Człowiek żyje, dopóki żyją jego historie
Skarbonki, skarbczyki i skarbce opowieści... Tylko czekają, aż ktoś je kiedyś uwolni. I znowu będą mogły ożyć. A człowiek żyje, dopóki żyją jego historie.
Skarbonki, skarbczyki i skarbce opowieści... Tylko czekają, aż ktoś je kiedyś uwolni. I znowu będą mogły ożyć. A człowiek żyje, dopóki żyją jego historie.
Są takie książki, które świetnie mogą opowiedzieć zarówno nam - Polakom, jak i naszym znajomym z zagranicy o tym, czym jest lub czym była Polska.
Kiedy polska mniejszość narodowa pojawiła się na ziemiach rumuńskich i jak funkcjonowała?
Ksiądz Bolesław Kominek przybył do Paryża 24.10. 1927 r. Zamieszkał przy Rue Cassette 24. Niebawem został zapisany na studia doktorskie.
Putinizm wyrasta z niedociągnięć rosyjskiego systemu. Dzięki nim Putin zbudował swój autorytarny model rządzenia bez naruszania konstytucji.
Jak przebiegały i na czym polegały przygotowania reżimu komunistycznego do wprowadzenia w Polsce stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.
W czasie II wojny światowej zginęło co najmniej 4050 Polaków oraz 8344 Żydów z obszaru Kreishauptmannschaft Busko.
Dzisiejszy uniwersytet został przemodelowany zawodowo, a humanistyka w jego murach – zmarginalizowana. Widać to w programach kształcenia.
Erazm Ciołek starał się znaleźć szerszą perspektywę dla problemów, którymi się zajmował w swojej pracy dyplomatycznej, aby móc z większym autorytetem ...
Problem męskości nie polega na tym, jakoby ona nie istniała. Męskość istnieje, lecz jest bezrobotna.
Program Fulbrighta był reakcją na żniwo II wojny światowej i odzwierciedlał nową rolę międzynarodową, jaką USA chciały odegrać po 1945 r.
Próbując zrozumieć współczesną postać świata, nie można pominąć zjawiska, które określa się mianem totalitaryzmu.
Rosyjskie imperium a polski ruch narodowy – o dziejach tej walki w wieku XIX napisano już dość wiele, by nie było tutaj potrzeby przypominania jej prz...
Czym była i jak działała Legalizacja Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej w 1944 roku? – pyta prof. Piotr NIWIŃSKI.
Kiedy pojęto, że Niemcy prowadzą politykę eksterminacji Żydów na skalę, jakiej świat nie widział?
Piotr Legutko rozmawia z prof. Andrzejem Nowakiem o historii, współczesności, problemach i wyzwaniach cywilizacyjnych Polski i Europy.
Konfederacja Polski Niepodległej nie odegrała głównej roli w upadku PRL. Jednak teza o tym, że była nieistotna, wydaje jest przesadzona.
W październiku 1915 roku, podczas I wojny światowej, ukazała się w Niemczech książka Friedricha Naumanna Mitteleuropa.
Jak przebiegało poszukiwanie zbrodniarzy hitlerowskich przez władze Rzeczypospolitej Polskiej i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po 1945 r.
Kwestia rozwiązania PZPR miała pojawić się wśród członków kierownictwa partii już następnego dnia po I turze wyborów, tj. rano 5 czerwca.
Jak wyglądał i funkcjonował Stanisławów wiosną i latem 1939 r.? Wojny jeszcze nie było, ale zaczynała już przenikać atmosferę miasta.
Wraz z upadkiem komunizmu zniknęła konieczność udowadniania, że Rewolucja Październikowa miała «historycznie nieunikniony» charakter.
Ta bezcenna wartość, światowy pokój, która skumulowała tyle pozytywnych osiągnięć, była w 1914 r. śmiertelnie zagrożona.
Początki II Rzeczypospolitej nie były wolne od niepokojów społecznych, wywołanych rozmiarami powojennej nędzy.
„Dramatem dla mnie jest jedna chwila, jeden dzień – inaczej dramatu nie rozumiem” – pisał Stanisław Wyspiański w jednym z listów do Rydla.
We wrześniu 1939 r. granicę przekroczyło wielu intelektualistów i ludzi pióra. Tylko w Rumunii znalazło się 114 dziennikarzy i publicystów.
Ta niewielka, lecz niezwykle treściwa książka w przystępny sposób przybliża najsłynniejsze (choć niedokończone) dzieło Tomasza z Akwinu i może służyć ...
33 listy napisane zostały przez polskiego mnicha trapistę Michała Zioło OCSO do przyjaciela, francuskiego szlachcica i eremity Florentina Benoit d’Ent...
Adekwatne przedstawienie religii greckiej okazuje się utopią z więcej niż jednego powodu: pojedynczy naukowiec nie jest w stanie objąć całego zgromad...
W 1978 r. Michał Głowiński wszedł na kolejny poziom sprzeciwu wobec systemu, sygnując deklarację założycielską Towarzystwa Kursów Naukowych.
Publikujemy wspomnienia, których autorem jest Józef Żmij, były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Gusen w latach 1940-1945.
Jakie starty poniósł Kościół w wyniku działań wojennych podczas I oraz II wojny światowej? Przykład parafii Żyrardów.
Jak Jugosławia zareagowała na powstanie w Polsce „Solidarności”? Społeczeństwo przyjęło tę wiadomość z zainteresowaniem i entuzjazmem.
Urodziłem się w 1941 roku, a wykształcenie zdobywałem w dawnych czasach lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, kiedy utrzymywała się La Niña...
Jak przebiegała sowietyzacja Wołynia? Masowe wysiedlenia ludności rozpoczęły się od razu po wkroczeniu Armii Czerwonej.