„Cóż wiesz o pięknem? Kształtem jest Miłości”, pisał Norwid. Z kolei Oscar Wilde podkreślał, że „nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić”, Hipokrates powtarzał zaś, że „sztuka trwa długo, życie krótko”.

Czym bylibyśmy, nie korzystając z dobrodziejstwa kultury i sztuki? Czym bylibyśmy, nie znając życia największych artystów? Nie pamiętając o najważniejszych dziełach? Nie widząc najpiękniejszych prac i nie słysząc najwybitniejszych melodii? Sztuka dzieje się ciągle dokoła nas.

Sztuka w życiu człowieka jest od zawsze, ale nie zawsze jest przez nas dobrze wykorzystywana. Niekiedy jest spychana na boczny tor. Niekiedy mało doceniana, gdy wiemy o niej zbyt mało. Ale gdy już po nią sięgniemy, zaczynamy rozumieć jej istotę. 

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. 

„Kultura Najważniejsza” jest miejscem, w którym można przenieść się w inny zakątek świata. Poznać kolejnego artystę, dowiedzieć się o jego życiu, o jego dorobku twórczym. To miejsce, w którym publikacje zawsze znajdą swojego odbiorcę, są idealnie przygotowane – zarówno dla tego, który dopiero uczy się korzystać ze sztuki, jak i tego, który kocha ją i docenia od zawsze.

W naszym newsletterze „Kultura Najważniejsza” polecamy także premiery teatralne. Proponujemy Państwu to, co po prostu trzeba zobaczyć. Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

„Kultura Najważniejsza” jest miejscem, w którym można przenieść się w inny zakątek świata. Poznać kolejnego artystę, dowiedzieć się o jego życiu, o jego dorobku twórczym.

Polecamy również światowe wystawy, na które warto zarezerwować weekend i kupić bilet lotniczy. Piszemy nie tylko o samych dziełach, ale także o ich odbiorze, o psychologii sztuki – podstawach estetycznych i filozofii, która nadaje dziełom głębszy wyraz poza czasem i miejscem, w którym powstały. Warto nie tylko czytać przed wyprawą, ale i później podzielić się swoimi wrażeniami. 

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. Wiemy o problemach z zapisaniem się na poszczególne wydarzenia czy kupieniem biletu. Zawsze proponujemy te imprezy, na które są miejsca i bilety. Śledzimy zapowiedzi, na które sprzedaż biletów dopiero się rozpocznie, tak aby każdy zainteresowany mógł zapisać w swoim kalendarzu datę i spokojnie czekać.

Jednak czym byłyby wieczór filmowy, popołudnie w towarzystwie ulubionej płyty czy powrót do domu po wyjątkowym spektaklu w teatrze lub dobrym filmie w kinie bez zadbania o doznania smakowe? O tym także pomyśleliśmy i w każdym newsletterze proponujemy, gdzie warto wybrać się w podróż kulinarną. Proponujemy dania z różnych zakątków świata. Zarówno te proste i tanie, jak i ekskluzywne, które przeniosą nas do sfery luksusu i będą wymagać większych nakładów. Tego wszystkiego dowiedzą się Państwo, czytając newsletter „Kultura Najważniejsza”.

Wraz z zespołem działu „Kultura Najważniejsza” mamy nadzieję, że odnajdą tu Państwo to, co najważniejsze w świecie kultury. Wierzymy, że wspólnie uda nam się lepiej dostrzec piękno sztuki, przypomnieć o niej, zafascynować się nią na nowo, odkrywać współczesne trendy, dać się zaskoczyć, wrócić do klasyki, po prostu czerpać z niej jak najwięcej. 

Zapraszamy do śledzenia „Kultury Najważniejszej” i zapisania się do bezpłatnego newslettera! [LINK]

Redakcja „Wszystko co Najważniejsze”

Festiwal Podlasie SlowFest 2024

Festiwal Podlasie SlowFest 2024

20 wydarze złożą się na rozpoczynający się 11 lipca festiwal Podlasie SlowFest, który w tym roku zagości w trzech miejscach.

Warsaw Summer Jazz Days 2024 - program

Warsaw Summer Jazz Days 2024 - program

Amerykański muzyk, multiinstrumentalista i saksofonista altowy John Zorn, uważany za jedną z najważniejszych postaci współczesnego jazzu, wystąpi 5 lipca na festiwalu Warsaw Summer Jazz Days.

Festiwal Łódź Czterech Kultur

Festiwal Łódź Czterech Kultur

Tegoroczna, 23. edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur po raz pierwszy odbędzie się pod nową nazwą – Łódź Wielu Kultur. W jej programie zaplanowano szereg wydarzeń z dziedziny teatru, performensu, filmu, literatury, muzyki, sztuk wizualnych oraz różne formy artystycznego aktywizmu.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza - znamy nominacje

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza - znamy nominacje

Iwona Bassa, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Groniec, Barbara Klicka i Aleksandra Tarnowska to autorzy nominowani w tym roku do nagrody – poinformowało Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawane jest za debiut prozatorski.

