150. rocznica pierwszej wystawy impresjonistów. Muzeum Orsay zapowiada „wielkie narodowe święto”

rocznica pierwszej wystawy impresjonistów

W 2024r. francuskie muzea będą świętować 150.rocznicę pierwszej wystawy impresjonistów. Wystawa z 15 kwietnia 1874r., zorganizowana w Paryżu w pracowni fotografa Nadara, na której zostały przedstawione obrazy impresjonistów, nieakceptowane wówczas na oficjalnych salonach sztuki, stanowiła moment przełomowy w historii sztuki, odrzucając malarstwo akademickie i otwierając drogę do sztuki nowoczesnej. Jak podkreśla dyrektor muzeum Orsay, Christophe Leribault, wystawa w 1874r. z udziałem m.in.Moneta, Renoira czy Degasa, „na zawsze zmieniła bieg historii sztuki”.

.Rocznica pierwszej wystawy impresjonistów jest okazją do podkreślenia wartości sztuki impresjonistów znajdującej się w zbiorach narodowych. Aby upamiętnić to wydarzenie, muzeum Orsay, posiadające największą światową kolekcję sztuki impresjonistów, wypożyczy 30 muzeom w całej Francji 178 obrazów ze swoich zbiorów. W  Palais Fesch w Ajaccio będzie można zobaczyć „Le Bassin aux nymphéas, harmonie rose” Claude’a Moneta w dialogu z dziełem sztuki współczesnej specjalnie stworzonym przez Fabrice’a Hybera. Musée des Beaux-Arts w Bordeaux będzie prezentowało wypożyczone z muzeum Orsay obrazy „Le Balcon” Édouarda Maneta i „La cabane des douaniers” Claude’a Moneta. Muzeum impresjonizmów w Giverny przedstawi wystawę, poświęconą ukazaniu morza w impresjonizmie, w oparciu o 16 obrazów wypożyczonych z muzeum Orsay. Dzieła z paryskiego muzeum obecne będą również w Clermont-Ferrand na wystawie poświęconej śniegowi w malarstwie, w Nicei na wystawie poświęconej malarkom oraz w Tourcoing na wystawie poświęconej pejzażowi w impresjonizmie. Muzeum La Piscine w Roubaix wypożyczy z muzeum Orsay dzieła Degasa, Renoira i Pissarra, przedstawiające dzieci.

Jak zapowiada Christophe Leribault, 150.rocznica pierwszej wystawy impresjonistów będzie „prawdziwym narodowym świętem”. 

W samym muzeum Orsay natomiast na wiosnę 2024r. zorganizowana zostanie wielka wystawa, poświęcona artystom, którzy stworzyli impresjonizm. Na wystawie „Paris 1874. Inventer l’impressionnisme”, przygotowanej we współpracy z National Gallery of Art w Waszyngtonie, prezentowane będą dzieła czołowych impresjonistów, jak Monet, Renoir, Pissarro, Cézanne czy Eugène Boudin, ale także artystów którzy zostali zapomniani a brali udział w tworzeniu nurtu. Zwiedzający będą mogli zobaczyć obrazy, które były prezentowane na wystawie impresjonistów w 1874r., przy obrazach, które były wówczas zaakceptowane na oficjalnym salonie sztuki. 

.Muzeum Orsay zaproponuje również doświadczenie w wirtualnej rzeczywistości : „Un soir avec les impressionnistes. Paris 1874”. W wirtualnej rzeczywistości zostanie odtworzona pierwsza wystawa impresjonistów w 1874r. Zwiedzający będzie mógł przenieść się do warsztatu Nadara, w wieczór inauguracji wystawy, gdzie zostanie przyjęty przez malarzy impresjonistów. Z wystawy 15 kwietnia 1874r. nie zachowały się żadne zdjęcia, istnieją jedynie fotografie Nadara, przedstawiające jego warsztat. Wieczór inauguracji wystawy impresjonistów został odtworzony w wirtualnej rzeczywistości dzięki trwającym dwa lata pracom badawczym nad dokumentami z epoki.

oprac.Julia Mistewicz,Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 grudnia 2023