25 tekstów najchętniej przekazywanych przez naszych Czytelników w 2020 roku

Dobiega końca rok 2020. Chcielibyśmy podziękować Państwu za zaufanie, którym obdarzyliście nas w ciągu ostatnich miesięcy.
To dzięki wsparciu naszych Czytelników udało nam się zrealizować kolejne edycje projektu „Opowiadamy Polskę światu”: 27 stycznia z okazji wyzwolenia KL Auschwitz / Auschwitz-Birkenau; w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II; w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej; w 40-lecie powstania Solidarności oraz ostatnio z okazji 50. lecia Grudnia 1970 roku. Akcja „Opowiadamy Polskę światu w 40. rocznicę powstania „Solidarności” dotarła do 1.014.000.000 odbiorców w 38 krajach i jest do dziś największą inicjatywą promocji polskiej historii.
W marcu zmagając się z chaosem informacyjnym początku pandemii, zdecydowaliśmy o zainicjowaniu nowego projektu – „Popołudniowego espresso Wszystko Co Najważniejsze” [Link do zapisów]. W kwietniu rozpoczęliśmy projekt podcastowy, a dzisiaj już kilkadziesiąt najpopularniejszych tekstów „Wszystko Co Najważniejsze” jest Państwu udostępnionych na najpopularniejszych serwisach audio [Podcasty Wszystko Co Najważniejsze]. Zapraszamy Państwa także do lektury tekstów na utworzonym w maju portalu Najważniejsze 24, gdzie wzorem tradycji redakcji dziennikarskich weryfikujemy informację ze świata i udostępniamy Państwu to, co najważniejsze.
W nadchodzącym 2021 roku życzymy Państwu wszystkiego, co najlepsze. Zapraszamy do lektury 25 najczęściej przekazywanych tekstów w 2020 roku.
1. Renata ACOSTA: Nowy wspaniały świat – w budowie. Już bez własności prywatnej
.W małym miasteczku Portugalete 94-letnia staruszka, po powrocie ze szpitala, swoje koszule nocne znalazła na śmietniku, pamiątki po jej zmarłym synu spalono, część mebli sprzedano na pchlim targu, a na kanapie w salonie zastała trójkę obcych ludzi, którzy powiedzieli jej, że już tu nie mieszka. Cóż mogła zrobić? Nic! Literalnie nic! Jej „gości” chroniło „prawo okupacji”
2. Prof. Michał KLEIBER: Dość
.Mój apel adresowany jest do nas wszystkich, ale do polityków w szczególności. I żeby nie było wątpliwości – mam tu na myśli osoby wszelkich politycznych orientacji. Totalna niezgoda dominuje wprawdzie w naszym życiu publicznym od dawna, ale ostatnio osiągnęła zupełnie karygodny poziom, przekraczając cywilizowane granice publicznego sporu, tworząc prawdziwe zagrożenie dla naszej pomyślnej przyszłości.
3. Kard. Robert SARAH: O czym pandemia przypomniała nam wszystkim?
.Wirus pokazał, że świat mimo zapewnień o pełnej kontroli bezpieczeństwa wciąż jest paraliżowany strachem przed śmiercią. Świat może rozwiązać kryzys sanitarny. Poradzi sobie zapewne również z kryzysem ekonomicznym. Ale nigdy nie pojmie tajemnicy śmierci. Bo tylko wiara daje odpowiedź.
4. Roger MOORHOUSE: Bezwstyd putinowskiej Rosji
.Nie ma ziarna prawdy w oskarżeniach Polski o to, że jej współpraca z Hitlerem doprowadziła do wybuchu II wojny światowej. Ten argument powraca co jakiś czas – ale to dawny sowiecki argument, teraz bezwstydnie powtarzany przez putinowską Rosję. W ten sposób próbuje ona celowo rozmyć prawdziwe znaczenie paktu Stalin-Hitler.
5. Parag KHANNA, Karan KHEMKA: Sześć przepowiedni na nowy porządek świata
.W teorii chaosu pod pojęciem efektu motyla rozumiemy drobną zmianę, która może przynosić nieprzewidywalne następstwa na ogromną skalę. Motel poruszy skrzydłami, a miesiąc później uderza tornado. Koronawirus bardziej przypomina trzęsienie ziemi, którego wstrząsy wtórne na zawsze zmienią kształt świata.
6. Éric ZEMMOUR: Europa Wschodnia przypomina nam, czym powinna być Europa
.Jestem zachwycony krajami Europy Środkowej i Wschodniej, które bronią swojej kultury, cywilizacji i tradycji. Ich opór wobec naszej, zachodniej propagandy i obrona koncepcji narodu suwerennego i zakorzenionego w historii są godne podziwu.
7. Piotr ARAK: Pandenomia. Stan wojny
.Wszystko to wygląda jak koniec pewnej epoki. Może nią być, ale to ocenią dopiero historycy, którzy być może nakreślą podział podobny do XX-lecia międzywojennego dla okresu 1989-2019, nazywając go „złotym wiekiem” (nawiązując do Marcina Piątkowskiego), oby tylko ten kolejny był przynajmniej „wiekiem srebra”.
8. Renata ACOSTA: Najbardziej przerażająca jest cisza
.Cisza, najbardziej przerażająca jest cisza. Bez dzieci idących do szkoły, bez samochodów, pod których kołami stukała źle położona klapa studzienki kanalizacyjnej. Bez kobiet głośno dyskutujących pod osiedlowym sklepem. Po prostu cisza.
9. Eryk MISTEWICZ: Od 200 lat współtworzymy republikańskiego ducha Europy. I nigdzie się z Europy, naszej Europy, nie wybieramy

.Warto przypomnieć, że u podwalin europejskiego prawa stali właśnie Polacy. To oni byli inicjatorami i propagatorami idei pokojowego rozwiązywania konfliktów międzynarodowych oraz oceny prowadzonych wojen w kategoriach „sprawiedliwa – niesprawiedliwa”. Stanisław ze Skarbimierza, pierwszy rektor odnowionej w 1400 roku Akademii Krakowskiej, z Pawłem Włodkowicem, prekursorem tolerancji religijnej, uważany jest za twórcę polskiej szkoły prawa międzynarodowego.
10. Jean-Loup BONNAMY: Pandemia koronawirusa obnażyła wszystkie słabości Francji
.Wojny i epidemie są częścią życia ludzkości od tysiącleci. Europa uwierzyła, że jej już to nie dotyczy. Myślała, że może bez konsekwencji akumulować deficyty strategiczne. Zapatrzona w wolny rynek, ubezpieczenia i prawo uwierzyła w baśń o „końcu historii”. Koronawirus sprawił, że musi odświeżyć sobie znaczenie takich pojęć, jak granice, strategia, suwerenność.
11. Prof. Andrzej NOWAK: 1920 – polski „annus mirabilis”
.Polska musiała stawić czoła wielkiej ofensywie bolszewickiej praktycznie sama. Lenin nie chciał porozumienia z Wielką Brytanią. Chciał zanieść rewolucję do Berlina – przez „trupa białej Polski”, jak głosił rozkaz dla Frontu Zachodniego. Był przygotowany już drugi rząd sowiecki dla Polski, pod faktycznym kierownictwem Feliksa Dzierżyńskiego.
12. Douglas MURRAY: Szaleństwo tłumów. Gender, rasa, tożsamość
.Przeżywamy wielkie szaleństwo tłumów. Publicznie i prywatnie, online i poza siecią, ludzie zachowują się coraz bardziej irracjonalnie, jak rozgorączkowane stado i po prostu nieprzyjemnie. W codziennych wiadomościach możemy oglądać tego skutki. Wszędzie dostrzegamy objawy, jednak nie widzimy przyczyn.
13. Prof. George WEIGEL: Jan Paweł II – jeden z wielkich wyzwolicieli
.Jan Paweł II nalegał na powiązanie prawdziwej ludzkiej wolności z prawdą, zwłaszcza z prawdą moralną. Życie w prawdzie było dla niego niezbędne do szlachetnego życia w wolności.
14. Prof. Timothy SNYDER: „Solidarność” dała początek wolnej Polsce
.Powstanie „Solidarności” to jedno z najważniejszych wydarzeń w skali Polski, ale też świata pod koniec XX wieku.
