. I tak jesteśmy w lepszej sytuacji, niż byłyby inne organizacje pozarządowe. Prawdopodobnie bowiem większość fanów z Facebooka podpisało się pod nasza petycją na naszej stronie www i ich dane chronimy na własnych serwerach.”