Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Grudzień 2024
Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. La Saga des grands magasins
W Cité de l’architecture et du patrimoine trwa wystawa poświęcona domom towarowym. Wystawa pokazuje sposób, w jaki domy towarowe, zwłaszcza w Paryżu, stały się symbolem rewolucji w handlu na przełomie XIX i XX wieku. Przede wszystkim poświęcona jest jednak architekturze i wystrojowi domów towarowych, od detali architektonicznych w XIX wieku po poszukiwanie optymalizacji przestrzeni w drugiej połowie wieku XX. Historia domów towarowych, nie tylko w Paryżu, ale również w Nancy czy Nantes, a także w innych krajach, pokazana jest przez pryzmat 500 eksponatów: fragmentów wystroju XIX-wiecznych domów towarowych (secesyjnych witraży czy balustrad), afiszy, katalogów, makiet i fotografii.
La Saga des grands magasins. De 1850 à nos jours, do 6 kwietnia 2025 r. Cité de l’architecture et du patrimoine, 1 Place du Trocadéro (16. dzielnica), metro Trocadéro
2. Christofle, une brillante histoire
W musée des Arts décoratifs można zobaczyć wystawę poświęconą prestiżowej francuskiej marce Christofle, specjalizującej się w produkcji wysokiej jakości wyrobów ze srebra. Historia firmy, założonej w 1830 r. i do dziś będącej synonimem luksusu, elegancji i precyzji francuskiego rzemiosła, pokazana jest poprzez 600 eksponatów: sztućców, filiżanek, ozdób stołowych, elementów wystroju czy biżuterii.
Christofle, une brillante histoire, do 20 kwietnia 2025 r. Musée des Arts Décoratifs, 107 rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Tuileries
3. Ribera
W Petit Palais trwa wystawa „Ribera. Ténèbres et lumière”. Jusepe de Ribera, jeden z najważniejszych hiszpańskich malarzy baroku, tworzący we Włoszech, uznawany jest za kontynuatora dziedzictwa Caravaggia. Na wystawie prezentowane jest ponad sto dzieł artysty, pochodzących z kolekcji na całym świecie, m.in. muzeów we Francji, Włoszech i Hiszpanii. „Ribera. Ténèbres et lumière” to pierwsza we Francji wystawa w całości poświęcona twórczości artysty.
Ribera. Ténèbres et lumière, do 23 lutego 2025 r. Petit Palais, avenue Winston Churchill (8. dzielnica), metro Champs-Élysées – Clemenceau
4. Figures du fou
W Luwrze trwa wystawa czasowa poświęcona przedstawieniu postaci błazna w sztuce. Motyw błazna w sztuce oraz jego symbolika, od średniowiecza po romantyzm, prezentowane są przez pryzmat 300 dzieł. Pokazywane na wystawie rzeźby, figurki, obrazy, rysunki czy tkaniny pochodzą z kolekcji z całego świata. Wśród dzieł prezentowanych na wystawie w słynnym paryskim muzeum znajduje się również Stańczyk Jana Matejki.
Figures du fou, do 3 lutego 2025 r. Musée du Louvre (1. dzielnica), metro Palais Royal – Musée du Louvre
5. Modigliani / Zadkine. Une amitié interrompue
W Musée Zadkine trwa wystawa poświęcona przyjaźni dwóch czołowych przedstawicieli artystycznego Montparnasse’u początku XX wieku – Ossipa Zadkine’a i Amedeo Modiglianiego. Artyści spotkali się po raz pierwszy w 1913 r. – w ich dziełach z tego okresu widoczne jest wzajemne przenikanie się stylów twórczości. Przyjaźń artystów przerwała I wojna światowa, a następnie przedwczesna śmierć Modiglianiego w 1920 r.
Na wystawie prezentowane są obok siebie rzeźby Ossipa Zadkine’a i obrazy Amedeo Modiglianiego – podzielone na okres przed wojną i po wojnie. Przedstawiane są również niektóre dzieła współczesnych im artystów z Montparnasse’u, m.in. Chany Orloff.
