

Koncert muzyki Kaczmarka w Filharmonii Narodowej
Zdobywając w 2005 roku Oscara za muzykę do „Marzyciela”, Jan A.P. Kaczmarek przeszedł do historii sztuki filmowej – powiedział dyrektor NCK prof. Robert Wiśniewski. Koncert muzyki Kaczmarka odbędzie się 4 grudnia 2023 roku o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej.

„Korepetycje z miłości" w Teatrze Powszechnym w Łodzi
Napisaną przez francuską aktorkę i pisarkę Flavię Costę sztukę „Korepetycje z miłości” będzie można oglądać od soboty w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Komedię opowiadającą historię przeżywającego kryzys dojrzałego małżeństwa wyreżyserował Sławomir Narloch.

„Fototeka Pałacu Saskiego" - kampania dokumentująca Pałac Saski przed jego zburzeniem
Chcemy stworzyć jak największą bazę zdjęć ukazujących Pałac Saski przed jego zburzeniem. Oprócz waloru dokumentacyjnego zdjęcia będą pomoce także przy odbudowie detali pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – mówi rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński. Ruszyła kampania „Fototeka Pałacu Saskiego”.

„Nic piękniejszego nad niebo” - koncert poświęcony Mikołajowi Kopernikowi w Carnegie Hall
„Nic piękniejszego nad niebo” to tytuł poświęconego Mikołajowi Kopernikowi wtorkowego koncertu w prestiżowej Carnegie Hall. Wypełniły go m.in. utwory skomponowane specjalnie z tej okazji. Wśród wykonawców min. bas Krzysztof Bączyk oraz sopranistka Sydney Baedke.

„Fredro. Rok Jubileuszowy" w Teatrze Narodowym
W spektaklu przeprowadzamy sąd nad Fredrą, jego twórczością i nad tymi, którzy po drodze go wykończyli; opowiadamy również o tych, którzy opowiadali się za nim – mówi dyrektor artystyczny Teatru Narodowego, reżyser przedstawienia „Fredro. Rok Jubileuszowy”.

Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego we Wrocławiu
Po trzech latach przerwy wraca do Wrocławia Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego. Dla widzów wybrano filmy niemające polskiej dystrybucji, ale nagradzane na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Wenecji, i doceniane przez krytyków.

Rewolucyjne zmiany w Galerii Uffizi we Florencji
„Nie chcemy być nudnym muzeum, przykrytym kurzem; jesteśmy nowoczesną placówką, w której pozwalamy robić selfie i tańczyć przed dziełami sztuki” – mówi dyrektor Galerii Uffizi we Florencji Eike Schmidt. Za sukces uważa on to, że arcydzieła Botticellego, Leonarda da Vinci, Rafaela i Michała Anioła przychodzi oglądać rekordowa liczba młodzieży. Schmidt opowiedział też o swym zaangażowaniu w utworzenie muzeum Igora Mitoraja w Pietrasanta.

31. Targi Książki Historycznej w Warszawie
Targi Książki Historycznej to wielkie święto, a także moment refleksji nad kondycją rynku książki historycznej w Polsce – mówi Waldemar Michalski, prezes Fundacji Historia i Kultura, jeden z organizatorów wydarzenia. Targi będą się odbywać w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie od 30 listopada do 3 grudnia 2023.

Koncert polskiej muzyki klasycznej w Nowym Jorku
Utwory Chopina, Moniuszki, i Paderewskiego rozbrzmiały 26 litopada w Nowym Yorku, gdzie odbył się koncert polskiej muzyki klasycznej. W nowojorskim Kaufman Music Center na Manhattanie utwory prezentowali je m.in. pianistka Kate Liu oraz tenor Piotr Buszewski.

„Sztuka wobec przemysłu” w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Wybrane dzieła z tworzonej przez kilkadziesiąt lat, a należącej dziś do chorzowskiego Muzeum Hutnictwa kolekcji sztuki podejmującej temat przemysłu, umieściła placówka na wystawie czasowej. Są wśród nich obrazy Tadeusza Popiela, Adolpha von Menzla czy Jerzego Dudy-Gracza.

