„Cóż wiesz o pięknem? Kształtem jest Miłości”, pisał Norwid. Z kolei Oscar Wilde podkreślał, że „nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić”, Hipokrates powtarzał zaś, że „sztuka trwa długo, życie krótko”.

Czym bylibyśmy, nie korzystając z dobrodziejstwa kultury i sztuki? Czym bylibyśmy, nie znając życia największych artystów? Nie pamiętając o najważniejszych dziełach? Nie widząc najpiękniejszych prac i nie słysząc najwybitniejszych melodii? Sztuka dzieje się ciągle dokoła nas.

Sztuka w życiu człowieka jest od zawsze, ale nie zawsze jest przez nas dobrze wykorzystywana. Niekiedy jest spychana na boczny tor. Niekiedy mało doceniana, gdy wiemy o niej zbyt mało. Ale gdy już po nią sięgniemy, zaczynamy rozumieć jej istotę. 

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. 

„Kultura Najważniejsza” jest miejscem, w którym można przenieść się w inny zakątek świata. Poznać kolejnego artystę, dowiedzieć się o jego życiu, o jego dorobku twórczym. To miejsce, w którym publikacje zawsze znajdą swojego odbiorcę, są idealnie przygotowane – zarówno dla tego, który dopiero uczy się korzystać ze sztuki, jak i tego, który kocha ją i docenia od zawsze.

W naszym newsletterze „Kultura Najważniejsza” polecamy także premiery teatralne. Proponujemy Państwu to, co po prostu trzeba zobaczyć. Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

„Kultura Najważniejsza” jest miejscem, w którym można przenieść się w inny zakątek świata. Poznać kolejnego artystę, dowiedzieć się o jego życiu, o jego dorobku twórczym.

Polecamy również światowe wystawy, na które warto zarezerwować weekend i kupić bilet lotniczy. Piszemy nie tylko o samych dziełach, ale także o ich odbiorze, o psychologii sztuki – podstawach estetycznych i filozofii, która nadaje dziełom głębszy wyraz poza czasem i miejscem, w którym powstały. Warto nie tylko czytać przed wyprawą, ale i później podzielić się swoimi wrażeniami. 

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. Wiemy o problemach z zapisaniem się na poszczególne wydarzenia czy kupieniem biletu. Zawsze proponujemy te imprezy, na które są miejsca i bilety. Śledzimy zapowiedzi, na które sprzedaż biletów dopiero się rozpocznie, tak aby każdy zainteresowany mógł zapisać w swoim kalendarzu datę i spokojnie czekać.

Jednak czym byłyby wieczór filmowy, popołudnie w towarzystwie ulubionej płyty czy powrót do domu po wyjątkowym spektaklu w teatrze lub dobrym filmie w kinie bez zadbania o doznania smakowe? O tym także pomyśleliśmy i w każdym newsletterze proponujemy, gdzie warto wybrać się w podróż kulinarną. Proponujemy dania z różnych zakątków świata. Zarówno te proste i tanie, jak i ekskluzywne, które przeniosą nas do sfery luksusu i będą wymagać większych nakładów. Tego wszystkiego dowiedzą się Państwo, czytając newsletter „Kultura Najważniejsza”.

Wraz z zespołem działu „Kultura Najważniejsza” mamy nadzieję, że odnajdą tu Państwo to, co najważniejsze w świecie kultury. Wierzymy, że wspólnie uda nam się lepiej dostrzec piękno sztuki, przypomnieć o niej, zafascynować się nią na nowo, odkrywać współczesne trendy, dać się zaskoczyć, wrócić do klasyki, po prostu czerpać z niej jak najwięcej. 

Zapraszamy do śledzenia „Kultury Najważniejszej” i zapisania się do bezpłatnego newslettera! [LINK]

Redakcja „Wszystko co Najważniejsze”

Premiera „Putin’s Playground” Konrada Szołajskiego

Premiera „Putin’s Playground” Konrada Szołajskiego

Ten film pełni rolę wykraczającą poza standard polskiego dokumentu – powiedział Konrad Szołajski, reżyser filmu „Putin’s Playground”. „Chcę, żeby zadziałał jak dzwonek alarmowy, zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo, które nie wszyscy dostrzegają, a wielu lekceważy” – dodał.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego dla Fernandy Melcho

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego dla Fernandy Melcho

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego trafiła do Fernandy Melchor – jury wyróżniło zbiór jej reportaży literackich „To nie jest Miami”. Wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas sobotniej gali w warszawskim Teatrze Studio.

