„Cóż wiesz o pięknem? Kształtem jest Miłości”, pisał Norwid. Z kolei Oscar Wilde podkreślał, że „nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić”, Hipokrates powtarzał zaś, że „sztuka trwa długo, życie krótko”.

Czym bylibyśmy, nie korzystając z dobrodziejstwa kultury i sztuki? Czym bylibyśmy, nie znając życia największych artystów? Nie pamiętając o najważniejszych dziełach? Nie widząc najpiękniejszych prac i nie słysząc najwybitniejszych melodii? Sztuka dzieje się ciągle dokoła nas.

Sztuka w życiu człowieka jest od zawsze, ale nie zawsze jest przez nas dobrze wykorzystywana. Niekiedy jest spychana na boczny tor. Niekiedy mało doceniana, gdy wiemy o niej zbyt mało. Ale gdy już po nią sięgniemy, zaczynamy rozumieć jej istotę. 

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. 

„Kultura Najważniejsza” jest miejscem, w którym można przenieść się w inny zakątek świata. Poznać kolejnego artystę, dowiedzieć się o jego życiu, o jego dorobku twórczym. To miejsce, w którym publikacje zawsze znajdą swojego odbiorcę, są idealnie przygotowane – zarówno dla tego, który dopiero uczy się korzystać ze sztuki, jak i tego, który kocha ją i docenia od zawsze.

W naszym newsletterze „Kultura Najważniejsza” polecamy także premiery teatralne. Proponujemy Państwu to, co po prostu trzeba zobaczyć. Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

„Kultura Najważniejsza” jest miejscem, w którym można przenieść się w inny zakątek świata. Poznać kolejnego artystę, dowiedzieć się o jego życiu, o jego dorobku twórczym.

Polecamy również światowe wystawy, na które warto zarezerwować weekend i kupić bilet lotniczy. Piszemy nie tylko o samych dziełach, ale także o ich odbiorze, o psychologii sztuki – podstawach estetycznych i filozofii, która nadaje dziełom głębszy wyraz poza czasem i miejscem, w którym powstały. Warto nie tylko czytać przed wyprawą, ale i później podzielić się swoimi wrażeniami. 

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. Wiemy o problemach z zapisaniem się na poszczególne wydarzenia czy kupieniem biletu. Zawsze proponujemy te imprezy, na które są miejsca i bilety. Śledzimy zapowiedzi, na które sprzedaż biletów dopiero się rozpocznie, tak aby każdy zainteresowany mógł zapisać w swoim kalendarzu datę i spokojnie czekać.

Jednak czym byłyby wieczór filmowy, popołudnie w towarzystwie ulubionej płyty czy powrót do domu po wyjątkowym spektaklu w teatrze lub dobrym filmie w kinie bez zadbania o doznania smakowe? O tym także pomyśleliśmy i w każdym newsletterze proponujemy, gdzie warto wybrać się w podróż kulinarną. Proponujemy dania z różnych zakątków świata. Zarówno te proste i tanie, jak i ekskluzywne, które przeniosą nas do sfery luksusu i będą wymagać większych nakładów. Tego wszystkiego dowiedzą się Państwo, czytając newsletter „Kultura Najważniejsza”.

Wraz z zespołem działu „Kultura Najważniejsza” mamy nadzieję, że odnajdą tu Państwo to, co najważniejsze w świecie kultury. Wierzymy, że wspólnie uda nam się lepiej dostrzec piękno sztuki, przypomnieć o niej, zafascynować się nią na nowo, odkrywać współczesne trendy, dać się zaskoczyć, wrócić do klasyki, po prostu czerpać z niej jak najwięcej. 

Zapraszamy do śledzenia „Kultury Najważniejszej” i zapisania się do bezpłatnego newslettera! [LINK]

Redakcja „Wszystko co Najważniejsze”

„Nie tylko Ulmowie” – cykl filmowy IPN

„Nie tylko Ulmowie” – cykl filmowy IPN

„Ukryli osiemnastu Żydów” to szósty odcinek cyklu filmowego IPN „Nie tylko Ulmowie”, który jest już dostępny na kanale IPNtv. Opowiada o rodzinie Andrzejczyków, która ukrywała 18 Żydów.

Diuna 2 - co warty jest ten film?

Diuna 2 - co warty jest ten film?

„Diuna” była bardziej medytacyjna. Podążaliśmy za chłopcem odkrywającym kulturę. Teraz śledzimy bohatera, który pragnie pomścić śmierć swojego ojca, zakochuje się. To bardziej kino akcji – powiedział reżyser Denis Villeneuve. Druga część adaptacji prozy Franka Herberta wchodzi w czwartek do polskich kin.