Przegląd filmowy "Pod wspólnym niebem" - szczegóły

Przegląd filmowy "Pod wspólnym niebem" - szczegóły

Centrum Myśli Jana Pawła II zainauguruje 10 lipca trzecią edycję przeglądu filmowego „Pod wspólnym niebem”. W każdą środę do 4 września na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej widzowie będą mogli oglądać filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu i z Indii.

Dinozaury atakują w Muzeum Ziemi w Warszawie

Dinozaury atakują w Muzeum Ziemi w Warszawie

Odlew szkieletu wielkiego drapieżnego dinozaura – tarbozaura, a także unikatowe zdjęcia dokumentujące to jak dinozaury odkrywano 60 lat temu przez polsko-mongolski zespół – będzie można zobaczyć na nowej wystawie stałej w Muzeum Ziemi w Warszawie,

Panorama Racławicka - 130 rocznica obrazu Wojciecha Kossaka i Jana Styki

Panorama Racławicka - 130 rocznica obrazu Wojciecha Kossaka i Jana Styki

5 czerwca 1894 r. we Lwowie wystawiona została Panorama Racławicka. Okazją były uroczystości stulecia zwycięstwa nad Rosjanami i Powszechna Wystawa Krajowa. W 1946 r. – zgodnie z wolą Stalina – obraz stał się „darem narodu ukraińskiego” dla Polski, którego władze PRL przez 40 lat nie chciały pokazywać publicznie.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu

Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu

Spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami, dyskusje i wykłady poświęcone literaturze i kryminalistyce oraz przyznanie Nagrody Wielkiego Kalibru – takim programem może pochwalić się wrocławski Międzynarodowy Festiwal Kryminału .

Premiera „Putin’s Playground” Konrada Szołajskiego

Premiera „Putin’s Playground” Konrada Szołajskiego

Ten film pełni rolę wykraczającą poza standard polskiego dokumentu – powiedział Konrad Szołajski, reżyser filmu „Putin’s Playground”. „Chcę, żeby zadziałał jak dzwonek alarmowy, zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo, które nie wszyscy dostrzegają, a wielu lekceważy” – dodał.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego dla Fernandy Melcho

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego dla Fernandy Melcho

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego trafiła do Fernandy Melchor – jury wyróżniło zbiór jej reportaży literackich „To nie jest Miami”. Wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas sobotniej gali w warszawskim Teatrze Studio.

Megalopolis Francisa Forda Coppoli - rozczarowanie Cannes

Megalopolis Francisa Forda Coppoli - rozczarowanie Cannes

„Megalopolis” to meganuda, chaos i fatalna gra aktorska. Niewielu marzy tak odważnie jak Francis Ford Coppola, ale wiele jego wizji jest skazanych na porażkę – oceniają krytycy nowy film twórcy „Czasu apokalipsy”. Ich zdaniem „dzieło życia” amerykańskiego twórcy nie ma większych szans na canneńską Złotą Palmę.

Dziewczyna z igłą - film z wielkimi nadziejami

Dziewczyna z igłą - film z wielkimi nadziejami

„Dziewczyna z igłą” to jednoznaczny i urzekający triumf; film z potencjałem na nagrody, który przyciąga uwagę świetnymi występami aktorskimi i czarno-białą estetyką – piszą krytycy o nowym obrazie Magnusa von Horna, pokazanym w konkursie głównym 77. festiwalu w Cannes.

Meryl Streep ze Złotą Palmą 2024

Meryl Streep ze Złotą Palmą 2024

Trzykrotna laureatka Oscara Meryl Streep odebrała Honorową Złotą Palmę podczas gali otwarcia 77. festiwalu w Cannes. „Kiedy 35 lat temu przyjechałam tu po raz pierwszy, sądziłam, że moja kariera się kończy” – przyznała. Przypominamy sylwetkę aktorki.

Festiwal w Cannes - program i faworyci

Festiwal w Cannes - program i faworyci

„Megalopolis” Francisa Forda Coppoli, „Parthenope” Paolo Sorrentino, „Kinds of Kindness” Yorgosa Lanthimosa, nakręcona z polskim udziałem „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna – 14 kwietnia startuje 77. festiwal w Cannes.

Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie

Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie

Muzykę żydowską a także inspirowaną kulturą i religią Żydów będzie można usłyszeć podczas Festiwalu Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie (Podlaskie). Koncerty będą odbywać się w Wielkiej Synagodze, rozpoczną się 12 maja wieczorem.

Sakura – festiwal poświęcony kulturze Japonii we Wrocławiu

Sakura – festiwal poświęcony kulturze Japonii we Wrocławiu

Spektakle tańca buto, wykłady poświęcone teatrowi no, wystawy sztuki japońskiej oraz przegląd filmów z kraju kwitnącej wiśni to cześć atrakcji rozpoczynającego się w ]w Instytucie Grotowskiego festiwalu Sakura. Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji.