Edward LUCAS: Ameryka ma prawo zadawać pytania
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Ameryka ma prawo zadawać pytania

Bliski Wschód jest Europie na tyle bliski, by przynosić zyski i rozpraszać uwagę rządzących, ale zbyt odległy, by skupili się oni na opracowaniu jednolitej, skutecznej strategii.

Popołudniowe Espresso: Iran oskarża Izrael o ludobójstwo
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Iran oskarża Izrael o ludobójstwo

Władze Iranu oskarżyły Izrael o dokonanie ludobójstwa w Strefie Gazy. Teheran w ten sposób skomentował nasilenie przez Izrael ataków odwetowych na palestyńskie terytorium w odpowiedzi na atak Hamasu, który trwa od 7 października.

Popołudniowe Espresso: Drugi dzień szczytu BRICS w RPA
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Drugi dzień szczytu BRICS w RPA

Podczas drugiego dnia szczytu w Johannesburgu (Republika Południowej Afryki) przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi JINPING miał wygłosić przemówienie.

Popołudniowe Espresso: Działalność partii politycznych w Afganistanie nielegalna
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Działalność partii politycznych w Afganistanie nielegalna

Talibowie przekazali, że w Afganistanie wprowadzono zakaz działalności partii politycznych. Jak przekazał pakistański dziennik Dawn, tymczasowy minister sprawiedliwości, Sha-ikh Maulavi Abdul Hak-eem SHARAE powiedział, że w Afganistanie „działalność partii politycznych została całkowicie wstrzymana”.

Popołudniowe Espresso: Talibowie palą instrumenty muzyczne
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Talibowie palą instrumenty muzyczne

Talibska policja moralności spaliła skonfiskowane wcześniej instrumenty muzyczne i sprzęt nagłaśniający – podała w niedzielę afgańska agencja Bachtar. Według talibów instrumenty muzyczne mogą wprowadzać młodzież w błąd, a nawet niszczyć całe społeczeństwo. Instrumenty spalono w zachodniej prowincji Afganistanu, Heracie.

Popołudniowe Espresso: Katar i ZEA przywracają stosunki dyplomatyczne
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Katar i ZEA przywracają stosunki dyplomatyczne

Ministerstwo spraw zagranicznych Kataru poinformowało, że ambasady w Dausze i Abu Zabi zostały ponownie otwarte, co oznacza przywrócenie stosunków dyplomatycznych Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w celu wzmocnienia współpracy.

Popołudniowe Espresso: Rząd uruchamia narzędzie do sprawdzenia bezpieczeństwa danych
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rząd uruchamia narzędzie do sprawdzenia bezpieczeństwa danych

Resort cyfryzacji uruchomił w środę narzędzie, dzięki któremu można sprawdzić bezpieczeństwo swoich danych w sieci (loginy, hasła). Jest to odpowiedź na wyciek danych Polaków, który miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek.

Popołudniowe Espresso: Syria zaproszona na szczyt Ligi Państw Arabskich
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Syria zaproszona na szczyt Ligi Państw Arabskich

W środę administracja prezydenta Syrii, Baszara al-ASSADA, poinformowała, że prezydent otrzymał zaproszenie na 32. szczyt Ligi Państw Arabskich, który rozpocznie się 19 maja w Arabii Saudyjskiej. 

Popołudniowe Espresso: Premier Japonii Fumio KISHIDA w Warszawie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Premier Japonii Fumio KISHIDA w Warszawie

Szef japońskiego rządu, który przyleciał w środę do Warszawy, wskazywał, że od roku trwa rosyjska agresja na Ukrainę. Kishida podziękował i wyraził szacunek dla Polski, która pełni rolę hubu dla wsparcia militarnego i humanitarnego Ukrainy. 

Mateusz M. KRAWCZYK: Zapomniana wojna w Jemenie - rozmowa z Beatą BŁASZCZYK, wolontariuszką stowarzyszenia "Szkoły dla Pokoju"
Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Zapomniana wojna w Jemenie - rozmowa z Beatą BŁASZCZYK, wolontariuszką stowarzyszenia "Szkoły dla Pokoju"

Szacuję się, że ponad 2000 dzieci zginęło w walce podczas wojny w Jemenie. Obecnie rusza sezon werbowania dzieci do tzw. „obozów letnich”. Najczęściej oznacza to miesiąc intensywnego prania mózgu. Bardzo często jest to na tyle skuteczne, że młodzi chłopcy nie chcą już tylko stać na posterunku i pobierać haracz. Nie, oni się rwą do walki – mówi Beata BŁASZCZYK, wolontariusza stowarzyszenia „Szkoły dla Pokoju” w podcaście #WspólnyŚwiat.

Carl BILDT: Koncert (egoistycznych) mocarstw
Carl BILDT

Carl BILDT

Koncert (egoistycznych) mocarstw

Afganistan dzisiaj to scena smutnego widowiska, na której każdy kraj stara się chronić własne interesy, ale mało kto odczuwa jakąkolwiek troskę o to bliskowschodnie państwo i jego ludność.

Hoshyar SIWAILY: Kurdystan będzie niepodległym państwem
Hoshyar SIWAILYMichał KŁOSOWSKI

Hoshyar SIWAILY
Michał KŁOSOWSKI

Kurdystan będzie niepodległym państwem

Zanim poprosimy kogoś o pomoc, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak sami możemy sobie pomóc. Jeśli Irak lub iraccy politycy nie pójdą po rozum do głowy, to żadna pomoc Zachodu nas nie uratuje.

Michał KŁOSOWSKI: Pielgrzymka nadziei. Franciszek w Iraku
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Pielgrzymka nadziei.
Franciszek w Iraku

Pielgrzymkę w te rejony Bliskiego Wschodu – do Iraku, Egiptu i Izraela – planował już Jan Paweł II – pisze Michał KŁOSOWSKI na kilka dni przed wylotem do Iraku, skąd będzie relacjonował kolejną papieską pielgrzymkę.