55 lat temu zadebiutował zespół Breakout

55 lat temu zadebiutował zespół Breakout

Na przełomie lutego i marca 1969 roku Breakout nagrał debiutancką płytę „Na drugim brzegi tęczy”. ” Album spadł jak meteoryt i rozbił dotychczasowy model polskiej muzyki rozrywkowej na kawałki” – powiedział reżyser Mariusz Wilczyński, autor filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, wielki fan Breakoutu.

„Halka" Stanisława Moniuszki została wystawiona w Rzymie

„Halka" Stanisława Moniuszki została wystawiona w Rzymie

W rzymskim konserwatorium Świętej Cecylii wystawiona została w niedzielę opera „Halka” Stanisława Moniuszki. Pierwotną wersję wileńską dzieła z lat 1846-1847 w formie półscenicznej zaprezentowali studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Konserwatorium z Wiecznego Miasta.

„Napis" na Scenie Teatru Ateneum

„Napis" na Scenie Teatru Ateneum

To jest między innymi opowieść o tym, jak w życiu posługujemy się stereotypami; jak przestajemy myśleć samodzielnie na rzecz myślenia stadnego, zbiorowego – mówi Artur Tyszkiewicz, reżyser spektaklu „Napis” Géralda Sibleyrasa i dyrektor Teatru Ateneum w Warszawie. Premiera na Scenie 20 – w sobotę.

Wystawa „Ceramika. Sztuka materii” w Zachęcie

Wystawa „Ceramika. Sztuka materii” w Zachęcie

Patery, muszle, wazy i butle – ponad sto oryginalnych obiektów ceramicznych autorstwa Henryka Luli znalazło się na wystawie „Ceramika. Sztuka materii” w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Wernisaż odbędzie się 22 lutego 2024 r.

Latający Holender w Operze Bałtyckiej

Latający Holender w Operze Bałtyckiej

Opera niemieckiego kompozytora Ryszarda Wagnera „Latający Holender” w środę zostanie zaprezentowana w Operze Bałtyckiej. Reżyserii widowiska podjęła się Barbara Wiśniewska.

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Krakowie

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Krakowie

Zespoły z mediolańskiej La Scali, Filharmonii Luksemburskiej oraz Filharmonii w Bergen wystąpią w Krakowie podczas 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbywać się będzie od 13 do 28 marca.

Koncert Solidarności polsko-ukraińskiej w Filharmonii Narodowej

Koncert Solidarności polsko-ukraińskiej w Filharmonii Narodowej

W związku z 2. rocznicą agresji Rosji na Ukrainę w niedzielę w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert solidarności polsko-ukraińskiej – powiedziała wiceminister kultury Bożena Żelazowska. Będziemy zwracać uwagę m.in. na to, jak nadal możemy pomagać Ukraińcom – dodała.

Kto otrzymał nagrodę BAFTA?

Kto otrzymał nagrodę BAFTA?

Amerykańsko-brytyjski film biograficzny „Oppenheimer” został – zgodnie z przewidywaniami – największym wygranym tegorocznej ceremonii rozdania brytyjskich nagród filmowych BAFTA. Na gali, która odbyła się w niedzielę 18 lutego wieczorem w Londynie, nominowany w 13 kategoriach film zwyciężył w siedmiu.

Polska premiera filmu „Strefa interesów” w Muzeum Auschwitz

Polska premiera filmu „Strefa interesów” w Muzeum Auschwitz

Film „Strefa interesów”, uhonorowany Grand Prix na festiwalu w Cannes i pięciokrotnie nominowany do Oscara, został po raz pierwszy zaprezentowany w Polsce. Produkcje, opowiadającą o życiu komendanta KL Auschwitz Rudolfa Hoessa wyświetlono 15 lutego w Muzeum Auschwitz.

74.⁠ ⁠Berlinale przygotowane przez Carlo Chatriana i Mariette Rissenbeek

74.⁠ ⁠Berlinale przygotowane przez Carlo Chatriana i Mariette Rissenbeek

Dwie nowe role Isabelle Huppert, obrazy świata po pandemii, honorowa nagroda dla Martina Scorsese, wojna w Ukrainie oczami Patti Smith i Abla Ferrary, polski akcent w postaci filmu z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego – to wszystko będzie można zobaczyć podczas rozpoczynającego się w czwartek 74. Berlinale.