Modigliani / Zadkine. Une amitié interrompue, do 30 marca 2025 r. Musée Zadkine, 100 bis rue d’Assas (6. dzielnica), metro Notre-Dame des Champs
6. Richard Peduzzi. Perspective
Do końca grudnia można jeszcze zobaczyć wystawę „Richard Peduzzi. Perspective”. Richard Peduzzi tworzył scenografię do spektakli teatralnych i filmów, a zaprojektowane przez niego meble znajdują się we francuskich placówkach dyplomatycznych. Na wystawie w Galerie des Gobelins prezentowane są meble i tkaniny zaprojektowane przez artystę, a także szkice oraz fotografie przedstawiające wnętrza Akademii Francuskiej w Rzymie, gdzie znajdują się meble i elementy wystroju autorstwa francuskiego twórcy.
Richard Peduzzi. Perspective, do 31 grudnia 2024 r. Galerie des Gobelins, 42 avenue des Gobelins (13. dzielnica), metro Les Gobelins
7. Wystawy w Atelier des Lumières
W Atelier des Lumières w grudniu będą prezentowane aż trzy wystawy immersyjne.
We wtorki, czwartki i niedziele można zobaczyć jednocześnie dwie wystawy: „L’Égypte des pharaons”, poświęconą sztuce starożytnego Egiptu, oraz „Les orientalistes”, prezentującą obrazy XIX-wiecznych francuskich artystów (m.in. Delacroix, Ingres), inspirowane Orientem.
W poniedziałki, środy, piątki i soboty prezentowana jest natomiast wystawa „Astérix, le voyage immersif”, poświęcona serii komiksów o Asteriksie i Obeliksie. Wystawa łączy pokazanie wartości artystycznej grafiki Alberta Uderzo z dialogami stworzonymi przez René Goscinnego.
Wystawy immersyjne w Atelier des Lumières, do 5 stycznia 2025 r. Atelier des Lumières, 38 rue Saint-Maur (11. dzielnica), metro Rue Saint-Maur
8. Chefs d’œuvre de la Galerie Borghèse
W Musée Jacquemart-André do 5 stycznia w ramach wystawy czasowej można zobaczyć dzieła pochodzące ze słynnej Galerii Borghese w Rzymie. Prezentowane są obrazy najważniejszych artystów renesansu i baroku, m.in. Caravaggia, Botticellego, Rafaela, Tycjana czy Rubensa. Większość dzieł rzadko prezentowana jest na wystawach poza Włochami.
Chefs d’œuvre de la Galerie Borghèse, do 5 stycznia 2025 r. Musée Jacquemart-André, 158 boulevard Haussmann (8. dzielnica), metro Miromesnil
9. Surréalisme. L’exposition du centenaire
W Centre Pompidou w grudniu można zobaczyć jeszcze wystawę z okazji 100-lecia surrealizmu. Prezentowane jest niemal 500 eksponatów, w tym obrazy takich artystów, jak Salvador Dalí, René Magritte, Toyen czy Joan Miró, a także dzieła mniej znanych przedstawicieli surrealizmu. Część wystawy przedstawia również powiązania między obrazami surrealistów a literaturą – na wystawie można zobaczyć m.in. oryginalny manuskrypt Manifestu surrealizmu André Bretona z 1924 r.
Surréalisme. L’exposition du centenaire, do 13 stycznia 2025 r. Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou (4. dzielnica), metro Rambuteau
10. Witryny Grands Magasins
Zgodnie z paryską tradycją w grudniu witryny Grands Magasins – historycznych domów towarowych – są specjalnie udekorowane, a każda z witryn przedstawia inną scenę tematyczną z poruszającymi się marionetkami i muzyką. Szczególnie warto zobaczyć witryny Bon Marché Rive Gauche, których tematem przewodnim w tym roku są „Święta w Paryżu”, ze scenografią przedstawiającą zimowy Paryż. Witryny można zobaczyć również w Printemps, a na fasadzie Samaritaine umieszczono świecące motywy roślinne. W Galeries Lafayette oprócz udekorowanych witryn warto zobaczyć wielką choinkę pod zabytkową kopułą. W tym roku choinka zaprojektowana została przez projektanta Kevina Germaniera z okazji 130 lat Galeries Lafayette.