Witold SOKAŁA

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, doktor nauk politycznych. Członek Rady i ekspert Fundacji Po.Int w Warszawie, zastępca dyrektora Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Współzałożyciel i redaktor internetowej Libs.TV. Wolnomularz i masonolog, członek Międzynarodowego Mieszanego Zakonu Wolnomularskiego „Le Droit Humain” oraz Instytutu „Sztuka Królewska w Polsce”.

Witold SOKAŁA: Sztuka Królewska w świecie bez królów. 1717-2017. Trzy wieki wolnomularstwa
Witold SOKAŁA

Witold SOKAŁA

Sztuka Królewska w świecie bez królów.
1717-2017. Trzy wieki wolnomularstwa

Tradycyjna wolnomularska triada „wolność — równość — braterstwo”, interpretowana przez Siostry i Braci na miliony sposobów, zawiera w sobie istotne wskazówki. Podobnie jak pomysł, by nawet w oponencie dostrzegać istotę ludzką i by szukać w relacjach raczej tego, co łączy i wzmacnia, a nie tego, co dzieli i jątrzy

Witold SOKAŁA: Nicea, czyli dlaczego warto czytać Aleksandrowicza
Witold SOKAŁA

Witold SOKAŁA

Nicea, czyli dlaczego warto czytać Aleksandrowicza

Warto uruchomić wyobraźnię oraz ćwiczyć wczuwanie się w skórę i umysł wroga. Poza wspomnianą wcześniej ewentualnością ataku podczas ŚDM, niekoniecznie ze strony islamskich fanatyków, na których po Nicei siłą rzeczy koncentrować się będzie znaczna część uwagi, można brać pod uwagę też inne scenariusze zagrożeń. Choćby próbę przecięcia morskich szlaków dostaw surowców energetycznych dla Polski. Owszem, flase flag może mieć w takim przypadku kolor zielony. Ale czy będzie to sztandar Proroka, czy barwy jakiejś fikcyjnej organizacji ekologicznej, któż to wie?

Witold SOKAŁA: "Wolnomularstwo i polityka"
Witold SOKAŁA

Witold SOKAŁA

"Wolnomularstwo i polityka"

Ars Regia – czy sami masoni tego chcą, czy nie – odgrywa rolę polityczną i staje się, niekiedy istotnym, elementem rozgrywek toczonych przez „światowych”. Sztuką, być może prawdziwie „królewską” jest zachowanie wobec tego zjawiska zdrowego rozsądku i wykorzystanie „dla Postępu Ludzkości” szans, które specyfika wolnomularstwa tworzy.

Witold SOKAŁA: "Zamieszanie po wyborach. W poszukiwaniu sojuszników zdrowego rozsądku"
Witold SOKAŁA

Witold SOKAŁA

"Zamieszanie po wyborach. W poszukiwaniu sojuszników zdrowego rozsądku"

Polskiej demokracji potrzebny jest sojusz umiarkowanych środowisk politycznych, think-tanków oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego na rzecz poprawy rozwiązań instytucjonalnych związanych z wyborami, a szerzej – z całą sferą funkcjonowania państwa, o którym znów powszechnie mówi się, że istnieje „tylko teoretycznie”.

Witold SOKAŁA: "Świat w sieci podług Tomasza Aleksandrowicza"
Witold SOKAŁA

Witold SOKAŁA

"Świat w sieci podług Tomasza Aleksandrowicza"

Tomasz Aleksandrowicz jest jednym z nielicznych polskich badaczy, sięgających po termin „neośredniowiecze”. Idea sformułowana niegdyś przez Hedleya Bulla w „The Anarchical Society”, a potem stopniowo torująca sobie drogę w nauce anglosaskiej, dobrze wpasowuje się w narrację „Świata w sieci”. Wszak tak jak w średniowieczu (przynajmniej – tym europejskim) państwo jest dziś już tylko jednym z aktorów (czy „hubów”, używając terminologii opisującej realia sieciowe); ważnym, lecz wcale niekoniecznie najważniejszym na wielu arenach gry o wpływy i bezpieczeństwo.