Anna ZECHENTER
17 września 1939. Rzeczpospolita rozdarta
Gdy Warszawa broniła się jeszcze przed Niemcami, 17 IX 1939 r. przez wschodnią granicę Rzeczypospolitej przetoczyła się lawina stali.
Mariusz ŻUŁAWNIK
Marzena KRUK
Straty.pl, czyli repozytorium cierpienia
Baza straty.pl – zwana tak popularnie od adresu strony internetowej – to swoiste repozytorium bólu i cierpienia; to zbiór informacji o ludzkich dramatach z okresu najkrwawszej wojny w dziejach świata. Są w niej zgromadzone informacje dotyczące m.in. oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, więźniów, członków konspiracji, ofiar Holocaustu, egzekucji, robotników przymusowych, nieletnich ofiar wojny, siłą wcielonych do Wehrmachtu.
Karol NAWROCKI
Chojnicka Dolina Śmierci - godność ofiar i polskiego państwa
Niemieccy kaci zrobili wiele, by zatrzeć ślady swych zbrodni w chojnickiej Dolinie Śmierci. Po wielu latach wydobyliśmy szczątki ofiar z bezimiennych dołów i zapewniamy im godny pochówek.
Prof. Krzysztof MALICKI
1 września 1939 r. – kluczowy węzeł polskiej pamięci
Bolesna nauka roku 1939 nie została zmarnowana i przyczyniła się do lepszego zrozumienia, przynajmniej we wschodniej części naszego kontynentu, jak ważne jest reagowanie – póki nie jest za późno – na kolejną już zbrodniczą agresję państwa rosyjskiego.
Władysław Teofil BARTOSZEWSKI
Znów zbliżamy się do roku 1939
Brak stanowczej polityki przeciwko Hitlerowi utwierdził go w mniemaniu, że duże państwa europejskie nie chcą walczyć, a mniejsze może łatwo pokonać. Gdyby Europa dała stanowczy odpór Putinowi w 2014 r., nie byłoby pełnoskalowej wojny na Ukrainie w roku 2022.
Prof. Andrzej CHWALBA
Wrzesień 1939 r. Czy Polska musiała przegrać?
Czy wrzesień 1939 r. mógł skończyć się inaczej? To pytanie jest stawiane od zakończenia II wojny światowej i wciąż poszukuje się odpowiedzi.
Wojciech KOZŁOWSKI
Rafał Lemkin wprowadził do prawa międzynarodowego pojęcie ludobójstwa
Rafał Lemkin to wielki polski prawnik XX w., człowiek, który wprowadził do prawa międzynarodowego pojęcie ludobójstwa.
Prof. Marek KORNAT
Walka w dobrej sprawie. Polska w II wojnie światowej
We wrześniu 1939 r. Polska wybrała rozwiązanie wybitnie kosztowne, ale innego po prostu nie było. Każda inna możliwość była tylko gorsza.
Bartosz JANCZAK
Gen. Władysław Anders i jego żołnierze – twórcy „małej Polski” na Bliskim Wschodzie
Od 1942 r. na Bliskim Wschodzie znajdowały się tysiące polskich żołnierzy. Stworzyli tam „małą Polskę”. Przewodził im gen. Władysław Anders.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 538 Wszystko co Najważniejsze
Kwestia relacji moralności i polityki to zagadnienie, o którym napisano wiele. Jednakże przyznać trzeba, że dotychczas jednym z najważniejszych moralnych kompasów polityki międzynarodowej było doświadczenie II Wojny Światowej.
Prof. Andrzej NOWAK
Nie przegraliśmy tej wojny. Mamy powody do dumy, nie do kompleksów
Polacy właściwie wybrali, decydując się na stawienie oporu Hitlerowi. Dziś powinniśmy spoglądać na udział Polaków w II wojnie światowej jako powód do dumy, a nie wyłącznie motyw uczucia zdrady, żalu i wstydu.
Roger MOORHOUSE
II wojna przestaje być kompasem moralnym świata
80. rocznica zakończenia II wojny, która przypadnie w 2025 r., będzie ostatnią okrągłą rocznicą, w której brać będą udział świadkowie tamtych wydarzeń. Wydaje się niezbędne, by na nowo stworzyć autorskie, narodowe narracje o tamtej wojnie – jeśli to jeszcze jest możliwe.
Andrzej DUDA
Powstanie Warszawskie jest moralnym fundamentem naszej niepodległości
Powstanie Warszawskie jest moralnym fundamentem, moralną podstawą naszej niepodległości. Tak – tej dzisiejszej niepodległości. Tak – tej Polski, która staje się w tej chwili coraz piękniejsza, z roku na rok coraz zamożniejsza, coraz lepiej rozwinięta, w której dzisiaj wszyscy żyjemy, w której dzisiaj wszyscy pracujemy, która dzisiaj, od 35 lat, jest państwem w pełni niepodległym, w pełni suwerennym.
Prof. Roberto RABEL
Warszawa to miasto wspomnień. PW'1944 żyje w kolejnym pokoleniu, także daleko od Polski
Dla potomków pokolenia wojennego Warszawa jest miastem wspomnień, które odgrywają w ich życiu olbrzymią rolę, mimo że nie dotyczą doświadczeń osobistych, lecz są przekazywane przez rodziców. Dla mnie są one tym cenniejsze, że tworzą bardziej złożony obraz życia mojego ojca, Jerzego Rabela, bohatera wojennego, człowieka ze złożonym życiorysem, ofiary historii.
Karolina PREWĘCKA
Papcio Chmiel na barykadzie PW'1944
Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski, autor setek opowieści komiksowych o randze kultowych w Polsce, najbardziej cenił swoją księgę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu – Tytus, Romek i A’Tomek jako powstańcy warszawscy 1944. Papcio Chmiel, żołnierz Armii Krajowej, był jednym z nich.
Prof. Marek KORNAT
Poczdamska lekcja historii
Teza historyków doby PRL o „wielkim zwycięstwie”, jakie odnosiła Polska w Poczdamie dzięki poparciu ZSRR, nie ma oparcia w rzeczywistości.
Prof. Jacek HOŁÓWKA
Wołyń. Wybaczenie czy zapomnienie?
Można oczekiwać od historyków i polityków, że zgodzą się wspólnie opisać zasadniczy dylemat i odnieść do kilku kwestii. Czy śmierć stu tysięcy Polaków realnie przybliżała niepodległość Ukrainy? Kiedy ta niepodległość została efektywnie zdobyta? Czy można ją było osiągnąć w inny sposób? I czy teraz możemy wreszcie powiedzieć sobie prawdę na ten temat?
Mariusz BOROWIAK
Zygmunt Jasiński. Świadek historii, który żył w burzliwych czasach
Wspomnienia Zygmunt Jasiński zaczął spisywać pod koniec życia, zachęcony przez żonę Zofię i synów oraz inspirowany przez kolegów i znajomych.
Patryk PALKA
Lądowanie w Normandii. Jak alianci stworzyli armię „widmo”, by oszukać Hitlera
Lądowanie w Normandii 6 czerwca 1944 r. było największym desantem wojskowym w dziejach wojen. Słynny D-Day na stałe zapisał się w historii.
Tomasz CERAN
Zbrodnia pomorska 1939. Początek ludobójstwa niemieckiego w okupowanej Polsce
Czym była zbrodnia pomorska? Dlaczego skala terroru niemieckiego w 1939 r. na Pomorzu Gdańskim była największa?