Edgar Allan Poe mistrz Gombrowicza
7 października 1849 r. zmarł Edgar Allan Poe. Był jednym z największych twórców w dziejach amerykańskiej literatury.
Nagrody miesięcznika Teatr - lista nagrodzonych
W sezonie teatralnym 2023/2024 Agata Kulesza i Mariusz Benoit otrzymali Nagrody miesięcznika Teatr za najlepsze kreacje.
Premiera cybermusicalu Pilot i Mały Książę
Światowa premiera cybermusicalu „Pilot i Mały Książę” odbędzie się 5 października na scenie Katowic Miasta Ogrodów.
Nie trzeba było tego mówić – w Teatrze Powszechnym w Łodzi
Bardzo zależy mi, aby czas modernizacji teatru nie zmienił naszej codzienności. Na nasze przymierze z widownią pracowaliśmy bardzo długo, remont nie powinien stać się przeszkodą; chcielibyśmy zachować intensywność grania i premier – powiedziała dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.
Pianoforte - polski film z nominacją do International Emmy Awards
Pełnometrażowy film dokumentalny „Pianoforte” w reż. Jakuba Piątka i produkcji Macieja Kubickiego, został nominowany do nagrody Emmy.
Filharmonia Krakowska - nowy sezon, co w programie?
Świętem wiosny Igora Strawińskiego i Harnasiami op. 55 Karola Szymanowskiego w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą ich szefa artystycznego Alexandra Humali 20 i 21 września Filharmonia Krakowska zainauguruje jubileuszowy 80. sezon artystyczny Całkowicie nowa przestrzeń w której zabrzmią koncerty Jak zauważył Mateusz Prendota, dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej koncerty inauguracyjne wpisują się jednocześnie w piątą edycję trwającego obecnie Festiwalu Szymanowski / Polska / Świat. Według przedstawicieli krakowskiej placówki jubileuszowy sezon wypełnią znakomite dzieła i wykonawcy – m.in. Święto…
Wystawa Jak Rembrandt… – grafika Jana Piotra Norblina
Próbował dotknąć granicy medium – powiedział dr Paweł Ignaczak, kurator wystawy „Jak Rembrandt… – grafika Jana Piotra Norblina”
Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy -program
Melodie w aranżacjach i wykonaniu muzyków jazzowych usłyszy publiczność, która odwiedzi 15. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy.
Sinfonia Iuventus rozpoczyna nowy sezon koncertowy
7 września koncertem z utworami Ludomira Różyckiego, Gustava Mahlera i Richarda Straussa Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zainauguruje nowy sezon. „Chcemy, by w tym roku jeszcze pełniej wybrzmiało hasło naszej orkiestry: Energia młodości!” – powiedział kierownik orkiestry Norbert Twórczyński.
50 lat temu "Potop" trafił na ekrany
2 września 1974 roku w warszawskim szerokoformatowym kinie „Relax” swoją premierę miał film„Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Finał 7 edycji festiwalu Dziedziniec Kultury
Na scenie wydarzenia „Dziedziniec Kultury” wystąpi Masecki Trio. Zagra i zaśpiewa m.in. ulubione bolera meksykańskie w formie klasycznego tria.
Katowice - miasto neonów
Neony w PRL miały przykryć szarość i niedobory w miastach. To była namiastka kolorów tamtej rzeczywistości – powiedział Dominik Tokarski, założyciel fundacji Neon Katowice, która zajmuje się naprawianiem starych neonów. Jak dodał, neony budzą wspomnienia, są też ważną lekcją o estetyce miasta.
„Czas Apokalipsy” w wersji reżyserskiej 2024
23 sierpnia do kin trafi wersja reżyserska kultowego filmu wojennego Francisa Forda Coppoli „Czas Apokalipsy”. Polacy po raz pierwszy będą mieć okazję zobaczyć ostateczną wersję produkcji.
Przeminęło z wiatrem - kulisy powstania powieści
75 lat temu, 16 sierpnia 1949 r. zmarła Margaret Mitchell – amerykańska pisarka, laureatka Nagrody Pulitzera za powieść „Przeminęło z wiatrem”, której ekranizacja uznawana jest do dzisiaj za jedną z najbardziej legendarnych w historii kina.
Gdański festiwal "Pociąg do Miasta" - program
Główną ideą festiwalu „Pociąg do Miasta” jest pokazywanie spektakli teatralnych – na co dzień prezentowanych w bezpiecznej przestrzeni sceny – w miejscach nieteatralnych, nieprzewidywalnych, otwartych i mniej bezpiecznych – powiedział Grzegorz Kujawiński z Teatru Gdynia Główna.
Franciszek Duszeńko patronem roku 2025
Założenia pomnikowe autorstwa Franciszka Duszeńki, m.in. Pomnik Ofiar Obozu Zagłady w Treblince oraz pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku, stały się punktami przełomowymi dla rozwoju sztuki pomnikowej. Sejm ustanowił, że Franciszek Duszeńko będzie patronem roku 2025.
Startuje Podlaskie Kino Plenerowe
W 14 podlaskich miejscowościach odbędą się tegoroczne seanse w ramach cyklu Podlaskie Kino Plenerowe, które startuje 18 lipca w Sokółce. Wśród propozycji będą filmy dla dzieci, całych rodzin, a także dorosłych.
Smyczki na Wojciechu – koncerty w zabytkowym, drewnianym kościele z XV w.
Koncertem Kwartetu Galicyjskiego, słynącego z łączenia muzyki klasycznej i ludowej, w piątek wieczorem w Krośnie rozpocznie się cykl „Smyczki na Wojciechu”. Te letnie koncerty odbywać się będą do 6 września w zabytkowym, drewnianym kościółku z XV w., pw. św. Wojciecha.
Festiwal Podlasie SlowFest 2024
20 wydarze złożą się na rozpoczynający się 11 lipca festiwal Podlasie SlowFest, który w tym roku zagości w trzech miejscach.
Warsaw Summer Jazz Days 2024 - program
Amerykański muzyk, multiinstrumentalista i saksofonista altowy John Zorn, uważany za jedną z najważniejszych postaci współczesnego jazzu, wystąpi 5 lipca na festiwalu Warsaw Summer Jazz Days.
Festiwal Łódź Czterech Kultur
Tegoroczna, 23. edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur po raz pierwszy odbędzie się pod nową nazwą – Łódź Wielu Kultur. W jej programie zaplanowano szereg wydarzeń z dziedziny teatru, performensu, filmu, literatury, muzyki, sztuk wizualnych oraz różne formy artystycznego aktywizmu.
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza - znamy nominacje
Iwona Bassa, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Groniec, Barbara Klicka i Aleksandra Tarnowska to autorzy nominowani w tym roku do nagrody – poinformowało Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawane jest za debiut prozatorski.
Przegląd filmowy "Pod wspólnym niebem" - szczegóły
Centrum Myśli Jana Pawła II zainauguruje 10 lipca trzecią edycję przeglądu filmowego „Pod wspólnym niebem”. W każdą środę do 4 września na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej widzowie będą mogli oglądać filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu i z Indii.
Dinozaury atakują w Muzeum Ziemi w Warszawie
Odlew szkieletu wielkiego drapieżnego dinozaura – tarbozaura, a także unikatowe zdjęcia dokumentujące to jak dinozaury odkrywano 60 lat temu przez polsko-mongolski zespół – będzie można zobaczyć na nowej wystawie stałej w Muzeum Ziemi w Warszawie,
Panorama Racławicka - 130 rocznica obrazu Wojciecha Kossaka i Jana Styki
5 czerwca 1894 r. we Lwowie wystawiona została Panorama Racławicka. Okazją były uroczystości stulecia zwycięstwa nad Rosjanami i Powszechna Wystawa Krajowa. W 1946 r. – zgodnie z wolą Stalina – obraz stał się „darem narodu ukraińskiego” dla Polski, którego władze PRL przez 40 lat nie chciały pokazywać publicznie.
Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu
Spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami, dyskusje i wykłady poświęcone literaturze i kryminalistyce oraz przyznanie Nagrody Wielkiego Kalibru – takim programem może pochwalić się wrocławski Międzynarodowy Festiwal Kryminału .
Premiera „Putin’s Playground” Konrada Szołajskiego
Ten film pełni rolę wykraczającą poza standard polskiego dokumentu – powiedział Konrad Szołajski, reżyser filmu „Putin’s Playground”. „Chcę, żeby zadziałał jak dzwonek alarmowy, zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo, które nie wszyscy dostrzegają, a wielu lekceważy” – dodał.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego dla Fernandy Melcho
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego trafiła do Fernandy Melchor – jury wyróżniło zbiór jej reportaży literackich „To nie jest Miami”. Wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas sobotniej gali w warszawskim Teatrze Studio.
Olga Boznańska, Stefan Żeromski, Antoni Słonimski wśród propozycji patronów roku 2025
Podczas posiedzenia sejmowej Komisja Kultury i Środków Przekazu przedstawiono wnioski dotyczące ustanowienia roku 2025 rokiem osoby lub wydarzenia. Jest to m.in Stefan Żeromski. Dyskusja zakończyła się głosowaniem, w wyniku którego wybrano propozycje patronów roku 2025.
Megalopolis Francisa Forda Coppoli - rozczarowanie Cannes
„Megalopolis” to meganuda, chaos i fatalna gra aktorska. Niewielu marzy tak odważnie jak Francis Ford Coppola, ale wiele jego wizji jest skazanych na porażkę – oceniają krytycy nowy film twórcy „Czasu apokalipsy”. Ich zdaniem „dzieło życia” amerykańskiego twórcy nie ma większych szans na canneńską Złotą Palmę.
Dziewczyna z igłą - film z wielkimi nadziejami
„Dziewczyna z igłą” to jednoznaczny i urzekający triumf; film z potencjałem na nagrody, który przyciąga uwagę świetnymi występami aktorskimi i czarno-białą estetyką – piszą krytycy o nowym obrazie Magnusa von Horna, pokazanym w konkursie głównym 77. festiwalu w Cannes.
Meryl Streep ze Złotą Palmą 2024
Trzykrotna laureatka Oscara Meryl Streep odebrała Honorową Złotą Palmę podczas gali otwarcia 77. festiwalu w Cannes. „Kiedy 35 lat temu przyjechałam tu po raz pierwszy, sądziłam, że moja kariera się kończy” – przyznała. Przypominamy sylwetkę aktorki.
Festiwal w Cannes - program i faworyci
„Megalopolis” Francisa Forda Coppoli, „Parthenope” Paolo Sorrentino, „Kinds of Kindness” Yorgosa Lanthimosa, nakręcona z polskim udziałem „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna – 14 kwietnia startuje 77. festiwal w Cannes.
Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie
Muzykę żydowską a także inspirowaną kulturą i religią Żydów będzie można usłyszeć podczas Festiwalu Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie (Podlaskie). Koncerty będą odbywać się w Wielkiej Synagodze, rozpoczną się 12 maja wieczorem.
Zmarł reżyser Roger Corman – „król filmów klasy B"
W wieku 98 lat zmarł w czwartek w swym domu w Santa Monica w Kalifornii amerykański reżyser Roger Corman, nazywany „królem filmów klasy B” – poinformowała rodzina reżysera.