10 wyborów 2019 roku

10 wyborów 2019 roku

Rok 2019 możemy określić mianem wyborczego, nie tylko w Polsce. Zmiany polityczne czekają obywateli wielu krajów na całym świecie. Nadchodzące miesiące wypełnione będą napiętą atmosferą a dyskusja o problemach lokalnych, regionalnych i globalnych nabierze dynamiki.

Oto najważniejsze kampanie wyborcze tego roku:

Kuba

Pierwsi w 2019 roku wyboru dokonają Kubańczycy. W lutym podejmą decyzję w ogólnokrajowym referendum dotyczącą zmian w konstytucji. Ich wybór obejmie między innymi zagadnienia uznania własności prywatnej, maksymalnego wieku kandydata na urząd prezydenta i innych, blisko 760 poprawek.

POLECAMY: Miriam CELAYA “Stary dyktator zmarł dla mnie dawno temu” [LINK]

Tajlandia

Także w lutym, swojego pierwszego wyboru od 2014 roku dokonają Tajlandczycy. Będzie to próba stabilizacji kraju po protestach politycznych z lat 2013-2014, zamachu stanu dokonanego przez juntę wojskową w 2014 roku oraz śmierci uwielbianego przez obywateli króla Ramy IX w 2016 roku. Brak stabilizacji w sytuacji wewnętrznej kraju oraz konflikty graniczne z Kambodżą podkreślają istotne znaczenie nadchodzącego wydarzenia.

Ukraina

Z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, wybory na Ukrainie w marcu stanowić będą jedne z najważniejszych wydarzeń politycznych 2019 roku. Ukraińcy w marcu udadzą się do urn wyborczych przy skomplikowanej sytuacji wewnętrznej i zagranicznej. Od 2014 roku krajowi nie udało się odzyskać pełnej kontroli nad swoim terytorium. Trwający stan wojenny, wprowadzony w następstwie starć na Morzu Azowskim w listopadzie, ogranicza prawa i wolności obywatelskie, a także ingeruje w kalendarz wyborczy. Sondaże przyznają obecnemu prezydentowi Petro Poroszence około 10% głosów, a wśród głównych konkurentów znajduje się komik Wołodymyr Zełenski oraz Julia Tymoszenko.

POLECAMY: Tadeusz A. OLSZAŃSKI “Pokłosie Majdanu. O tym, jak zmienia się ukraińskie społeczeństwo” [LINK]

Indonezja

17 kwietnia 2019 roku wybory odbędą się w Indonezji. Co ciekawe, zmierzą się w nich dwaj Ci sami kandydaci, którzy rywalizowali o urząd w 2014 roku: obecny prezydent Joko Widodo i były generał Prabowo Subianto. Indonezja jest młodą demokracją, która zmaga się z wieloma problemami, w tym z rosnącym radykalizmem religijnym. Przy niesprzyjającym otoczeniu międzynarodowym i konfliktach wewnętrznych, osłabienie demokracji kraju stanowi jedno z kluczowych zagrożeń nadchodzących miesięcy.

Afganistan

W kwietniu Afgańczyków czekają wybory prezydenckie. W październiku 2018 roku odbyły się tam wybory parlamentarne. Blisko 1/3 lokalów wyborczych nie została otwarta, proces wypełniony był usterkami i oskarżeniami o oszustwa, a w Kabulu doszło do zamachu bombowego. Będą to czwarte wybory od odsunięcia Talibów od władzy w 2004 roku i nic nie wskazuje, aby odbyły się bez zakłóceń.

Indie

Wiosną wybory odbędą się także w Indiach. Obecny premier Narendra Modi wraz z partią BJP ubiega się o drugą kadencji, w sprawowaniu władzy, choć musi się zmierzyć z licznymi trudnościami, wynikającymi z konfliktów wewnętrznych i spowolnionej gospodarki kraju.

POLECAMY: Nouriel ROUBINI “Problem z rynkami wschodzącymi” [LINK]

Unia Europejska

Kolejne, z perspektywy Polski, istotne wydarzenie polityczne 2019 roku – wybory do Parlamentu Europejskiego. Wzrost potencjału partii eurosceptycznych w krajach członkowskich Unii Europejskiej, od miesięcy prowadzi do spekulacji ekspertów i polityków, na temat składu przyszłego Parlamentu. Majowe wybory mają szansę przynieść wiele zmian w dotąd stabilnym układzie sił. Będą także stanowić odpowiedź na pytanie o dominującą wizję i kierunek rozwoju Unii w następnych latach.

POLECAMY: Prof. Michał KLEIBER: “Koniec spokoju” [LINK]

Republika Południowej Afryki

Od 1994 roku w RPA dominującą pozycję polityczną posiada Afrykański Kongres Narodowy. W nadchodzących wyborach może znaleźć się w trudnej sytuacji, po rezygnacji jej wieloletniego przewodniczącego, Jacoba Zumy ze stanowiska prezydenta kraju na początku 2018 roku, podjętej w wyniku wielomiesięcznych oskarżeń o korupcję. Sytuację polityczną w kraju pogarsza trudna sytuacja gospodarcza – wysokie bezrobocie i niskie tempo wzrostu.

Tunezja

Pod koniec roku wybory czekają także Tunezję. Jedyny kraj, który ze stosunkowym sukcesem przeszedł przemiany spowodowane Arabską Wiosną, mierzy się z wyzwaniem odbudowy krajowej gospodarki, szczególnie z wysokim bezrobociem i inflacją oraz z licznymi konfliktami politycznymi. Kryzys reprezentacji niech symbolizuje fakt, że według sondaży blisko 68% Tunezyjczyków nie wie, na kogo odda głos.

POLECAMY: Prof. Shlomo AWINERI “Mapa na nowo. Zrozumieć współczesny świat” [LINK]

Korea Północna

Rok wyborczy będzie symbolicznie zakończony „wyborem” dokonanym przez obywateli Korei Północnej. W każdym z 687 okręgów wyborczych wyborcy będą mogli oddać głos na… jednego kandydata. Według Transparency International organizacji badającej poziom korupcji, Korea Północna zajmuje 171 miejsce na 180 krajów [LINK], a od blisko 70 lat władza należy do jednej rodziny. Spośród przytoczonych, jest to prawdopodobnie jedyny przypadek wyborów, które z perspektywy wyborców, niczego nie zmienią…

POLECAMY: Agnieszka PAWNIK “Korea Północna. Kwiecień, najbardziej niebezpieczny miesiąc roku” [LINK]

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 stycznia 2019
Oprac.Mateusz KRAWCZYK