„Cóż wiesz o pięknem? Kształtem jest Miłości”, pisał Norwid. Z kolei Oscar Wilde podkreślał, że „nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić”, Hipokrates powtarzał zaś, że „sztuka trwa długo, życie krótko”.

Czym bylibyśmy, nie korzystając z dobrodziejstwa kultury i sztuki? Czym bylibyśmy, nie znając życia największych artystów? Nie pamiętając o najważniejszych dziełach? Nie widząc najpiękniejszych prac i nie słysząc najwybitniejszych melodii? Sztuka dzieje się ciągle dokoła nas.

Sztuka w życiu człowieka jest od zawsze, ale nie zawsze jest przez nas dobrze wykorzystywana. Niekiedy jest spychana na boczny tor. Niekiedy mało doceniana, gdy wiemy o niej zbyt mało. Ale gdy już po nią sięgniemy, zaczynamy rozumieć jej istotę. 

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. 

„Kultura Najważniejsza” jest miejscem, w którym można przenieść się w inny zakątek świata. Poznać kolejnego artystę, dowiedzieć się o jego życiu, o jego dorobku twórczym. To miejsce, w którym publikacje zawsze znajdą swojego odbiorcę, są idealnie przygotowane – zarówno dla tego, który dopiero uczy się korzystać ze sztuki, jak i tego, który kocha ją i docenia od zawsze.

W naszym newsletterze „Kultura Najważniejsza” polecamy także premiery teatralne. Proponujemy Państwu to, co po prostu trzeba zobaczyć. Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

„Kultura Najważniejsza” jest miejscem, w którym można przenieść się w inny zakątek świata. Poznać kolejnego artystę, dowiedzieć się o jego życiu, o jego dorobku twórczym.

Polecamy również światowe wystawy, na które warto zarezerwować weekend i kupić bilet lotniczy. Piszemy nie tylko o samych dziełach, ale także o ich odbiorze, o psychologii sztuki – podstawach estetycznych i filozofii, która nadaje dziełom głębszy wyraz poza czasem i miejscem, w którym powstały. Warto nie tylko czytać przed wyprawą, ale i później podzielić się swoimi wrażeniami. 

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. Wiemy o problemach z zapisaniem się na poszczególne wydarzenia czy kupieniem biletu. Zawsze proponujemy te imprezy, na które są miejsca i bilety. Śledzimy zapowiedzi, na które sprzedaż biletów dopiero się rozpocznie, tak aby każdy zainteresowany mógł zapisać w swoim kalendarzu datę i spokojnie czekać.

Jednak czym byłyby wieczór filmowy, popołudnie w towarzystwie ulubionej płyty czy powrót do domu po wyjątkowym spektaklu w teatrze lub dobrym filmie w kinie bez zadbania o doznania smakowe? O tym także pomyśleliśmy i w każdym newsletterze proponujemy, gdzie warto wybrać się w podróż kulinarną. Proponujemy dania z różnych zakątków świata. Zarówno te proste i tanie, jak i ekskluzywne, które przeniosą nas do sfery luksusu i będą wymagać większych nakładów. Tego wszystkiego dowiedzą się Państwo, czytając newsletter „Kultura Najważniejsza”.

Wraz z zespołem działu „Kultura Najważniejsza” mamy nadzieję, że odnajdą tu Państwo to, co najważniejsze w świecie kultury. Wierzymy, że wspólnie uda nam się lepiej dostrzec piękno sztuki, przypomnieć o niej, zafascynować się nią na nowo, odkrywać współczesne trendy, dać się zaskoczyć, wrócić do klasyki, po prostu czerpać z niej jak najwięcej. 

Zapraszamy do śledzenia „Kultury Najważniejszej” i zapisania się do bezpłatnego newslettera! [LINK]

Redakcja „Wszystko co Najważniejsze”

Koncert muzyki Kaczmarka w Filharmonii Narodowej

Koncert muzyki Kaczmarka w Filharmonii Narodowej

Zdobywając w 2005 roku Oscara za muzykę do „Marzyciela”, Jan A.P. Kaczmarek przeszedł do historii sztuki filmowej – powiedział dyrektor NCK prof. Robert Wiśniewski. Koncert muzyki Kaczmarka odbędzie się 4 grudnia 2023 roku o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej.

„Korepetycje z miłości" w Teatrze Powszechnym w Łodzi

„Korepetycje z miłości" w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Napisaną przez francuską aktorkę i pisarkę Flavię Costę sztukę „Korepetycje z miłości” będzie można oglądać od soboty w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Komedię opowiadającą historię przeżywającego kryzys dojrzałego małżeństwa wyreżyserował Sławomir Narloch.

„Fredro. Rok Jubileuszowy" w Teatrze Narodowym

„Fredro. Rok Jubileuszowy" w Teatrze Narodowym

W spektaklu przeprowadzamy sąd nad Fredrą, jego twórczością i nad tymi, którzy po drodze go wykończyli; opowiadamy również o tych, którzy opowiadali się za nim – mówi dyrektor artystyczny Teatru Narodowego, reżyser przedstawienia „Fredro. Rok Jubileuszowy”.

Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego we Wrocławiu

Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego we Wrocławiu

Po trzech latach przerwy wraca do Wrocławia Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego. Dla widzów wybrano filmy niemające polskiej dystrybucji, ale nagradzane na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Wenecji, i doceniane przez krytyków.

Rewolucyjne zmiany w Galerii Uffizi we Florencji

Rewolucyjne zmiany w Galerii Uffizi we Florencji

„Nie chcemy być nudnym muzeum, przykrytym kurzem; jesteśmy nowoczesną placówką, w której pozwalamy robić selfie i tańczyć przed dziełami sztuki” – mówi dyrektor Galerii Uffizi we Florencji Eike Schmidt. Za sukces uważa on to, że arcydzieła Botticellego, Leonarda da Vinci, Rafaela i Michała Anioła przychodzi oglądać rekordowa liczba młodzieży. Schmidt opowiedział też o swym zaangażowaniu w utworzenie muzeum Igora Mitoraja w Pietrasanta.

31. Targi Książki Historycznej w Warszawie

31. Targi Książki Historycznej w Warszawie

Targi Książki Historycznej to wielkie święto, a także moment refleksji nad kondycją rynku książki historycznej w Polsce – mówi Waldemar Michalski, prezes Fundacji Historia i Kultura, jeden z organizatorów wydarzenia. Targi będą się odbywać w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie od 30 listopada do 3 grudnia 2023.

Koncert polskiej muzyki klasycznej w Nowym Jorku

Koncert polskiej muzyki klasycznej w Nowym Jorku

Utwory Chopina, Moniuszki, i Paderewskiego rozbrzmiały 26 litopada w Nowym Yorku, gdzie odbył się koncert polskiej muzyki klasycznej. W nowojorskim Kaufman Music Center na Manhattanie utwory prezentowali je m.in. pianistka Kate Liu oraz tenor Piotr Buszewski.

„Sztuka wobec przemysłu” w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

„Sztuka wobec przemysłu” w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Wybrane dzieła z tworzonej przez kilkadziesiąt lat, a należącej dziś do chorzowskiego Muzeum Hutnictwa kolekcji sztuki podejmującej temat przemysłu, umieściła placówka na wystawie czasowej. Są wśród nich obrazy Tadeusza Popiela, Adolpha von Menzla czy Jerzego Dudy-Gracza.

Wystawa „Kolejki PRL” w Obornikach

Wystawa „Kolejki PRL” w Obornikach

„Kolejki PRL” to wystawa zabawek, którymi w PRL bawili się mali miłośnicy pociągów, pokaz kolejek w różnej skali oraz przejażdżki kolejką lilipucią to atrakcje święta kolejarzy w Obornikach (Wielkopolskie). Imprezę zorganizowało stowarzyszenie Nadwarciańska Kolej Drezynowa.

Fidiasz - wystawa w Rzymie

Fidiasz - wystawa w Rzymie

Twórczości Fidiasza- najwybitniejszego przedstawiciela greckiej rzeźby starożytnej okresu klasycznego poświęcona jest wystawa, którą można od piątku oglądać w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie. Na wystawie , otwartej do 5 maja 2024 przyszłego roku zgromadzono bezcenne eksponaty, dokumenty i prace pochodzące z najważniejszych placówek muzealnych we Włoszech i w innych krajów.

Bonaparte jest zagadką w historii Europy - Ridley Scott

Bonaparte jest zagadką w historii Europy - Ridley Scott

Odwaga i intuicja Napoleona Bonapartego zasługują na podziw. Ale z drugiej strony, patrząc na liczbę osób, które poległy w walkach w ciągu jego kariery, trzeba też mieć na to inne określenie. Z pewnością cesarz Francuzów jest zagadką w historii Europy – podkreślił Ridley Scott reż filmu „Napoleon” z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowej.

Anne-Sophie Mutter uczci pamięć Krzysztofa Pendereckiego

Anne-Sophie Mutter uczci pamięć Krzysztofa Pendereckiego

Anne-Sophie Mutter, jedna z najwybitniejszych skrzypaczek wystąpi wraz z Orkiestrą Symfoniczną FN pod dyrekcją Andrzeja Boreyki w czwartkowy wieczór 23 listopada 2023 roku w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Koncert w ramach Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego jest dedykowany wielkiemu kompozytorowi i dyrygentowi w 90. rocznicę urodzin.

X Dni Kultury Polskiej w Wilnie

X Dni Kultury Polskiej w Wilnie

Spektaklem dla dzieci „Awantura w mollDurze” w wykonaniu Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury rozpoczęły się w czwartek przed południem w Wilnie X Dni Kultury Polskiej. W ramach sześciu dni festiwalu, którego organizatorem jest Dom Kultury Polskiej w Wilnie (DKP), zaplanowano 14 wydarzeń – koncerty, spektakle dla dzieci i dorosłych, przegląd filmowy, dyskusje.

„Kredyt" w Teatrze Bagatela

„Kredyt" w Teatrze Bagatela

„Kredyt” w Teatrze Bagatela jest jednocześnie komedią i tragedią, sztuką o finansach i miłości, ale też o przewrotności słowa – mówią o spektaklu jego twórcy. Premiera dwuosobowej sztuki na podstawie tekstu katalońskiego dramatopisarza Jordiego Galcerana w sobotę na kameralnej scenie Teatru Bagatela.

„Otello" w Teatrze Wielkim w Poznaniu

„Otello" w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Operę „Otello” Giuseppe Verdiego w reżyserii Davida Pountney’a i pod kierownictwem muzycznym Jacka Kaspszyka zaprezentuje w sobotę Teatr Wielki w Poznaniu.