25 lokalizacji dla małych reaktorów jądrowych w Polsce

25 lokalizacji dla małych reaktorów jądrowych w Polsce

W kwietniu br. zostanie podanych 25 lokalizacji, gdzie powstanie ok. 79 małych reaktorów jądrowych (SMR) w ramach tzw. energetyki jądrowej rozproszonej – przekazał w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

.„Zaczynamy bardzo mocno poprzez spółkę Orlen Synthos Green Energy – w kwietniu podamy 25 lokalizacji, gdzie powstanie ok. 79 reaktorów SMR BWRX-300” – poinformował Obajtek.

Według niego projekt ten jest „mocno przyspieszany” w obliczu rozpoczęcia prac nad budową elektrowni z reaktorem BWRX-300 w Kanadzie. „Widzimy jak szybko działa strona kanadyjska, że już dwa tygodnie temu wybrała firmy do wykonania tych inwestycji” – zaznaczył.

Plan budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce

.Jak powiedział prezes Orlenu, „79 do 2038 roku, to jest bardzo poważny plan, który chcemy zrealizować”.

Obajtek poinformował, że lokalizacje są „bardzo mocno analizowane, oceniane pod kątem lokalizacji SMR”.

„To nie tylko będą lokalizacje, ale zawarte j.v. (joint venture) z firmami które posiadają te lokalizacje. Bardzo poważnie do tego etapu podchodzimy i tak samo do tego etapu podejdziemy w strategii” – zapowiedział Obajtek.

Jak zaznaczył spółka ma wyłączność na tego typu reaktory nie tylko na Polskę. „Jak będzie wyglądała na inne kraje przedstawię w kwietniu”.

Pod koniec stycznia cztery firmy podpisały kontrakt, który ma prowadzić do budowy i uruchomienia w Kanadzie do końca 2028 r. pierwszego na świecie reaktora jądrowego BWRX-300. Jednostki tego typu w Polsce chcą budować Orlen i Synthos. Kontrakt dotyczący budowy reaktora w elektrowni Darlington w kanadyjskim stanie Ontario podpisały operator siłowni firma Ontario Power Generation (OPG), projektant reaktora GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) oraz SNC Lavalin i Aecon – poinformowały w komunikatach prasowych GEH i OPG.

OPG, jako operator siłowni i właściciel licencji na budowę i eksploatację obejmie ogólną odpowiedzialność za przedsięwzięcie, w tym szkolenie kadr, koordynację działań i cały proces uruchomiania bloku. GEH będzie odpowiedzialny za projekt, zakup kluczowych komponentów, inżynierię i wsparcie. SNC-Lavalin będzie inżynierem kontraktu, będzie też wspierać proces zamówień. Generalnym wykonawcą będzie Aecon, która to firma będzie odpowiadać za projekt budowlany i samą budowę.

Nad zastosowaniem technologii BWRX w Polsce pracuje od 2019 r. koncern Synthos. W sierpniu 2020 r. spółka Synthos Green Energy (SGE) została Partnerem Strategicznym GEH z zakresie rozwoju i budowy BWRX-300. Współpracę z SGE w obszarze energetyki jądrowej nawiązał również PKN Orlen, tworząc spółkę Orlen Synthos Green Energy. W lipcu 2022 r. złożyła ona do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o wydanie ogólnej opinii dotyczącej technologii BWRX-300. Dokumentacja techniczna bazuje na dokumentacji przygotowanej przez GEH dla kanadyjskiego regulatora w ramach VDR (ang. Vendor Design Review) – przedlicencyjnego przeglądu technologii. SGE podpisał z Ontario Power Generation umowę, na mocy której polska spółka będzie mogła skorzystać z wiedzy i doświadczeń z prac nad projektem w Darlington. Jak mówił wiceprezes GEH David Sledzik, firma zakłada, ze pierwszy reaktor u polskiego klienta ruszy w 2029 r., mniej więcej rok po jednostce dla OPG.

Ważne badania nad syntezą termojądrową

.„Emmanuel Macron wraz z politykami, m.in. z Chin, Indii i Japonii, zainaugurował 28 lipca 2020 r. najważniejszy etap konstrukcji największego reaktora termojądrowego na świecie – ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor; ale też łac. iter – droga)” – pisze we „Wszystko Co Najważniejsze” Marcin JAKUBOWSKI, fizyk w Instytucie Fizyki Maxa Plancka w Greifswaldzie zajmujący się badaniami nad syntezą termojądrową.

„ITER nie będzie pełnił funkcji elektrowni; jest projektem stricte naukowym, ale bardzo ważnym dla badań nad syntezą termojądrową. Ma posłużyć do zbadania możliwości związanych z produkowaniem energii z użyciem kontrolowanej fuzji jądrowej na wielką skalę“.

„Pierwszy próbny rozruch ITER-a planowany jest na rok 2025, ale będzie trzeba jeszcze 10 lat na całkowite ukończenie konstrukcji i fazę testów. Pierwsze wyładowania, w których będzie powstawała energia, zostaną wytworzone w 2035 roku”.

„Ogromny tokamak budowany w Cadarache to bodaj największy projekt naukowy w historii – komora, w której zachodzi wyładowanie, ma mieć 840 m sześc., waga reaktora to, bagatela, 23 000 ton. Głównym celem tokamaka ITER jest wytworzenie 500 MW energii z syntezy deuteru i trytu – dwóch izotopów wodoru. ITER będzie też pierwszym eksperymentem, który wytworzy z syntezy termojądrowej więcej energii, niż się w niego włoży. Tysiące naukowców z całego świata pracuje razem na rzecz pokojowego wykorzystania energii termojądrowej” – podkreśla Marcin JAKUBOWSKI.

PAP/Rafał Grzyb/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 lutego 2023