W weekend 9-11 listopada w każdym kiosku w całej Francji specjalna edycja „Wszystko Co Najważniejsze” polskiego magazynu opinii wydawanego przez Instytut Nowych Mediów jako Cahier SpecialPologne w najpoważniejszym centrowym, liberalnym, proeuropejskim dzienniku opinii we Francji, „L’Opinion”.

Czytelnicy we Francji przeczytają w dniach, w których Polacy świętują 100 rocznicę odzyskania niepodległości o historii, teraźniejszości i przyszłości Polski.

Czym różni się 11 listopada w Polsce i we Francji, jakie to było 100 lat w naszych krajach – o tym pisze prof. Wojciech ROSZKOWSKI.

O tym, czym dla Polski i Polaków jest wolność, solidarność, patriotyzm i skąd biorą się w nas czasami niezrozumiałe dla innych odruchy – marszałek senior polskiego Sejmu Kornel MORAWIECKI.

O relacjach Polski i Francji i o tym, jak wiele sobie dajemy i dawać możemy – Eryk MISTEWICZ.

Byliśmy, jestesmy, będziemy w Europie. To nasz naturalny wybór i fakt. Nigdzie się z Unii Europejskiej nie wybieramy. Polski rząd nie zmierza do Polexitu – tekst wiceministra spraw zagranicznych Konrada SZYMAŃSKIEGO.

Jesteśmy blisko, tak wiele nas łączy. O zrozumieniu, które potrzebne jest dziś w relacjach Polski i Francji – prof. Piotr BIŁOS, szef polonistyki prestiżowej INALCO.

Konstytucję wpisujemy do biznesu. A przedsiębiorca nie jest wrogiem państwa, ale stanowi jego siłę. O zmianie podejścia do przedsiębiorczości w Polsce z pomysłami wartymi rozważenia także we Francji – Jadwiga EMILEWICZ, minister przedsiębiorczości.

Jak postawić na naukę wspierającą biznes i innowacyjność w praktyce – prof.’ Maciej CHOROWSKI, szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Polska gospodarzem (w Katowicach, początek grudnia) COP24, najważniejszej rozmowy o przyszłości. Ale też o tym, jak polskie miasta z powagą traktują wyzwania ekologiczne – tekst prezydenta Katowic, Marcina KRUPY.

Na koniec, na ostatniej stronie, proponujemy tekst niebanalny: esej specjalnie dla Czytelników „L’Opinion” i polskiego miesięcznika opinii „Wszystko Co Najważniejsze” napisał premier Mateusz MORAWIECKI. To jego „Plan dla Europy”. Tekst o tym, jakie wyzwania stoją dziś przed Europą, Polską, relacjami polsko-francuskimi. Tekst o nadziei.

.Zapraszamy do kiosków z prasą w całej Francji. Polska część „L’Opinion” dla bezpłatnego pobrania także pod linkiem (LINK). Zapraszamy do lektury i wspólnego z nami, Polakami, świętowania naszego święta, 100 lecia odzyskania niepodległości!

Prezes Instytutu Nowych Mediow
Eryk Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 grudnia 2018