Megalopolis Francisa Forda Coppoli - rozczarowanie Cannes

Megalopolis Francisa Forda Coppoli - rozczarowanie Cannes

„Megalopolis” to meganuda, chaos i fatalna gra aktorska. Niewielu marzy tak odważnie jak Francis Ford Coppola, ale wiele jego wizji jest skazanych na porażkę – oceniają krytycy nowy film twórcy „Czasu apokalipsy”. Ich zdaniem „dzieło życia” amerykańskiego twórcy nie ma większych szans na canneńską Złotą Palmę.

Dziewczyna z igłą - film z wielkimi nadziejami

Dziewczyna z igłą - film z wielkimi nadziejami

„Dziewczyna z igłą” to jednoznaczny i urzekający triumf; film z potencjałem na nagrody, który przyciąga uwagę świetnymi występami aktorskimi i czarno-białą estetyką – piszą krytycy o nowym obrazie Magnusa von Horna, pokazanym w konkursie głównym 77. festiwalu w Cannes.

Meryl Streep ze Złotą Palmą 2024

Meryl Streep ze Złotą Palmą 2024

Trzykrotna laureatka Oscara Meryl Streep odebrała Honorową Złotą Palmę podczas gali otwarcia 77. festiwalu w Cannes. „Kiedy 35 lat temu przyjechałam tu po raz pierwszy, sądziłam, że moja kariera się kończy” – przyznała. Przypominamy sylwetkę aktorki.

Festiwal w Cannes - program i faworyci

Festiwal w Cannes - program i faworyci

„Megalopolis” Francisa Forda Coppoli, „Parthenope” Paolo Sorrentino, „Kinds of Kindness” Yorgosa Lanthimosa, nakręcona z polskim udziałem „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna – 14 kwietnia startuje 77. festiwal w Cannes.

Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie

Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie

Muzykę żydowską a także inspirowaną kulturą i religią Żydów będzie można usłyszeć podczas Festiwalu Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie (Podlaskie). Koncerty będą odbywać się w Wielkiej Synagodze, rozpoczną się 12 maja wieczorem.

Sakura – festiwal poświęcony kulturze Japonii we Wrocławiu

Sakura – festiwal poświęcony kulturze Japonii we Wrocławiu

Spektakle tańca buto, wykłady poświęcone teatrowi no, wystawy sztuki japońskiej oraz przegląd filmów z kraju kwitnącej wiśni to cześć atrakcji rozpoczynającego się w ]w Instytucie Grotowskiego festiwalu Sakura. Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

7 maja odbyła konferencja online Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. 8 maja rozpocznie się XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym roku kierujemy nasze działania przede wszystkim do najmłodszych czytelników – powiedziała przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dr Barbara Budyńska.

I Festiwal Musica Sacra w Warszawie

I Festiwal Musica Sacra w Warszawie

Podczas długiego weekendu majowego w stolicy odbędzie się I Festiwal Musica Sacra. W programie m.in. „Ciemne jutrznie” François Couperina. Koncerty będą się odbywały w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze.

60. Jazz nad Odrą

60. Jazz nad Odrą

Galą, na której zostaną ogłoszeni laureaci konkursu „Indywidualność Jazzowa im. Wojtka Siwka”, rozpocznie się we 60. Festiwal Jazz nad Odrą. Podczas imprezy odbędzie się kilkanaście koncertów, na których wystąpią muzycy polskiej i światowej sceny jazzowej.

90 lat temu urodził się Jan Kobuszewski

90 lat temu urodził się Jan Kobuszewski

Był jednym z najdoskonalej wypowiadających słowa aktorem; słowo w jego ustach zyskiwało na smaku. A charakterystyczną mimiką sprawiał, że każde jego zdanie mogło być osobnym utworem literackim – mówi prof. Jerzy Bralczyk. 19 kwietnia 1934 r. urodził się Jan Kobuszewski.