1270 zdjęć Hitlera.
Amerykanie odsłaniają karty historii

TSF Jazz Radio

1270 zdjęć Hitlera.
Amerykanie odsłaniają karty historii

Amerykańska Krajowa Administracja Archiwów i Rejestrów ujawniła największą kolekcję zdjęć szefa Trzeciej Rzeszy.

Aż 41 tysięcy szklanych negatywów, stanowiących część jednej z największych na świecie układanek, połączonych w Archiwach Narodowych Stanów Zjednoczonych przez Richarda Schneidera pozwoliło na prezentację ponad tysiąca zdjęć Adolfa Hitlera wykonanych przez jego prywatnego fotografa i propagandzistę Heinricha Hoffmana.

Adolf Hitler z wielbicielami w kawiarni. Krajowa Administracja Archiwów i Rejestrów [ang. National Archives and Records Administration – red.]

Fotografie przedstawiają dziesiątki wydarzeń, datowanych od początku lat dwudziestych. Stanowią niezwykłe spojrzenie w przeszłość, przez uwiecznienie wielu historycznych wydarzeń, jak chociażby defilady po inwazji na Polskę, czy kapitulacji Francji w 1940 roku.

Praca Hoffmana niosła bardzo wielką siłę propagandową. Zdjęcia zrobione na ulicy, koncertach, manifestacjach, w biurach stanowią świadectwo potęgi totalitaryzmu i dowód dla wsparcia polityki Hitlera przez Niemców. Wodza, którego pokochały miliony.

Zgromadzenie w Niemczech. Krajowa Administracja Archiwów i Rejestrów [ang. National Archives and Records Administration – red.]

Hoffmann był doświadczonym fotografem, kiedy dołączył do partii nazistowskiej w 1920 r. Większość swoich wczesnych zdjęć wykonał przy użyciu staromodnych szklanych negatywów. Wizerunek Hitlera siedzącego na fotelu z przypinką prezentującą swastykę pochodzi z 1923 roku, co stanowi potencjalnie jeden z najwcześniej uwiecznionych obrazów nazistowskiego przywódcy.

Hitler z owczarkiem niemieckim. Krajowa Administracja Archiwów i Rejestrów [ang. National Archives and Records Administration – red.]

Fotografie zawdzięczamy pracy archiwistów Krajowej Administracji Archiwów i Rejestrów i decyzji Amerykanów.

Pierwszy raz na Wszystko Co Najważniejsze?

Aby nie ominąć istotnych tekstów, raz w tygodniu w niedzielę rano wysyłamy newsletter. Zapraszamy do zapisania się:

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam