

Stefan H. VERSTAPPEN
”Symulowanie. Mały miś. Strategie Starożytnych Chin (4/5)”
„Strategia symulowania poniesionych obrażeń ma na celu obniżenie gardy przeciwnika lub uniknięcie agresji. Jest ona tak szeroko stosowana, że spotyka się ją również wśród licznych gatunków ptaków, ryb czy innych zwierząt. Zasada jest prosta: jeżeli jesteś chory lub ranny, stanowisz mniejsze zagrożenie”

Stefan H. VERSTAPPEN
”Dajcie rozwiązłość. Pozbawcie doradców. Strategie Starożytnych Chin (3/5)”
„Zdolność człowieka do efektywnego funkcjonowania zależy od tego, czy żyje on w zgodzie ze swoim otoczeniem. Wprowadzając zakłócenia w środowisku wroga, burzysz tę harmonię i wpływasz tym samym na jego zdolność ataku czy też obrony”

Stefan H. VERSTAPPEN
”Rozważnie dysponuj własną siłą. Opłać zdradę. Strategie Starożytnych Chin (2/5)”
„Aby odnieść sukces w jakimkolwiek przedsięwzięciu, należy rozważnie dysponować własnymi środkami. Kiedy to tylko możliwe, należy używać oszustw i podstępów, aby przywłaszczyć sobie cudzą siłę, oszczędzając równocześnie swoje zasoby”.

Stefan H. VERSTAPPEN
"Inspirujące. Skuteczne. Ponadczasowe. Strategie Starożytnych Chin (1/5)"
„Kiedy ktoś przyzwyczai się do często powtarzanych działań, przestaje zdawać sobie z nich sprawę. Wówczas nadszedł czas, by zaatakować”

Stefan H. VERSTAPPEN
”Ucieczka nie jest równoznaczna z przegraną. Strategie Starożytnych Chin (5/5)”
„Starożytni mędrcy taoizmu sformułowali zasadę „niereagowania” lub „podążania z biegiem wydarzeń” — niewykorzystanie otrzymanej okazji jest pogwałceniem tej reguły. Jednak ruszanie do bitwy, której nie sposób wygrać, to również złamanie boskich praw”