15. Antoni LIBERA: Maski demokracji liberalnej i buntownicy epoki neobarbarzyństwa
.Odwrócone znaczenia pojęć, wszczynanie nieustannych seansów nienawiści w imię miłości i braterstwa, przyzwolenie na falsyfikat i kicz, a zwłaszcza na kłamstwo, insynuację i fałszywe świadectwo, niesamowity awans nieuctwa, pospolitości i chamstwa, wreszcie piramidalna hipokryzja – oto co charakteryzuje naszą współczesną kulturę.
16. Michał KŁOSOWSKI: Śmierć rodzi piękno
.Piramida Cheopsa w Gizie, Tadź Mahal w Indiach, jaskinia Szanidar w Iranie. Co łączy te wszystkie miejsca, niezwykłe przecież na mapie historii świata? Przeznaczenie. A dokładniej rzecz ujmując, cel: są bramą do innego świata, grobowcami, mauzoleami, pomnikami pamięci, dzięki którym ci, którzy odeszli, stale są wśród nas obecni
17. Jan ROKITA: Oszołomienie umysłów
18. Michael DOBBS: W sierpniu 1980 roku PZPR traciło moralne prawo do sprawowania władzy
.Byłem pierwszym dziennikarzem zagranicznym, który opisał strajk w stoczni. Widziałem, jak robotnicy nabierali odwagi.
19. Prof. Andrzej JAJSZCZYK: Polska nauka przegrywa wyścig
.Dominujący w naszym kraju model kariery, w którym absolwent uczelni robi w niej doktorat, potem habilitację, aby w końcu zostać tam profesorem jest antyinnowacyjny, prowadzi do skostnienia myśli naukowej, a także sprzyja tworzeniu patologicznych układów osobowych.
20. Prof. François HARTOG: Renesans Europy Środkowej
.Nikt w czasie zimnej wojny nie podejrzewał, że możemy podział Europy przesunąć lub stłumić. I nikt, przynajmniej na Zachodzie, nie był przygotowany na upadek imperium sowieckiego i wszystkie konsekwencje, w tym poznawcze, z tym związane.
21. Agaton KOZIŃSKI: Wojna o prawdę historyczną z Rosją potrwa jeszcze wiele lat
.W starannie wypracowanych schematach działania Kremla w kwestii polityki historycznej nie ma takiego zwrotu jak „nie wrócą”. Każda kwestia zawsze wraca – jeśli tylko pojawia się potrzeba operacyjna.
22. Nathalie KOSCIUSKO-MORIZET: Nowy Jork czasów epidemii
.To olbrzymi paradoks tej pandemii: jest ona wspólnym doświadczeniem wszystkich mieszkańców Ziemi, a jednocześnie bezlitośnie daje do zrozumienia, że się różnimy i że istnieje coś takiego jak granice oraz narody.
23. Jan ŚLIWA: Lecą łabędzie (czarne)
.Mur chroniący elektrownię w Fukushimie miał 6 metrów wysokości, fala tsunami doszła do 14 metrów i zalała elektrownię. Z kolei przez całą zimną wojnę każdy szwajcarski dom miał w piwnicy schron z zapasem żywności. Wylano morze betonu, wojny atomowej nie było.
24. Mateusz KRAWCZYK: Ta Polska skończy się za pięć lat
.Demokracja to równowaga. Nie władz, ale polityk. Opartych na jasnych zasadach, ciągłości i poszanowaniu praw mniejszości. Nie dojrzejemy do swojego miejsca w Europie, jeśli co 4–5 lat będziemy eksperymentować z wytrzymałością naszego społeczeństwa.
25. Prof. Pablo PÉREZ-LÓPEZ: Dlaczego odchodzenie od religii przebiega tak szybko? Presja na chrześcijańską tożsamość Hiszpanii
.Setki księży i zakonników przeszło do stanu świeckiego, a zdezorientowani ludzie dodali kolejny powód do i tak już licznych, które zbierały się, aby porzucić wierzenia religijne i zastąpić je nowymi świeckimi ideologiami: wiarą w konsumpcję, w ochronę państwa, czysto ludzką zdolność poszukiwania rozwiązań własnych problemów i wiarą w „zbawienne” obietnice.