184 ukraińskich sportowców zginęło w wojnie z Rosją

184 ukraińskich sportowców zginęło w wojnie z Rosją

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zgłosił sprzeciw wobec udziału Rosji i Białorusi w igrzyskach olimpijskich. Rozmawiał w środę z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomasem Bachem, który nie do końca rozumie problem.

.Tydzień wcześniej przewodniczący MKOl przyznał, że nadal nie wiadomo, czy Rosjanie i Białorusini zostaną dopuszczeni do udziału w igrzyskach olimpijskich w 2024 roku. Prezydent Ukrainy wyraził rozczarowanie faktem, że Komitet rozważa możliwość występów Rosjan i Białorusinów w zawodach pod neutralną flagą.

“Nie można być neutralnym, kiedy fundamenty pokojowego życia są niszczone i podstawowe prawa człowieka są ignorowane. Sprawiedliwą odpowiedzią na takie działania jest całkowite wykluczenie kraju terrorysty na arenie międzynarodowej. W szczególności dotyczy to wydarzeń sportowych” – zacytowało prezydenta jego biuro. W rozmowie z Bachem Zełenski podkreślił, że 184 ukraińskich sportowców zginęło w trakcie toczącej się od lutego wojny z Rosją na Ukrainie.

W poniedziałek Amerykański Komitet Olimpijski i Paraolimpijski poparł rozważenie możliwości udziału rosyjskich i białoruskich sportowców w igrzyskach olimpijskich, zaznaczając przy tym, że muszą to zrobić wyłącznie jako neutralni zawodnicy.

Thomas Bach natomiast przyznał w ubiegłym tygodniu, że chociaż sankcje MKOl wobec Rosji i Białorusi wciąż są w mocy, to działania polegające na niedopuszczaniu sportowców tych krajów do udziału w międzynarodowych zawodach w celu ochrony integralności wydarzeń to inna sprawa. MKOl nie zawiesił ani nie nałożył sankcji na narodowe komitety olimpijskie Rosji i Białorusi.

PAP/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 grudnia 2022