Hoshyar SIWAILY: Kurdystan będzie niepodległym państwem Hoshyar SIWAILY: Kurdystan będzie niepodległym państwem
Hoshyar SIWAILYMichał KŁOSOWSKI

Hoshyar SIWAILY
Michał KŁOSOWSKI

Kurdystan będzie niepodległym państwem

Zanim poprosimy kogoś o pomoc, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak sami możemy sobie pomóc. Jeśli Irak lub iraccy politycy nie pójdą po rozum do głowy, to żadna pomoc Zachodu nas nie uratuje.

Michał KŁOSOWSKI: Pielgrzymka nadziei. Franciszek w Iraku Michał KŁOSOWSKI: Pielgrzymka nadziei. Franciszek w Iraku
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Pielgrzymka nadziei.
Franciszek w Iraku

Pielgrzymkę w te rejony Bliskiego Wschodu – do Iraku, Egiptu i Izraela – planował już Jan Paweł II – pisze Michał KŁOSOWSKI na kilka dni przed wylotem do Iraku, skąd będzie relacjonował kolejną papieską pielgrzymkę.

Michał KŁOSOWSKI: Iran. Trzy spojrzenia Michał KŁOSOWSKI: Iran. Trzy spojrzenia
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Iran. Trzy spojrzenia

Teoretycznie w Iranie wszyscy się znają. Stosunki społeczne są prostsze; gdy spotkasz sąsiada na klatce, to się do niego odezwiesz, zagadasz, nawet uśmiechniesz. Turystów, odróżniających się od miejscowych kolorem skóry czy ubraniem, jest wciąż tak niewielu, że o naszym przyjeździe do miasta wiedziało kilkadziesiąt osób, zanim jeszcze wysiedliśmy z pociągu relacji Istambuł – Teheran.

Wojciech WILK: Polska pomoc humanitarna dla uchodźców na Bliskim Wschodzie Wojciech WILK: Polska pomoc humanitarna dla uchodźców na Bliskim Wschodzie
Wojciech WILK

Wojciech WILK

Polska pomoc humanitarna
dla uchodźców na Bliskim Wschodzie

Pomoc humanitarna na Bliskim Wschodzie, obejmująca zapewnienie dachu nad głową, środki na zakup żywności i lekarstw, pomoc medyczną, jest pięciokrotnie tańsza niż pomoc socjalna dla uchodźców w Europie. Polski rząd stoi przed unikalną możliwością pokazania krajom UE alternatywnego podejścia do rozwiązywania kryzysu migracyjnego.

Michał KŁOSOWSKI: Papież Franciszek w Maroko Michał KŁOSOWSKI: Papież Franciszek w Maroko
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Papież Franciszek w Maroko

Pielgrzymka Papieża Franciszka do Maroka 30-31 marca 2019 jest kolejną, w trakcie której Papież z Argentyny odwiedza muzułmański kraj. Obserwując tę pielgrzymkę widzę, że dla kard. Bergoglio dialog międzyreligijny jest ważny. Franciszek stara się wspierać wewnętrzną modernizację islamu, jego umiarkowane skrzydło a także tzw. „islamski renesans”.

Mariola SERAFIN: Na Boże Narodzenie do Betlejem Mariola SERAFIN: Na Boże Narodzenie do Betlejem
Mariola SERAFIN

Mariola SERAFIN

Na Boże Narodzenie do Betlejem

Ziemia Święta jest miejscem, do którego w miarę możliwości każdy chrześcijanin powinien choć raz przybyć. Dopiero fizycznie spotkanie z rzeczywistością miejsc świętych pozwoli na pełniejsze i głębsze rozumienie doktryny chrześcijańskiej i Pisma Świętego, które przecież swój początek miało w środowisku semickim.

o.Samir Khalil SAMIR SJ: Dlaczego islam toleruje przemoc? o.Samir Khalil SAMIR SJ: Dlaczego islam toleruje przemoc?
o. Samir Khalil SAMIR SJ

o. Samir Khalil SAMIR SJ

Dlaczego islam toleruje przemoc?

Dramaty i tragedie, z którymi mamy dziś do czynienia w krajach muzułmańskich, wynikają z faktu, że islam jest systemem, który nie jest w pełni do zaakceptowania w dzisiejszym świecie. Kościołowi zajęło wieki, aby dojść do rozdziału między religią a państwem. Dziś musimy pomóc muzułmanom, aby i oni zaakceptowali ten rozdział, z szacunku dla wolności religijnej.

Magdalena PACH: Jerozolima. Święte miasto - problem dla świata Magdalena PACH: Jerozolima. Święte miasto - problem dla świata
Magdalena PACH

Magdalena PACH

Jerozolima.
Święte miasto - problem dla świata

Żywiołowe protesty i zamieszki, które mają miejsce w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu są odpowiedzią nie tylko na decyzję Donalda Trumpa, ale także na rosnącą od lat frustrację i brak perspektyw.

Wojciech SONTAG, Hanna PĘKAŁA: Jezydzi. Milczące ofiary wojny Wojciech SONTAG, Hanna PĘKAŁA: Jezydzi. Milczące ofiary wojny
Hanna PĘKAŁAWojciech SONTAG

Hanna PĘKAŁA
Wojciech SONTAG

Jezydzi.
Milczące ofiary wojny

Nie sposób nawet wyobrazić sobie okrucieństwa, jakie dotknęło Jazydów. Dżihadyści stosowali najbardziej bestialskie metody, rozstrzeliwując, paląc i zakopując ludzi żywcem. Wydarzenia w górach Sindżaru stały się bezpośrednią przyczyną dołączenia USA do wojny z ISIS. O Jazydach żyjących na pograniczu Iraku, Iranu, Turcji i Syrii – piszą Wojciech SONTAG i Hanna PĘKAŁA.