Wystawa „Kolejki PRL” w Obornikach
„Kolejki PRL” to wystawa zabawek, którymi w PRL bawili się mali miłośnicy pociągów, pokaz kolejek w różnej skali oraz przejażdżki kolejką lilipucią to atrakcje święta kolejarzy w Obornikach (Wielkopolskie). Imprezę zorganizowało stowarzyszenie Nadwarciańska Kolej Drezynowa.

Jong-Jie Yin wygrał XI Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga
23-letni Chińczyk Jong-Jie Yin wygrał XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, rozstrzygnięty w piątek w Katowicach. Drugie miejsce zajął urodzony w Rosji niemiecki dyrygent Siergiej Simakov, a trzeci był reprezentujący Izrael Michaił Mering.

Koncert oratoryjny podczas Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie
III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Te Deum Krzysztofa Pendereckiego są w programie Koncertu nadzwyczajnego, oratoryjnego, który odbędzie się 24 listopada w Filharmonii Narodowej w ramach Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego.

Fidiasz - wystawa w Rzymie
Twórczości Fidiasza- najwybitniejszego przedstawiciela greckiej rzeźby starożytnej okresu klasycznego poświęcona jest wystawa, którą można od piątku oglądać w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie. Na wystawie , otwartej do 5 maja 2024 przyszłego roku zgromadzono bezcenne eksponaty, dokumenty i prace pochodzące z najważniejszych placówek muzealnych we Włoszech i w innych krajów.

Bonaparte jest zagadką w historii Europy - Ridley Scott
Odwaga i intuicja Napoleona Bonapartego zasługują na podziw. Ale z drugiej strony, patrząc na liczbę osób, które poległy w walkach w ciągu jego kariery, trzeba też mieć na to inne określenie. Z pewnością cesarz Francuzów jest zagadką w historii Europy – podkreślił Ridley Scott reż filmu „Napoleon” z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowej.

Anne-Sophie Mutter uczci pamięć Krzysztofa Pendereckiego
Anne-Sophie Mutter, jedna z najwybitniejszych skrzypaczek wystąpi wraz z Orkiestrą Symfoniczną FN pod dyrekcją Andrzeja Boreyki w czwartkowy wieczór 23 listopada 2023 roku w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Koncert w ramach Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego jest dedykowany wielkiemu kompozytorowi i dyrygentowi w 90. rocznicę urodzin.

X Dni Kultury Polskiej w Wilnie
Spektaklem dla dzieci „Awantura w mollDurze” w wykonaniu Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury rozpoczęły się w czwartek przed południem w Wilnie X Dni Kultury Polskiej. W ramach sześciu dni festiwalu, którego organizatorem jest Dom Kultury Polskiej w Wilnie (DKP), zaplanowano 14 wydarzeń – koncerty, spektakle dla dzieci i dorosłych, przegląd filmowy, dyskusje.

„Kredyt" w Teatrze Bagatela
„Kredyt” w Teatrze Bagatela jest jednocześnie komedią i tragedią, sztuką o finansach i miłości, ale też o przewrotności słowa – mówią o spektaklu jego twórcy. Premiera dwuosobowej sztuki na podstawie tekstu katalońskiego dramatopisarza Jordiego Galcerana w sobotę na kameralnej scenie Teatru Bagatela.

Wystawa „Prawobrzeżne” w Muzeum Warszawskiej Pragi
Losy dziewięciu wyjątkowych kobiet związanych z prawobrzeżną Warszawą; nauczycielek, badaczek, społecznic, prekursorek zmian są przedstawione na nowej wystawie pt. „Prawobrzeżne” w Muzeum Warszawskiej Pragi.

„Otello" w Teatrze Wielkim w Poznaniu
Operę „Otello” Giuseppe Verdiego w reżyserii Davida Pountney’a i pod kierownictwem muzycznym Jacka Kaspszyka zaprezentuje w sobotę Teatr Wielki w Poznaniu.