
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Kwiecień 2025
Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Eugène Boudin. Le père de l’impressionnisme: une collection particulière

.W Musée Marmottan Monet od 9 kwietnia będzie można zobaczyć wystawę poświęconą twórczości Eugène’a Boudina i jego roli w kształtowaniu się impresjonizmu. Uważany za prekursora impresjonizmu Eugène Boudin był przyjacielem i nauczycielem Claude’a Moneta. Na wystawie prezentowane będą dzieła pochodzące z prywatnej kolekcji, Collection Yann Guyonvarc’h, a także ze zbiorów Musée Marmottan Monet i muzeów w Agen i Hawrze.
Eugène Boudin. Le père de l’impressionnisme: une collection particulière, od 9 kwietnia do 31 sierpnia 2025 r. Musée Marmottan Monet, 2 rue Louis Boilly (16. dzielnica), metro La Muette
2. Christian Krohg (1852-1925). Le peuple du nord

.W Musée d’Orsay trwa wystawa poświęcona twórczości norweskiego artysty Christiana Krohga.
Prezentowane dzieła świadczą o nowatorstwie sztuki Christiana Krohga i jego roli w norweskim malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Wystawa rzuca również światło na zaangażowanie społeczne i polityczne artysty oraz na jego kontakty z francuskimi impresjonistami.
Jest to pierwsza wystawa w całości poświęcona twórczości Christiana Krohga organizowana poza Skandynawią.
Christian Krohg (1852-1925). Le peuple du nord, do 27 lipca 2025 r. Musée d’Orsay (7. dzielnica), metro Solférino
3. Robert Doisneau. Instants donnés

.W Musée Maillol od 17 kwietnia prezentowana będzie twórczość francuskiego fotografa Roberta Doisneau. Będzie można zobaczyć 400 fotografii, w tym najbardziej znane dzieła twórcy, ukazujące mieszkańców Paryża, a także portrety dzieci, artystów i pisarzy, francuskie kawiarnie oraz ubogie przedmieścia Paryża. Prezentowane będą również fotografie, jakie Robert Doisneau wykonał dla magazynu „Vogue” i kampanii reklamowych.
Robert Doisneau. Instants donnés, od 17 kwietnia do 12 października 2025 r. Musée Maillol, 59-61 rue de Grenelle (7. dzielnica), metro Rue du Bac
4. David Hockney

.W Fondation Louis Vuitton 9 kwietnia rozpocznie się wystawa poświęcona twórczości Davida Hockneya, jednego z najważniejszych współczesnych artystów. Będzie można zobaczyć 400 dzieł brytyjskiego twórcy, wykonanych w okresie od 1955 do 2025 r., pochodzących z prywatnej kolekcji artysty, jego fundacji, a także z międzynarodowych kolekcji publicznych i prywatnych. Prezentowane dzieła będą ukazywać różnorodność technik wykorzystywanych przez Davida Hockneya, od obrazów olejnych i akrylowych, przez rysunki tuszem i węglem, po dzieła cyfrowe, wykonane na tablecie.
David Hockney, od 9 kwietnia do 31 sierpnia 2025 r. Fondation Louis Vuitton, 8 avenue du Mahatma Gandhi (16. dzielnica), metro Les Sablons
5. Matisse et Marguerite. Le regard d’un père

.Od 4 kwietnia w Musée d’Art Moderne będzie prezentowana wystawa poświęcona miejscu, jakie w życiu i twórczości Henriego Matisse’a zajmowała jego córka, Marguerite. Prezentowane będą portrety Marguerite, wykonane przez Henriego Matisse’a, znajdujące się w amerykańskich, szwajcarskich i japońskich kolekcjach i wystawiane we Francji po raz pierwszy. Będzie można zobaczyć również fotografie, rysunki wykonane przez Marguerite i dokumenty archiwalne, świadczące o zażyłości francuskiego artysty z córką.
Matisse et Marguerite. Le regard d’un père, od 4 kwietnia do 24 sierpnia 2025 r. Musée d’Art Moderne (16. dzielnica), metro Alma-Marceau
6. Program Atelier des Lumières

