4 lipca okazją do podkreślenia znaczenia współpracy Polski z USA

4 lipca

Drodzy amerykańscy przyjaciele, szczęśliwego 4 lipca dla was wszystkich. Dziedzictwo wolności i niepodległości ściśle jednoczy nasze narody – napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych, składając życzenia z okazji Dnia Niepodległości.

4 lipca

.4 lipca w USA przypada Dzień Niepodległości – święto państwowe, obchodzone w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych w 1776 roku.

„Drodzy amerykańscy przyjaciele, szczęśliwego 4 lipca dla was wszystkich. Dziedzictwo wolności i niepodległości ściśle jednoczy nasze narody. Polsko-amerykańskie strategiczne partnerstwo jest światełkiem lepszej i bezpieczniejszej przyszłości” – napisał szef rządu na Twitterze.

Dzień Niepodległości USA

.Szczęśliwego 4 lipca wszystkim przyjaciołom w USA oraz Amerykanom służącym w Polsce – zwłaszcza w Camp Kościuszko, nazwanym na cześć polsko-amerykańskiego bohatera, który walczył o niepodległość obu narodów – napisał w mediach społecznościowych szef MON Mariusz Błaszczak.

We wtorek 4 lipca w USA przypada Dzień Niepodległości – święto państwowe, obchodzone w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych w 1776 roku. Z tej okazji we wpisie na Twitterze szef MON zwrócił się do Amerykanów z życzeniami: „Szczęśliwego 4 lipca wszystkim przyjaciołom w USA oraz tym służącym w Polsce – zwłaszcza w Camp Kościuszko, nazwanym na cześć polsko-amerykańskiego bohatera, który walczył o niepodległość obu narodów” – napisał.

Camp Kościuszko to baza wojskowa w Poznaniu, w której od 2020 r. mieści się wysunięte dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA – pierwszy stały garnizon tych wojsk w Polsce. Nazwa bazy upamiętnia Tadeusz Kościuszkę – dowódcy i inżyniera wojskowego, który był dowódcą w polskim wojsku podczas wojny w obronie Konstytucji 3 maja z Rosją w 1792 roku, a także brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych w latach 1776-1783, gdzie zasłynął m.in. jako budowniczy fortyfikacji wojskowych. W 1794 roku był liderem powstania kościuszkowskiego skierowanego przeciw Rosji i Prusom, po II rozbiorze państwa polskiego.

V Korpus Wojsk Lądowych USA, którego wysunięte dowództwo znajduje się w poznańskiej bazie, koordynuje działania wojsk lądowych USA na wschodniej flance NATO. Wiosną ub.r. zapowiedziały one przeniesienie do Poznania stałego dowództwa V Korpusu, co potwierdził prezydent USA Joe Biden na szczycie Sojuszu w Madrycie.

Współpraca Polsko-Amerykańska

.Pracownik naukowy The Heritage Foundation, kierownik ds. globalnego zaangażowania w Thatcher Center for Freedom, Anthony B. KIM, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” zaznacza, że: „Polska, znaczący geopolitycznie i strategiczny członek NATO położony na granicy Europy z Rosją, jest niezastąpionym sojusznikiem USA. Jako aktywny działacz na rzecz bezpieczeństwa Polska jest ważnym rozmówcą w kwestiach strategicznego zaangażowania Ameryki w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Polska odgrywa istotną rolę jako swoisty bastion przeciwko geopolitycznym planom Moskwy. Rzeszów, największe miasto w południowo-wschodniej Polsce, stał się głównym zapleczem Zachodu, przyjmując uchodźców z Ukrainy i działając jako węzeł komunikacyjny dla transportów broni z USA”.

„Nie ulega wątpliwości, że stosunki amerykańsko-polskie są budowane na trzech filarach bezpieczeństwa: militarnym, energetycznym i ekonomicznym. Dlatego dwustronne strategiczne relacje Ameryki z Polską z pewnością jeszcze się pogłębią, służąc wspólnym interesom tych długoletnich sojuszników” – pisze Anthony B. KIM w tekście „Wzmocnienie relacji z Polską leży w narodowym interesie Ameryki”.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 lipca 2023