Ks. Tomasz TRZASKA: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN pracuje, odkrywa, identyfikuje...
Ks. Tomasz TRZASKA

Ks. Tomasz TRZASKA

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN pracuje, odkrywa, identyfikuje...

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN od lat czyni starania w kierunku ustalenia miejsc pochówków ofiar totalitaryzmów oraz identyfikacji ich szczątków. Na możliwość upamiętnienia i godnego pochówku bohaterów oczekują krewni ofiar, a publiczne ogłoszenie ich nazwisk jako ocalonych z niepamięci jest potwierdzeniem, że Polska nie zapomina o tych, po których istnieniu zacierano ślady.

Tomasz ŁABUSZEWSKI: Ukradzione dzieciństwo
Tomasz ŁABUSZEWSKI

Tomasz ŁABUSZEWSKI

Ukradzione dzieciństwo

Album Ukradzione dzieciństwo/Stolen Childhood opowiada historię najbardziej bezbronnej kategorii polskich ofiar II wojny światowej – czyli dzieci. Nie jest to jednak opowieść jednowymiarowa, sprowadzająca rolę najmłodszego pokolenia wyłącznie do kategorii ofiar.

Jarosław PAŁKA: Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim
Jarosław PAŁKA

Jarosław PAŁKA

Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim

W czasach zimnej wojny polscy żołnierze w ramach wielkiej ofensywy wojsk podległych Moskwie, mieli zdobywać północną część RFN, Danię, Holandię i Belgię. O polskich planach operacyjnych i tzw. systemie obronnym PRL pisze Jarosław PAŁKA.

Maria RADOŻYCKA-PAOLETTI: Wojennym szlakiem majora Władysława Drelicharza
Maria RADOŻYCKA-PAOLETTI

Maria RADOŻYCKA-PAOLETTI

Wojennym szlakiem majora Władysława Drelicharza

Władysław Drelicharz był niewątpliwie dowódcą, który wybijał się ponad przeciętność. Jego działania cechował „impet i śmiałość, doskonałe wyczucie słabości przeciwnika” (z opinii przełożonych). Jako jedyny w całym Pułku 4. Pancernym otrzymał Krzyż Złoty Orderu Wojennego Virtuti Militari IV Klasy.

Karol NAWROCKI: Konstytucja polskiej wolności
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Konstytucja polskiej wolności

Osiemnastowieczną Konstytucję 3 maja – pierwszą w Polsce i Europie – przepełniał duch wolności. Duch wolności, którego chciał złamać rosyjski imperializm – niby inny, ale tak podobny do tego, który próbuje dzisiaj zniszczyć wolną Ukrainę.

Karol NAWROCKI: Polska. Jej drugie imię to Historia
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Polska. Jej drugie imię to Historia

Chcemy, abyście poznali niezwykłą historię Polski, bo Polska jest nie tylko jednym z najbardziej doświadczonych historią państw na świecie, ale czerpie z tego siłę do walki o najbardziej uniwersalną ludzką wartość – wolność.

Sławomir CENCKIEWICZ, Adam CHMIELECKI: Wielki Strajk 1980. Walentynowicz przeciw Wałęsie
Adam CHMIELECKISławomir CENCKIEWICZ

Adam CHMIELECKI
Sławomir CENCKIEWICZ

Wielki Strajk 1980.
Walentynowicz przeciw Wałęsie

W Gdańsku iskrą, na którą tak czekali działacze WZZ Wybrzeże, iskrą, która doprowadziła do wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej, było dyscyplinarne zwolnienie z pracy Anny Walentynowicz, które nastąpiło 7 sierpnia 1980 r.

Sergiusz KAZIMIERCZUK: Polski Rejon Narodowy Zalążek siedemnastej republiki
Sergiusz KAZIMIERCZUK

Sergiusz KAZIMIERCZUK

Polski Rejon Narodowy
Zalążek siedemnastej republiki

W latach 1925–1935 w ZSRR przeprowadzono eksperyment – stworzono dwa polskie okręgi narodowościowe, w których przygotowywano komunistyczne kadry dla mającej powstać w przyszłości Polskiej Republiki Rad. Mimo olbrzymich nakładów finansowych już w połowie lat 30. eksperyment uznano za nieudany i rejony zlikwidowano, a zamieszkałych tam Polaków poddano masowym represjom.

Joachim GAUCK, Marek A.CICHOCKI: "Sprawiedliwość jako warunek pojednania"
Joachim GAUCKProf. Marek A. CICHOCKI

Joachim GAUCK
Prof. Marek A. CICHOCKI

"Sprawiedliwość jako warunek pojednania"

Joachim GAUCK: „Bardzo często honorowano mnie w Polsce, szczególnie w środowiskach postsolidarnościowych, jako kogoś w rodzaju koronnego świadka na rzecz tezy, iż można i należy dokonać lustracji w formie pełnej dekomunizacji. Mówiłem wtedy, przyjaciele, chyba nie mówicie o tym poważnie, nie w dziesięć lat po rewolucji, teraz nawet nie jesteście w stanie dokonać ograniczonej wymiany elit”.

Piotr CHMIELOWIEC: Ratował Żydów. Jak wielu Polaków. Historia powstania złej legendy
Piotr CHMIELOWIEC

Piotr CHMIELOWIEC

Ratował Żydów. Jak wielu Polaków.
Historia powstania złej legendy

Głównym podejrzanym w sprawie wydania Żydów w ręce niemieckie był Józef Lasek, pełniący w czasie okupacji niemieckiej funkcję rejonowego komendanta straży pożarnej w Gniewczynie Łańcuckiej. Jednak historia ta rozpowszechniana przez media okazała się zafałszowana i nieprawdziwa, a rzucane oskarżenia na konkretne osoby opierały się na krążących pogłoskach i plotkach, nie znalazły żadnego potwierdzenia.

Powstanie Warszawskie 1944 w dokumentach IPN (2): Henryk Wilczkowiak

Henryk Wilczkowiak

Władzę sprawować będzie polski rząd londyński. Rz[ądu] lubelskiego AK nie uznaje, ponieważ prowadzi on politykę Z[wiązku] S[owieckiego]. Generał Rola-Żymierski (który był już generałem w Polsce przed 1939 r.) nie jest popularny. Myśli on tylko, podobnie jak generał Berling, o robieniu kariery. Generał Berling był podobno przed 1939 w Pol[sce] pułkownikiem. Był ceniony jako dobry wojskowy, ale źle widziany w kręgach rządowych i wojskowych Polski. Os[óbkę-]Morawskiego i W. Wasilewską całkowicie się odrzuca.