Michał KŁOSOWSKI: Miesiąc w Londynie. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2019

TSF Jazz Radio

Miesiąc w Londynie. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2019

Michał KŁOSOWSKI

Dziennikarz, historyk. Sekretarz Redakcji „Wszystko Co Najważniejsze”, autor programu „Studio Raban” w Telewizji Polskiej. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i London University of Arts.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty autora

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co warto zobaczyć, przeżyć i usłyszeć w najbardziej kolorowym i tętniącym życiem europejskim mieście – Londynie. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Sea Star: Sean Scully w The National Gallery

Nie ma dla Wielkiej Brytanii bardziej charakterystycznego malarza niż Joseph Mallord William Turner. Nic więc dziwnego, że jego obraz The Evening Star stał się natchnieniem dla jednego z najciekawszych malarzy współczesnych, Seana Scully’ego.

Wystawa jest osobistą podróżą Scully’ego, charakteryzującą się głęboką fascynacją kolorem, kompozycją i siłą malarstwa.

The National Gallery, Trafalgar Square, London WC2N 5DN. Godziny otwarcia: 10 – 18 (piątek do 21). Dojazd – metro: Charing Cross Station; linie: Bakerloo, Northern; autobusy: 6, 8, 9, 11, 24, 29, 87, 91, 176. 

2. Who are Ya? Exploring Art, Identity and Football w Tate Modern

Anglia to football. Dlatego Galeria Sztuki i Muzeum Tate bada związek między sztuką, piłką nożną i tożsamością, a wszystko to tuż po zakończeniu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kobiet we Francji. Na wystawie w Tate artyści zmierzą się z uprzedzeniami dotyczącymi sztuki i piłki nożnej.

Tate Modern, Bankside, London SE1 9TG. Godziny otwarcia: 10 – 18 (piątek, sobota do 22). Dojazd – metro: Blackfriars; linie: Circle, District; Southwark: Jubilee.

 

 

 

3. Salon 010. Ibrahim El-Salahi. Pain Relief w Saatchi Gallery

Niezwykła wystawa 88-letniego ojca afrykańskiego modernizmu. Ibrahim El-Salahi przez lata tworzył niezwykłe prace w wygodnym fotelu, nie pozwalając, aby ograniczenia fizyczne hamowały jego ambicje. Po zużyciu leków wykonywał na odwrocie ich opakowań miniaturowe rysunki piórem i atramentem – powstało ich około 180.

Urodzony w Sudanie w 1930 roku Ibrahim El-Salahi jest jednym z najważniejszych żyjących afrykańskich artystów i kluczową postacią w rozwoju afrykańskiego modernizmu. Dorastał w Omdurmanie w Sudanie. Studiował w Slade School w Londynie. Po powrocie do Sudanu w 1957 r. stworzył nowy styl, łącząc tradycje artystyczne Sudanu, islamu, Afryki, Arabii i Zachodu. W 2013 r. El-Salahi został pierwszym afrykańskim artystą, który przedstawił swoją pełną retrospektywę w Tate Modern. Jego prace znajdują się w stałych kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej i The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, w Instytucie Smithsona w Waszyngtonie, Muzeum Brytyjskim i Tate Modern w Londynie, Muzeum Guggenheima w Bilbao, Abu Zabi i Sharjah Art Foundation w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Ashmolean Museum w Oxfordzie, Galerii Narodowej w Berlinie i wielu innych. Analiza tych dzieł pozwala zanurzyć się w umyśle artysty i poznać jego życie.

Saatchi Gallery, Duke of York’s HQ, King’s Rd, Chelsea, London SW3 4RY. Godziny otwarcia: 10 – 18. Metro: Sloane Square; linie: Circle, District; autobusy: Duke of York Square, linie: 11, 19, 22, 211, 319.

 

4. Leonardo da Vinci. A Mind in Motion w British Library

Naukowiec. Wynalazca. Artysta. Leonardo da Vinci. Specjalna wystawa, dająca wgląd w umysł mistrza i jego niestrudzoną pogoń za wiedzą, w 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci. Na stronach prezentowanych zeszytów – Codex Arundel, Codex Forster z Victoria and Albert Museum oraz Codex Leicester – można zobaczyć odręczne notatki, rysunki i diagramy wielkiego Leonarda: istny labirynt funkcjonowania jego złożonego umysłu i fascynacji ruchem, który Leonardo uważał za „przyczynę wszelkiego życia”. Codex Leicester zostanie pokazany w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od momentu nabycia go przez Billa Gatesa.

British Library, 96 Euston Rd, London NW1 2DB. Godziny otwarcia: poniedziałek – czwartek: 9.30 – 20.00; piątek: do 18, sobota – niedziela: do 17. Metro: King’s Cross St. Pancras; linie: Circle, Hammersmith & City, Metropolitan, Northern, Piccadilly, Victoria; autobusy: British Library; linie: 46, 73, 91, 205, 214, 390.

5. Top Secret. From Ciphers to Cyber Security w Science Museum

Niezwykły świat łamania kodów, szyfrów i tajnej komunikacji na bezpłatnej wystawie, którą po prostu trzeba zobaczyć. Od okopów I wojny światowej do najnowszych odkryć w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. 

