35 lat - w tym wieku przypada szczyt ludzkich zdolności poznawczych według analizy 1,6 miliona ruchów szachowych

Analiza 1,6 miliona pojedynczych ruchów partii szachowych rozegranych w latach 1890-2014 pozwoliła określić naukowcom z amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk (National Academy of Sciences), kiedy ludzie osiągają szczyt poznawczy. Przypada on w 35 roku życia.
Naukowcy przeanalizowali ponad 24 000 partii szachowych rozgrywanych w profesjonalnych turniejach szachowych między 1890 a 2014 rokiem, aby zmierzyć wpływ wieku na zdolności poznawcze. Porównując ruchy człowieka z optymalnymi ruchami, jakie wykonywałby komputer szachowy, naukowcy byli w stanie określić jak zmienia się wydajność poznawcza gracza wraz z wiekiem. Chociaż niewiele wiadomo jak ludzkie zdolności zmieniają się w ciągu życia, to ustalono, że ludzie osiągają szczyt poznawczy w wieku 35 lat, a następnie zmniejsza się on po 45 roku życia. Dodatkowo stwierdzono, że nasze zdolności poznawcze w dzisiejszych czasach przewyższają możliwości naszych przodków.
Łącznie obserwacją objęto 4294 graczy, w tym 20 mistrzów świata – od Wilhelma Steinitza (1836-1900) do Magnusa Carlsena (mistrz świata od 2013 roku) – oraz ich 4274 przeciwników. Gracze urodzeni po latach 70. wykazywali średnie zdolności poznawcze o około 8% wyższe niż gracze urodzeni około 1870 roku.
„Nasze wyniki sugerują, że warunki w jakich ludzie dorastają w dzisiejszych czasach – które oczywiście obejmują szybki rozwój technologii cyfrowej – mają decydujący wpływ na rozwój ich zdolności poznawczych” – mówi Uwe Sunde, jeden z autorów raportu, profesor ekonomii na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.
Dane przeprowadzonych badań pokazują, że wydajność poznawcza ludzkiego mózgu w ciągu XX wieku stale rosła.
„Zbiega się to z fazą, w której nowa technologia informacyjna oraz dostępność potężnych i niedrogich silników szachowych w komputerach domowych sprawiły, że wiedza szachowa stała się szeroko dostępna i radykalnie zmieniła możliwości przygotowania graczy” – podkreślają autorzy badania.
Szybki rozwój technologii cyfrowej ma wpływ nie tylko na nasze zdolności poznawcze, ale także na rynek pracy. Raport Światowego Forum Ekonomicznego na temat przyszłości zatrudnienia stwierdza, że zdolność do krytycznego myślenia, analizy i rozwiązywania problemów, to jedne z kluczowych umiejętności, które pracodawcy oczekują, że będą podlegały dalszemu rozwojowi.