.W Atelier des Lumières można oglądać dwie wystawy immersyjne.
„Picasso. L’art en mouvement” wysuwa na pierwszy plan fragmenty dzieł Pabla Picassa, które były najbardziej charakterystyczne dla jego twórczości i zrewolucjonizowały sztukę. Przedstawiane są obrazy z różnych etapów kariery artystycznej Pabla Picassa, świadczące o ewolucji jego stylu.
„Le Douanier Rousseau. Au pays de rêves” przedstawia natomiast twórczość Henriego Rousseau, prekursora sztuki naiwnej we Francji, podziwianego przez artystów awangardowych.
Picasso. L’art en mouvement i Le Douanier Rousseau. Au pays de rêves, do 29 czerwca 2025 r. Atelier des Lumières, 38 rue Saint-Maur (11. dzielnica), metro Rue Saint-Maur
7. Louvre Couture. Objets d’art, objets de mode

.Na wystawie czasowej „Louvre Couture. Objets d’art, objets de mode” w Luwrze prezentowane są kreacje współczesnych projektantów mody, inspirowane dziełami sztuki znajdującymi się w zbiorach paryskiego muzeum. W salach departamentu sztuk dekoracyjnych można zobaczyć 65 kreacji wchodzących w dialog ze znajdującymi się tam eksponatami. Stroje pochodzą z najbardziej emblematycznych francuskich i zagranicznych domów mody.
Louvre Couture. Objets d’art, objets de mode, do 21 lipca 2025 r. Musée du Louvre (1. dzielnica), metro Palais Royal – Musée du Louvre
8. 1429. Jeanne d’Arc. Le premier portrait

.W Archives nationales, w ramach wystawy czasowej, prezentowany jest rysunek przedstawiający Joannę d’Arc, będący jedynym jej portretem wykonanym za jej życia. Rysunek, wielkości 6 centymetrów, został wykonany przez Clémenta de Fauquembergue na marginesie urzędowego protokołu z 1429 r. i od wieków fascynuje historyków. Oprócz portretu Joanny d’Arc prezentowane są również nagrania wywiadów z historykami i konserwatorami przedstawiającymi jego szczegóły i kontekst.
„1429. Jeanne d’Arc. Le premier portrait” w Archives nationales wpisuje się w cykl wystaw prezentujących dokumenty pochodzące z francuskich archiwów państwowych.
1429. Jeanne d’Arc. Le premier portrait, do 19 maja 2025 r. Archives nationales, 60 rue des Francs Bourgeois (3. dzielnica), metro Rambuteau
9. Suzanne Valadon

.W Centre Pompidou trwa wystawa poświęcona twórczości Suzanne Valadon. Prezentowane jest ponad 200 obrazów francuskiej artystki, reprezentujących najważniejsze motywy w jej twórczości. Dzieła pochodzą ze zbiorów Centre Pompidou (posiadającego największą kolekcję dzieł Suzanne Valadon), Musée d’Orsay, Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku oraz kolekcji prywatnych. Wystawa podkreśla rolę, jaką Suzanne Valadon odegrała w kształtowaniu się nowoczesnego malarstwa.
Suzanne Valadon, do 26 maja 2025 r. Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou (4. dzielnica), metro Rambuteau
10. Christofle, une brillante histoire

.W musée des Arts décoratifs do 20 kwietnia można oglądać wystawę poświęconą prestiżowej francuskiej marce Christofle, specjalizującej się w produkcji wysokiej jakości wyrobów ze srebra. 600 eksponatów – sztućców, filiżanek czy biżuterii – pokazuje historię firmy założonej w 1830 r. i do dziś będącej synonimem luksusu, elegancji i precyzji francuskiego rzemiosła.
Christofle, une brillante histoire, do 20 kwietnia 2025 r. Musée des Arts Décoratifs, 107 rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Tuileries