Ibrahim AL SABBAGH OFM: Dziś Polacy są dobrymi Samarytanami moich braci z Aleppo Ibrahim AL SABBAGH OFM: Dziś Polacy są dobrymi Samarytanami moich braci z Aleppo
Ibrahim AL SABBAGH OFM

Ibrahim AL SABBAGH OFM

Dziś Polacy są dobrymi Samarytanami moich braci z Aleppo

Cały naród polski stał się „narodem Samarytaninem” narodu syryjskiego, porzuconemu na drodze, odartemu ze swej godności, opuszczonemu między życiem a śmiercią, bez teraźniejszości, bez przyszłości, rozdartemu, zranionemu. Wiele rodzin i osób w Polsce pomaga rodzinom i osobom w Syrii.

Magdalena PACH: Libia. Stąd napływają uchodźcy, tu szkoleni są dżihadyści Magdalena PACH: Libia. Stąd napływają uchodźcy, tu szkoleni są dżihadyści
Magdalena PACH

Magdalena PACH

Libia.
Stąd napływają uchodźcy, tu szkoleni są dżihadyści

Libia jest nie tylko najważniejszym korytarzem przemycającym ludzi — aż 80% imigrantów przybywa właśnie stamtąd — ale także jest miejscem szkolenia dżihadystów. Sytuacja w Libii wpływa dziś na stabilność wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Aleksandra LISEWSKA: Wyklęte imperium. Irańskie opowieści Aleksandra LISEWSKA: Wyklęte imperium. Irańskie opowieści
Aleksandra LISEWSKA

Aleksandra LISEWSKA

Wyklęte imperium. Irańskie opowieści

Kobietom kategorycznie zakazano noszenia chust. Niestety, taka „wolność” stała się przekleństwem. Dziewczęta z religijnych rodzin przestały chodzić do szkoły. Każde wyjście na ulicę było problemem. Policja, polując na czadory, zdzierała je z kobiet w miejscach publicznych. Siła tradycji dała znać o sobie – rodzice stanowczo nie zgadzali się na odkrywanie głów. Dla wielu młodych kobiet oznaczało to zamknięcie w domu i analfabetyzm.

Prof. Shlomo AWINERI: Mapa na nowo. Zrozumieć współczesny świat Prof. Shlomo AWINERI: Mapa na nowo. Zrozumieć współczesny świat
Prof. Shlomo AWINERI

Prof. Shlomo AWINERI

Mapa na nowo. Zrozumieć współczesny świat

Prawowitości nie da się zmierzyć. Nie można powiedzieć, że prezydent A cieszy się 52 procentami prawowitości, a prezydent B – 48 procentami. Prawowitość jest wyznaczana przez to, jak ludzie widzą swego władcę. Mogą go akceptować lub znosić przez wiele lat, ale gdy znaczna część społeczeństwa uzna, że władca nie ma prawowitości, reżim może upaść w ciągu kliku dni czy tygodni.

Ryszard CZARNECKI: Gra o Bałkany Ryszard CZARNECKI: Gra o Bałkany
Ryszard CZARNECKI

Ryszard CZARNECKI

Gra o Bałkany

To Kreml stał za zamieszkami w Macedonii, to Moskwa posiada decydujące wpływy w sektorze energetycznym Serbii i w dużej mierze Bułgarii (państwie członkowskim UE!). Rosja nasiliła swoją obecność na Bałkanach. Obecni są wszyscy. Z polskiego punktu widzenia warto dziś szczególnie zainteresować się Bałkanami i grą, która tam się toczy.

Magdalena PACH: Miesiąc po wyzwoleniu.  Irak bez tzw. Państwa Islamskiego Magdalena PACH: Miesiąc po wyzwoleniu.  Irak bez tzw. Państwa Islamskiego
Magdalena PACH

Magdalena PACH

Miesiąc po wyzwoleniu.
Irak bez tzw. Państwa Islamskiego

Irak po wojnie boryka się z niezwykle wysokim poziomem ubóstwa, który plasuje się na poziomie 45%. W połączeniu z wysokim bezrobociem — w pewnym okresie w Mosulu jego poziom wynosił 75% — może to powodować radykalizację postaw społecznych.

Magdalena EL GHAMARI: Silne kobiety Afganistanu. Kobiety Hazara walczące z Daesh Magdalena EL GHAMARI: Silne kobiety Afganistanu. Kobiety Hazara walczące z Daesh
Magdalena EL GHAMARI

Magdalena EL GHAMARI

Silne kobiety Afganistanu.
Kobiety Hazara walczące z Daesh

Przykładów silnych walczących kobiet jest coraz więcej — np. walczące z ISIS kobiety Peszmerga lub kobiece oddziały irackiego wojska, w mediach dostępny jest też film o kobietach Hazara przygotowujących się do walki z Daesh.

Piotr APOLINARSKI: Bejrut. Pomarańcze i Hezbollah Piotr APOLINARSKI: Bejrut. Pomarańcze i Hezbollah
Piotr APOLINARSKI

Piotr APOLINARSKI

Bejrut.
Pomarańcze i Hezbollah

Bejrut to miasto kontrastu, dobrej kawy z kardamonem, soczystych pomarańczy, wina z doliny Bekaa i podobno najlepszej oliwy na świecie. Przekładaniec pod każdym względem.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam