„Cóż wiesz o pięknem? Kształtem jest Miłości”, pisał Norwid. Z kolei Oscar Wilde podkreślał, że „nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić”, Hipokrates powtarzał zaś, że „sztuka trwa długo, życie krótko”.

Czym bylibyśmy, nie korzystając z dobrodziejstwa kultury i sztuki? Czym bylibyśmy, nie znając życia największych artystów? Nie pamiętając o najważniejszych dziełach? Nie widząc najpiękniejszych prac i nie słysząc najwybitniejszych melodii? Sztuka dzieje się ciągle dokoła nas.

Sztuka w życiu człowieka jest od zawsze, ale nie zawsze jest przez nas dobrze wykorzystywana. Niekiedy jest spychana na boczny tor. Niekiedy mało doceniana, gdy wiemy o niej zbyt mało. Ale gdy już po nią sięgniemy, zaczynamy rozumieć jej istotę. 

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. 

„Kultura Najważniejsza” jest miejscem, w którym można przenieść się w inny zakątek świata. Poznać kolejnego artystę, dowiedzieć się o jego życiu, o jego dorobku twórczym. To miejsce, w którym publikacje zawsze znajdą swojego odbiorcę, są idealnie przygotowane – zarówno dla tego, który dopiero uczy się korzystać ze sztuki, jak i tego, który kocha ją i docenia od zawsze.

W naszym newsletterze „Kultura Najważniejsza” polecamy także premiery teatralne. Proponujemy Państwu to, co po prostu trzeba zobaczyć. Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

„Kultura Najważniejsza” jest miejscem, w którym można przenieść się w inny zakątek świata. Poznać kolejnego artystę, dowiedzieć się o jego życiu, o jego dorobku twórczym.

Polecamy również światowe wystawy, na które warto zarezerwować weekend i kupić bilet lotniczy. Piszemy nie tylko o samych dziełach, ale także o ich odbiorze, o psychologii sztuki – podstawach estetycznych i filozofii, która nadaje dziełom głębszy wyraz poza czasem i miejscem, w którym powstały. Warto nie tylko czytać przed wyprawą, ale i później podzielić się swoimi wrażeniami. 

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. Wiemy o problemach z zapisaniem się na poszczególne wydarzenia czy kupieniem biletu. Zawsze proponujemy te imprezy, na które są miejsca i bilety. Śledzimy zapowiedzi, na które sprzedaż biletów dopiero się rozpocznie, tak aby każdy zainteresowany mógł zapisać w swoim kalendarzu datę i spokojnie czekać.

Jednak czym byłyby wieczór filmowy, popołudnie w towarzystwie ulubionej płyty czy powrót do domu po wyjątkowym spektaklu w teatrze lub dobrym filmie w kinie bez zadbania o doznania smakowe? O tym także pomyśleliśmy i w każdym newsletterze proponujemy, gdzie warto wybrać się w podróż kulinarną. Proponujemy dania z różnych zakątków świata. Zarówno te proste i tanie, jak i ekskluzywne, które przeniosą nas do sfery luksusu i będą wymagać większych nakładów. Tego wszystkiego dowiedzą się Państwo, czytając newsletter „Kultura Najważniejsza”.

Wraz z zespołem działu „Kultura Najważniejsza” mamy nadzieję, że odnajdą tu Państwo to, co najważniejsze w świecie kultury. Wierzymy, że wspólnie uda nam się lepiej dostrzec piękno sztuki, przypomnieć o niej, zafascynować się nią na nowo, odkrywać współczesne trendy, dać się zaskoczyć, wrócić do klasyki, po prostu czerpać z niej jak najwięcej. 

Zapraszamy do śledzenia „Kultury Najważniejszej” i zapisania się do bezpłatnego newslettera! [LINK]

Redakcja „Wszystko co Najważniejsze”

Zdjęcie okładkowe wpisu 5. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo" w Suwałkach [Program]

5. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo" w Suwałkach [Program]

Suwalski Ośrodek Kultury zaprezentował program 5. Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo”, który odbędzie się w Suwałkach (Podlaskie) od 22 do 24 sierpnia. Urodzony w tym mieście Andrzej Wajda to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów.

18. Noc Teatrów w Krakowie

18. Noc Teatrów w Krakowie

Ponad 60 przedstawień na krakowskich scenach i placach - to 18. Noc Teatrów. Widzowie będą mogli bezpłatnie zobaczyć repertuarowe spektakle.

61. Jazz nad Odrą - program

61. Jazz nad Odrą - program

Kilkanaście koncertów z udziałem uznanych muzyków jazzowych z Polski i zza granicy znalazło się w programie, który zaprezentuje 61.