Oglądając wystawę, można poznać historię Alana Turinga i zespołu z Bletchley Park, także Polaków, którzy złamali kod Enigmy. Wystawa zbiega się z setną rocznicą GCHQ, brytyjskiej agencji wywiadu, bezpieczeństwa i cyberprzestrzeni.

Science Museum, Exhibition Rd, South Kensington, London SW7 2DD. Godziny otwarcia: 10 – 18. Metro: Gloucester Road; linie: Circle, District, Piccadilly; autobus: South Kensington Museums, linia 360.

6. The London Dessert Festival w The Old Truman Brewery

Małe święto miłośników słodyczy. Kreatywność, innowacja i oryginalność w tworzeniu przepysznych, słodkich przekąsek.

Londyński Festiwal Deserów to pierwszy taki festiwal w angielskiej stolicy. Będzie tu można oddać się zmysłowej rozkoszy. Wydarzenie jest organizowane przez ekspertów ds. marketingu, którzy czuwają nad tym, aby eksperymentalny festiwal dostarczył wszystkim wspaniałych doznań sensorycznych.

17 – 18 sierpnia

The Old Truman Brewery, 91 Brick Ln, Spitalfields, London E1 6QR. Dojazd – Shoreditch High Street: Overground; autobus: Folgate Street; linia 242.

7. Polish Jazz London Series. Marcin Masecki’s Jazz Trio w St John’s Music Hall

Koncerty Marcina Maseckiego to szeroki wachlarz stylów; wirtuozerskie połączenie różnych gatunków i zacieranie granicy między sztuką a rozrywką stały się jego znakiem rozpoznawczym.

Jazz Trio Marcina Maseckiego to stosunkowo nowy zespół. Masecki jest jednym z najbardziej znanych i wszechstronnych muzyków w Polsce. Na scenie wystąpią także Jerzy Rogiewicz (perkusja) i Piotr Domagalski (kontrabas).

Koncert jest częścią Polish Jazz London Series, organizowanego we współpracy z B-Side Events i Waltham Forest London Borough of Culture.

16 sierpnia, godz. 18.30

St. John’s Music Hall, Leytonstone, London E11 1HQ. Dojazd: Leytonstone; linia: Central; autobusy: 66, 145, T, W13.

8. Hackney Fashion Festival w Bohemia Place

Zabawny festiwal mody? To możliwe. W Bohemia Place Markets będzie można zapoznać się z ofertą ponad 50 projektantów mody i producentów odzieży, a wszystko w bardzo nieoczywistych

Bohemia Place kontynuuje swoją „Letnią serię”, prezentując w Hackney Central kreacje jednych z najbardziej ekscytujących projektantów stylu retro. Warto przyjść i skorzystać z okazji, aby zaopatrzyć się w produkty znanych marek lub lokalnych producentów. Do tego w ofercie przez cały weekend będzie pyszne jedzenie i picie.

17 – 18 sierpnia

Bohemia Place, Hackney Central, London E8 1DU. Dojazd: HAckney Central; linia: overground; autobusy: 276, W15.

9. AI: More than Human w Barbican Centre

Sierpień to ostatnie tygodnie wystawy, na której artyści wykorzystują naukowe osiągnięcia z zastosowaniem AI, demonstrując jej potencjał w rewolucjonizowaniu naszego życia. Interaktywny program przygotowany przez artystów, naukowców i badaczy oferuje odwiedzającym bezprecedensowe spotkanie ze sztuczną inteligencją.

Można tu poznać możliwości AI w postaci najnowocześniejszych projektów badawczych DeepMind, Massachusetts Institute of Technology (MIT) i wchodzić w bezpośrednią interakcję z eksponatami i instalacjami artystów. Warto przygotować się na weryfikację swoich wyobrażeń o sztucznej inteligencji.

Do 26 sierpnia

Barbican Centre, Silk St, Barbican, London EC2Y 8DS. Dojazd – metro: Circle, Hammersmith & City, Metropolitan; autobusy: Beech Street, linia 153.

10. Notting Hill Carnival

W sierpniu Zachodni Londyn przejmuje największy festiwal uliczny w Europie: Notting Hill Carnival. Wydarzenie odbywa się od ponad 50 lat i jest połączeniem wspaniałych dźwięków, kuszących potraw oraz występów artystów i tancerzy. Festiwal zapoczątkowali afroamerykańscy imigranci z Karaibów, w szczególności z Trynidadu, gdzie karnawałowa tradycja jest bardzo silna. Lokalne społeczności marzyły o stworzeniu święta, które zjednoczyłoby karaibskich mieszkańców z dzielnicy Notting Hill. To jedna z wizytówek miasta w sierpniu, uliczne święto którego nie można ominąć!

24 – 26 sierpnia

Notting Hill. Dojazd – metro: Notting Hill Gate Station; linie: Central, Circle, District.

Michał Kłosowski

Pierwszy raz na Wszystko Co Najważniejsze?

Aby nie ominąć istotnych tekstów, raz w tygodniu w niedzielę rano wysyłamy newsletter. Zapraszamy do zapisania się:

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam